Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podrobná on-line reportáž:
14:34
On-line reportáž iDNES.cz z bývalého kostela sv. Anny, kde se stovky lidí loučily se zesnulým architektem Janem Kaplickým, končí. Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost a přejeme klidné úterní odpoledne.

Další zpravodajství týkající se rozloučení s Janem Kaplickým přineseme ve článcích.
14:16
Kostel byl zcela plný, uvnitř byly určitě stovky lidí. Několik - asi dvě nebo tři desítky - se dokonce dovnitř nevešly. Lidé nyní chodí k pódiu, hodně jich přináší květiny.
"V celém prostoru i okolí je klid. Nikdo nepřijel autem, provoz v Betlémské ulici není narušený. Celé rozloučení je dobře zorganizované," ohlásil reportér iDNES.cz.
14:09
Řada pozůstalých měla v klopě odznak Pro knihovnu. Vyjadřovali tím sympatii k tomu, aby poslední velký Kaplického projekt přece jen v Praze vznikl.
14:05
Smuteční shromáždění pokračovalo projekcí dokumentárního filmu o Janu Kaplickém - S Havlem, synem Josefem, Eliškou. Po závěrečné minutě ticha hosté odešli zadním vchodem. Ze záznamu zpíval Kaplického oblíbený písničkář Johnny Cash.
14:04
 • Pohřeb Jana Kaplického - zaplněný sál

  Pohřeb Jana Kaplického - zaplněný sál - Bývalý kostel sv. Anny, dnes centrum Pražská křižovatka, Praha (27. ledna 2009) / Autor: Soňa Lechnerová iDNES.cz

14:00
"Děkujeme Ti za lásku Elišky a Jana. Co Bůh spojil, člověk nerozděluj," zní z reproduktorů během projekce archivních záběrů ze svatby Kaplických. Vdova Eliška pláče a slzy neudrží ani při následné ukázce z chystaného dokumentu Oko nad Prahou režisérky Olgy Špátové.
13:57
S proslovem, v němž četl poslední Kaplického (patrně) deníkové zápisky, vystoupil Kryštof Michal z kapely Support Lesbiens. I jemu se v den Kaplického skonu narodila dcera. "Nebylo dvou šťastnějších tatínků," řekl a poté zazpíval píseň Bet My Soul.
13:53
"Stál jsem s ním před nebeskou bránou. Nevím, proč dostal přednost on," stálo také ve vzkazu vážně nemocného Havla.
13:52
 • Pohřeb Jana Kaplického - Dagmar Havlová - Bývalý kostel sv. Anny, dnes centrum

  Pohřeb Jana Kaplického - Dagmar Havlová - Bývalý kostel sv. Anny, dnes centrum Pražská křižovatka, Praha (27. ledna 2009) / Autor: Soňa Lechnerová iDNES.cz

13:52
"Budova Národní knihovny, která stojí na místě, kde dříve byl diktátor, je moderní odpovědí monumentálnímu Pražskému Hradu (...) Projevem pokorné úcty člověka k přírodě. Přeji ti do dalších let všechno dobré a také, abys nemusela čelit lidské malosti více, než je nezbytné," přečetla po úkloně vzkaz Václava Havla - zasazený do budoucnosti, v níž Kaplického knihovna na bývalém místě Stalinova pomníku vznikla - jeho žena Dagmar.
13:48
Pohřbu se měla zúčastnit i světově proslulá architektka a designérka Zaha Hadid. Nakonec se dostavit nemohla, její rozloučení tlumočila architektka a Kaplického bývalá partnerka Eva Jiřičná. "Jsem hluboce zdrcená. Každé setkání s ním bylo potěšením, s rodinou na něj budeme vždy vzpomínat," četla z dopisu.
13:46
 • Pohřeb Jana Kaplického - Pavel Bobek

  Pohřeb Jana Kaplického - Pavel Bobek - Bývalý kostel sv. Anny, dnes centrum Pražská křižovatka, Praha (27. ledna 2009) / Autor: Soňa Lechnerová iDNES.cz

