Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rozjížděl jsem český trh, líčil korupci exmanažer rakouské zbrojovky

  8:44aktualizováno  8:44
Rakouský byznysmen Wolfgang Habitzl byl nejdříve opatrný. Pak se před reportérem, maskovaným za obchodníka s pohledávkami, rozmluvil o tom, jak "rozjížděl" český trh. Česko se totiž v té době zajímalo o mnohamiliardový nákup obrněných transportérů.

Rakouská firma Steyr, výrobce pandurů, uzavřela v prosinci 2002 tajnou smlouvu o lobbingu s konzultantem Janem Vlčkem. Ten jí měl otevírat dveře k českým politikům. V případě úspěchu zakázky firma slíbila vyplatit 7 % na provizích. | foto: iDNES.cz

Osmý leden byl den, kdy by psa nevyhnal. Začínala letošní sněhová kalamita. V luxusní limuzíně, kde je snad tlačítko i na utření nosu, bylo teplo. Ve čtyři odpoledne máme schůzku v mikulovském hotelu Galant.

Přijet by měl rakouský obchodník Wolfgang Habitzl. Právě on vyjednával jednu z největších zbrojních zakázek poslední doby, nákup kolových obrněných vozů za více než dvacet miliard korun.

SKRYTÁ KAMERA MF DNES

Manažeři Steyru popsali jednání o transportérech

Na schůzce vystupuji jako obchodník s pohledávkami. Proto ta limuzína a příšerně nepohodlný oblek. V rukou mám smlouvu mezi společností Steyr a českým podnikatelem Janem Vlčkem. Habitzlovo jméno je zmíněno právě v této smlouvě.

"Kteří politici musí mlčet?"

Jako obchodník s pohledávkami mám dobrou záminku žádat od něj více informací o smlouvě jako takové, a hlavně o celé zakázce: Potřebuji znát jména českých politiků, k nimž putovala provize, abych je pak mohl oslovit a dohodnout se, zda by ode mne ve vší tichosti nekoupili tajnou smlouvu, kterou mám v ruce.

Muž, s nímž se mám setkat, by všechny zákulisní dohody měl znát. Vždyť český projekt jménem Pandur před osmi lety rozjížděl.

Wolfgang Habitzl dorazil o čtyřicet minut později. Zprvu byl opatrný. Chtěl vědět, kdo jsem a co chci.

"Zabýváme se finančním byznysem. Pohledávkami, ne zbraněmi. Plánujeme tuto smlouvu jako pohledávku prodat, ale rádi bychom to řešili smírnou cestou," odpověděl jsem tak, abych zabránil dalším dotazům, v nichž bych s ním nemohl udržet krok. O zbraních vím, že mají střílet a některé i střílí. Víc nic. Vydávat se za znalce v tomto oboru, odhalil by mne během několika vět.

Zdálo se, že moje odpověď Habitzla uspokojila. Pomalu se začal rozpovídávat.

"Část příběhu v pozadí je, že jsem pracoval ve společnosti Steyr. Potom jsem skončil. Byl jsem odpovědný za evropské trhy, speciálně za český trh. Takže jsem tento projekt rozjížděl," vyprávěl Habitzl.

Pozorně si mne prohlížel. Po pár minutách vzájemného oťukávání jsem se odhodlal jít přímo na věc. Zavedl jsem řeč na možnou korupci v pozadí zakázky. Buď se zvedne a odejde, anebo začne mluvit.

Zeptal jsem se: "Vzhledem k tomu, že jsou v tom zřejmě zainteresovaní, nevím, zda jen politici, ale také politici, tak nevěřím, že by s tím chtěli jít k soudu. Co myslíte?" Habitzl k mému překvapení ani nezaváhal.

"Ano. Začínal jsem s tím projektem v roce 2001. Byl jsem představen nějakým lidem v České republice. Janu Vlčkovi, to byl poradce, konzultant EADS (nadnárodní zbrojařská společnost, pozn. red.). A začali jsme na tom projektu pracovat. V té době ještě nebylo zřejmé, že bude nějaký tendr. Bylo to dávno před tím, než celý proces začal. Když jsme se dostali k tomu, že by to šlo, mým úkolem bylo vybudovat tým lidí, který jsme potřebovali."

A Wolfgang Habitzl začíná vyprávět, kolik peněz plánovali pro politické strany a jak dobře měli vymyšlený systém posílání korupčních peněz přes všemožné konzultanty.

Schůzku jsme zhruba po hodině ukončili s tím, že se ještě musíme potkat. Příště prý přivede i svého kolegu, který český projekt dotáhl až do podepsání smlouvy.

Řeknu vám, co vím. Ano, provize do Česka šla

O čtrnáct dní později jsme se sešli znovu. I s Herwigem Jedlaucnikem. Tentokrát ve Vídni, v luxusním hotelu InterContinental.

Jedlaucnik šel na rozdíl od Habitzla rovnou k věci: "Jsem konzultant. Když si mne najmete, řeknu vám, co vím. Ano, provize do Česka šla."

Chvíli to vypadalo, že bez uzavření smlouvy z něj více nedostanu. Pak se rozmluvil. Pomohla mi jednoduchá finta. Zeptal jsem se: "A jak mohu ocenit vaše služby, když jste mi nic neřekl. Musíte mi říci alespoň něco. Začněme třeba tím, kteří politici byli na korupčním obchodě zainteresováni."

ČTĚTE VE ČTVRTEČNÍ MF DNES:

Rozhovor reportéra Janka Kroupy s rakouskými obchodníky Habitzlem a Jedaucnikem

.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

Na ministerstvo průmyslu vylezli aktivisté Greenpeace. Resort přejmenovali

Akce Greenpeace proti ministru průmyslu a obchodu (16. ledna 2018).

Na balkón budovy ministerstva průmyslu a obchodu v Praze v úterý odpoledne vylezli dva aktivisté ekologické organizace...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Mandátový výbor vyslyšel Babiše a Faltýnka. Doporučí jejich vydání

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sněmovní mandátový a imunitní výbor vyslyšel přání premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz