Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rozkol a dvojvládí v ODS pokračují, komentují politici Topolánkův konec

  11:35aktualizováno  12:01
Mirek Topolánek skončil v čele ODS. Vedení předal volebnímu lídrovi Nečasovi, nikoli prvnímu místopředsedovi Vodrážkovi. Podle šéfů ČSSD a KSČM to znamená, že dvoukolejnost v ODS pokračuje. Jiní politici připomínají, že Topolánek přenesl na Nečase veškerou odpovědnost za řešení problémů v partaji.

Mirek Topolánek zahájil v polovině března předvolební kampaň. Nyní předává otěže Petru Nečasovi. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Petr Nečas, volební lídr ODS

Volební lídr ODS Petr Nečas.Znamená to zklidnění uvnitř ODS. Můžeme se plně zaměřit na kampaň a komunikaci s voliči. Pan Topolánek přijal odpovědnost ze své vlastní vůle, bylo to státnické rozhodnutí. Sešli jsme už před několika dny a o tomto řešení jsme spolu mluvili.

Topolánek končí ve funkci šéfa ODS

pravomoci předal místopředsedovi strany Petru Nečasovi

Jiří Paroubek, předseda ČSSD

Předseda ČSSD Jiří Paroubek.Naše země potřebuje silná, přesvědčivá a jasná rozhodnutí. Očekával jsem proto, že buď dnes přijde rezignace Mirka Topolánka a ODS povede podle pravidel její první místopředseda David Vodrážka, anebo předsedou zůstane Mirek Topolánek. Schizma ODS po dnešku pokračuje. Bohužel pro ČSSD, která nemá jasného partnera pro jednání, bohužel pro vládu Jana Fischera, o jejíž další budoucnosti a práci má dnes proběhnout jednání.

Karel Schwarzenberg, předseda TOP 09

Odhalení pamětní desky Olze Havlové přihlížel i Karel Schwarzenberg (27. ledna 2009)To je záležitost ODS, já se jim do toho nepletu. Doufám, že lidi si vzpomenou, že Mirek Topolánek udělal leccos dobrého, že byl statečný bojovník za své myšlenky. A doufám, že pan Nečas uvede trochu tu rozvrácenou stranu do pořádku, byť já s nimi bojuji, mám je rád. Tento výsledek se dal nějakou dobu očekávat. Jsou dvě možnosti a nevím, jak na to budou lidi reagovat. Naši práci to příliš nezmění. My se nestaráme o dění v jiných stranách, my jdeme vlastní cestou, jasně říkáme, co je naše poselství, co je náš program a ostatní strany necháváme jejich vlastním starostem.

Ondřej Liška, předseda Strany zelených

Ondřej Liška se stal předsedou Strany zelených (5. 12. 2009)Mirek Topolánek pro mne zůstane zapsán jako politik, který vždy říkal, co si myslí, a byť s řadou jeho názorů hluboce nesouhlasím, je to v politice vzácná vlastnost. Držet slovo mělo pro Topolánka zásadní význam. Stín na jeho práci v politice však vrhá nejen často neřízený projev, ale především propojení na neprůhledné zájmy a lobbisty. Jeho odchod ODS nijak zásadně nezmění, neboť její problém spočívá v provázanosti s klientelismem a korupcí, stejně jako případný odchod Jiřího Paroubka v tomto nezmění ČSSD.

Michaela Šojdrová, místopředsedkyně KDU-ČSL

Michaela Šojdrová v pořadu Otázky Václava Moravce Speciál ve ZlíněMyslím, že krok Mirka Topolánka je vcelku logický. Předvolební strategii s tou změnou měnit nebudeme, my nemáme speciální taktiku vůči ODS. Pro nás je tato situace čitelnější tím, že bude jeden předseda a jeden lídr. Pokud to bylo dvojkolejné, pro nás byla otázka, koho máme brát vážněji. Mirek Topolánek na Petra Nečase přenesl také obrovskou zodpovědnost za řešení vnitřních problémů ODS. S tím se Nečas bude muset vypořádat. Budeme pečlivě sledovat politickou kulturu uvnitř ODS jako potencionálního partnera pro KDU-ČSL.

Lubomír Zaorálek, místopředseda ČSSD

Lubomír Zaorálek (ČSSD).Je evidentní, že současný předseda Topolánek vytváří dojem, že je zhrzený. Říká, že udělal chybu v tom, jaké si kolem sebe vytvořil prostředí, a to rozhodně nezní tak, že by si nějak uvědomoval svoji vinu. Naopak řekl, že preference jdou nahoru a že to je gól do vlastní branky. Tam je evidentní, že pod nějakým tlakem okolností odchází, nebo se rozhodl, že situaci pomůže řešit. Petr Nečas nepředstavuje jinou politickou alternativu, dokonce je ještě autentičtější než Mirek Topolánek. Ten byl v 90. letech dlouho nestranický, oproti tomu Petr Nečas je tuplovaný reprezentant ODS a je docela dobrým ztělesněním politiky ODS, včetně odpovědnosti za vládu, kterou tady ODS měla v době, kdy byl premiérem Mirek Topolánek.

Vojtěch Filip, předseda KSČM

Jiří Dolejš a Vojtěch Filip ve volebním štábu KSČM. (7. června 2009)Jde o výsledek setrvalého tlaku uvnitř Občanské demokratické strany a logický krok poté co musel Mirek Topolánek odstoupit z pozice volebního lídra. Je evidentní, že ani změna, která po odstoupení nastane, nebude znamenat v rozhádané ODS klid. Dvojkolejnost zůstává a půjde o vztahy mezi prvním místopředsedou Davidem Vodrážkou a Petrem Nečasem.

Bohumil Doležal, politolog

Mirek Topolánek zjevně ve stranických špičkách nemá žádnou oporu, nemohl dělat nic jiného. Kdyby se snažil dělat obstrukci, tak nějaké možnosti má, ale nemělo by to pro ODS žádný příznivý efekt. Je ale otázka, zdali když odešel 'ďábel Topolánek', označovaný bezmála za zemského škůdce, plus pár "podřadných" lidí, zda to bude v pořádku. Oni ale na druhou stranu teď nemůžou vyměnit třeba Langera a Béma, takže to řešení má trochu 'pytlíkovací charakter'.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Najdete na iDNES.cz