Rozkol v Alianci pokračuje

Brusel - Další dvě dnešní schůzky velvyslanců členských zemí NATO o podpoře Turecka před možným napadením ze strany Iráku skončily bezvýsledně. Ačkoliv generální tajemník Aliance přeložil Severoatlantické radě nové pozměněné kompromisní návrhy, jak podpořit Turecko před možným iráckým protiúderem v případě ozbrojeného konfliktu, Francie, Německo a Belgie znovu odmítly souhlasit s pokynem pro vojenské orgány Aliance. Večerní schůzka přitom skončila nezdarem už po čtyřiceti minutách.

Generální tajemník NATO George Robertson předložil velvyslancům členských států Aliance podle svých velmi kompromisní návrh.

Ten spočíval především v tom, že z původního seznamu, který navrhly USA, byla vyřazena opatření na ochranu amerických sil v Evropě a vystřídání amerických jednotek na Balkáně. Vystřídání sil na Balkáně přitom Spojené státy potřebují k přesunu a podpoře již rozmístěných jednotek kolem Iráku.

Třetí den intenzivních jednání Aliance tak skončil bezvýsledně. Robertson předložil své návrhy již odpoledne. Velvyslanci členských zemí NATO o nich měli informovat své vlády a večer se sejít znovu v Bruselu.

Francie, Německo a Belgie však večer znovu odmítly souhlasit s vydáním pokynu pro vojenské orgány aliance, aby zahájily přípravu preventivních obranných opatření pro Turecko.

Těmi by mělo být rozmístění raketových systémů protivzdušné obrany Patriot, vyslání radarových letadel včasné výstrahy AWACS, či nasazení protichemických sil. Smyslem má být především odstrašení případného iráckého útočníka, protože Turecko by bylo jedním z hlavních míst, odkud by Spojené státy vedly útok na Irák.

Již pátá schůzka Severoatlantické rady během tří dnů zkrachovala. Francie, Belgie a Německo opět odmítly odvolat své výhrady. "Schůzka po zhruba 40 minutách bez jakýchkoliv závěrů skončila," oznámil mluvčí Aliance Yves Brodeur.


Video