Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rozklad ČSSD se prohloubil

  0:01aktualizováno  0:01
Tak tohle Špidlovi neprojde. Věta, která přesně vystihuje první reakce stoupenců Miloše Zemana poté, co prezidentský kandidát ČSSD překvapivě vypadl. Na tvářích ministra práce a místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha nebo poslance Petra Lachnita se okamžitě objevil zlostný výraz.

A zaznívaly nelichotivé výroky na adresu předsedy strany Vladimíra Špidly a hlavně na šéfa sněmovny Lubomíra Zaorálka. Oba dávali před volbou najevo, že Zemana za prezidenta nechtějí.

"Jsem naštvaný na ty sociální demokraty, kteří tak zamíchali hlasy pro Miloše Zemana. Především myslím Zaorálka. Všiml jste si, jak v poslední době s nenávistí vystupoval proti Zemanovi? To může mít opačný efekt, že se to vrátí i jemu. Já na sjezdu nemůžu Zaorálka volit, to by mi upadla ruka," reagoval po Zemanově prohře poslanec ČSSD Robert Kopecký. Pak Zaorálkovi zlostně řekl, že ho odvolá z funkce předsedy sněmovny.

Zemanova prohra může skutečně ztížit pozici Špidly ve vedení strany. ČSSD má na jaře volební sjezd. Špidla je zatím jediným kandidátem na předsedu, ale v pátek se na Hradě proslýchalo, že se mu zemanovci při volbě šéfa strany pomstí a nasadí protikandidáta.

Zatím není vůbec jasné, kdo by to měl být. Škromach, o kterém se mluví nejvíce, včera nechtěl říci, zda bude kandidovat. "Nejdřív musí vychladnout hlavy," řekl pouze. 

Zemanovi stoupenci se na Špidlu sesypali hned poté, co Zeman vypadl a uraženě odjel z Pražského hradu. Vyčítali mu, že Zemana hodil přes palubu: nepodepsal jeho nominaci a původně nechtěl ani vystoupit s projevem před volbou.

"K tomu ho nakonec přinutil Škromach, ale Špidlův projev tedy Zemanovi rozhodně nepomohl," popisuje jeden z poslanců. Špidla v projevu jen suše oznámil, že "Zeman je kandidátem ČSSD".

Špidla se ataku na svou osobu nijak razantně nebránil. "Spíš čeká, až horké hlavy vychladnou. Ale je fakt, že se nijak nerozčilil a nesnažil se je srovnat. V sociální demokracii prostě začala vládnout naprostá anarchie," řekl jeden z ministrů.

Druhý muž ČSSD Stanislav Gross se snažil po volbě rozčilené sociální demokraty uklidňovat. Ti, kdo v tu chvíli stáli za Špidlou, pak začali své kolegy varovat, že pokud se strana nedá urychleně dohromady a nastane totální rozkol, může to vyvolat předčasné volby.

"A ty by ČSSD dneska naprosto jednoznačně projela. Takže spoléháme na to, že pánové Lachnitové a spol. budou natolik lpět na svých židlích, že přestanou dělat potíže," řekl již citovaný ministr.

Zemanovo křídlo se pravděpodobně nebude chtít vzdát. "Ti, kdo nepostupovali podle názoru nejvyššího stranického orgánu (ústřední výkonný výbor, který nominoval Zemana), budou muset vysvětlit své postupy," řekl Škromach. 

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Najdete na iDNES.cz