Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

USA poprvé rozmístí v Evropě „neviditelné“ stíhačky F-22, kvůli Rusku

  8:07aktualizováno  8:07
Do Evropy v nejbližší době zamíří špičkové americké stíhačky F-22 Raptor. Klenot vojenského letectva USA, tak vzácný, že jím Američané nevybavili ani své nejbližší spojence, má přispět k ujištění aliančních partnerů, že Washington myslí svou podporu tváří v tvář Rusku vážně.

Nejvýkonnější stíhací stroj současnosti - F-22 Raptor na letecké show na základně Barksdale v Louisianě | foto: Petr Zlatohláveknatoaktual.cz

Minimálně Estonsko, Lotyšsko, Litva a Polsko vnímají Rusko jako hrozbu po anexi Krymu a poté, co Moskva silně vojensky podpořila východoukrajinské rebely v boji proti kyjevské vládě. Zmínění členové NATO mají s Ruskem společnou hranici, v pobaltských zemích stejně jako na Ukrajině žije početná ruská menšina. Proto se obávají mocného východního souseda.

Stíhačky F-22 Raptor přiletí do Evropy „velmi brzy“ jako součást širšího úsilí uklidnit právě tyto země, uvedla státní tajemnice amerického vojenského letectva Deborah Jamesová.

Fotogalerie

Agentura Reuters původně hovořila o čtyřech stíhačkách. Později vydala opravu, v níž počet letounů neuvádí.

Jamesová neupřesnila kromě počtu letadel ani datum příletu či místo, kde by měly raptory sídlit. Rozmístění je však podle ní v souladu s nedávnými slovy ministra obrany Ashtona Cartera o „silném a vyváženém“ přístupu k Rusku.

Zmíněný symbolický dopad by přesto nebyl úplně zanedbatelný, chystané zapojení F-22 do střežení Evropy by bylo vůbec prvním nasazením těchto letounů na starém kontinentu. Ve světě si rozsáhlejší bojovou premiéru odbyly a odbývají na Blízkém východě v boji proti Islámskému státu (viz zde a zde).

„Ruské vojenské aktivity na Ukrajině stále vnímáme my i naši evropští spojenci velmi závažně,“ uvedla Jamesová na tiskové konferenci v Pentagonu s tím, že rozmístění F-22 je významný moment i pro letectvo samotné.

„Procvičíme si spolupráci s Evropany“

I případný malý počet rozmístěných raptorů by totiž umožnil procvičit schopnost společného nasazení s moderními stíhačkami evropských zemí, uvedl náčelník štábu vojenského letectva Mark Welsh James a výslovně zmínil stroje Eurofighter Typhoon. Dalším faktorem podle něj je získání zkušeností s létáním nad Evropou a rozmístěním na základnách, z nichž by mohly raptory působit i v případném vojenském konfliktu.

Raptory byly dosud rozmístěné v Japonsku a Jižní Koreji. Jednomístné dvoumotorové stroje jsou navržené jako letouny pro vybojování vzdušné převahy. Odpovídá tomu i minimální „radarový odraz“, výrazně znesnadňující jejich zachycení protivníkem. Mohou být použity i k útokům na pozemní cíle, elektronickému boji či zpravodajským účelům.

Americké letectvo je zavedlo do služby v roce 2005, často bývají označovány za nejpokročilejší stíhačku v operačním nasazení. Pro USA jsou tak cenné, že platí zákaz jejich exportu, a to i nejbližším spojencům. Pro ty je určen dosud vyvíjený víceúčelový letoun F-35, který ostatně vedle raptorů do svého letectva zavedou i Američané.

Podívejte se na letoun F-22 v akci:

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Evropou se v roce 2017 prohnalo 616 tornád. Nejvíce jich řádilo u moře

(ilustrační snímek)

V Evropě se v uplynulém roce objevilo celkem 616 tornád. Vyplývá to z databáze Evropské laboratoře silných bouří, která...

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Najdete na iDNES.cz