13:44
"Nerad se učil, byl naprostý individualista; člověk může dělat zázraky i způsobem, který je neznámým i ostatním, pokud má silnou vůli a pokud je nadán tak neobyčejným talentem, jako Jan byl. Potkala jsem v životě mnoho lidí, ale nepotkala jsem zblízka takový talent, jako byl Jan," říká Eva Jiřičná.
13:36
Jeden z Kaplického londýnských známých dlouze vzpomínal na věci, které architekt udělal. "Obdivoval krásu lidského těla, neustále své okolí na to upozorňobal. Miloval život, svého syna a ženu Elišku (...) Uměl být vždycky ve správný čas na správném místě."
13:23
Vzpomínání na Jana Kaplického poslouchá i Dagmar Havlová. Václav Havel, který se zotavuje v nemocnici po zánětu plic, zaslal písemnou kondolenci.
13:17
 • Na pohřeb Jana Kaplického dorazil i Jiří Paroubek s manželkou (sedí ve druhé řadě na kraji)

  Na pohřeb Jana Kaplického dorazil i Jiří Paroubek s manželkou (sedí ve druhé řadě na kraji) - Bývalý kostel sv. Anny, dnes centrum Pražská křižovatka, Praha (27. ledna 2009) / Autor: Pavel Eichler, iDNES.cz

13:16
"Byl jsi, jsi a budeš mým flying saucerem, létajícím talířem, moje future," vzpomíná na Kaplického Pavel Bobek. Poté zazpíval kus písně Johnyho Cashe, jejich oblíbeného zpěváka.
Bobek dodal, že rozloučení s Kaplickým je pro něj nejtěžší úkol v životě.
13:14
Kostel je úplně plný, desítky lidí se tísní ještě v prostoru za sedadly s květinami. Venku hraje dixieland. Na pódiu je portrét Kaplického v tureckém sedu.
13:06
Ze známých osobností přišel například senátor a bývalý federální ministr zahraničí Jiří Dienstbier s manželkou nebo herec Bolek Polívka. U jedné stěny stojí panel s obrázky Kaplického prací.
12:59

Počet příchozích dosáhl asi dvou set, Zlatá ulice je téměř plná. Brána se otevřela, lidé začali vcházet dovnitř. Stále hraje jazzová hudba.

 • Pohřeb Jana Kaplického - příchozí čekají ve Zlaté ulici

  Pohřeb Jana Kaplického - příchozí čekají ve Zlaté ulici - Bývalý kostel sv. Anny, dnes centrum Pražská křižovatka, Praha (27. ledna 2009) / Autor: Pavel Eichler, iDNES.cz

12:49
Brána zatím zůstává zavřená. Před kostelem začala hudební produkce dixieland bandu.
12:47
"Lidé s květinami v rukou trpělivě čekají, než se otevře brána Pražské křižovatky. To by se mělo stát každou minutu. Ticho ruší jen cvakání fotoaparátů, občas ho prořízne zkouška hudebního nástroje nějakého člena dixielandu," hlásí z místa reportér iDNES.cz.
12:45
Všechny fotografie z rozloučení s architektem Janem Kaplickým si můžete prohlédnout v souhrnné fotogalerii.
12:44
 • Pohřeb Jana Kaplického - první příchozí

  Pohřeb Jana Kaplického - první příchozí - Bývalý kostel sv. Anny, dnes centrum Pražská křižovatka, Praha (27. ledna 2009) / Autor: Pavel Eichler, iDNES.cz

Diskuse

oId fashioned Vince III..: ten neuvěřitelnej chlív okolo kostela Sv. Anny je naprostá mezinárodní ostuda!!! (17:07)

Todd Bertuzzi - verze 9a: Stovky lidí se přišli rozloučit s architektem, který jim byl velice blízký tím, že taky neměl rád Klause. :-)) (14:20)

Vokoun_29: i kdyz byl kontroverzni, byl to sakra dobrej architekt.. skoda ho... www.vokoun29.blog.cz (14:15)

onegin: parub ten tam chybel, ten taky vymete vsechno (13:25)

oId fashioned Vince III..: ...ale zase se to hodí k tý votlučený a vlhký omítce :) (12:44)

oId fashioned Vince III..: tomu s věncem chybí zub... (12:44)

Brny: snad ti nepříjdou... natírají labutě a řetízkáč (12:39)

budnicek: Jsem zvědavá, zda přijdou i ti "rádobyumělci", co se loučili s kolotočářem Kočkou... (12:34)

oId fashioned Vince III..: je to napínavý... (12:04)