Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rozhovory o Kosovu budou pokračovat v březnu

  8:14aktualizováno  8:14
Srbsko-albánské rozhovory o budoucím statusu provincie Kosovo budou pokračovat 17. března. Dohodli se na tom představitelé Bělehradu a Prištiny v prvním kole vídeňského jednání. Rozhovory zaštiťuje OSN a konají se za zavřenými dveřmi.

Představitelé obou stran vyjádřili nad průběhem prvního kola jednání spokojenost. | foto: Herwig PrammerReuters

"Zatím pochopitelně nedošlo k žádným dohodám, ale o politických otázkách jsme vlastně ani nejednali. V některých technických záležitostech ale bylo dosaženo shody," řekl novinářům zmocněnec OSN Albert Rohan, který prvnímu kolu rozhovorů předsedal.

Rohan oznámil, že v prvním kole jednání obě strany předložily své názory na decentralizaci Kosova, zejména v oblasti státní zprávy, policie, školství, kultury a zdravotnictví. Dotkly se rovněž problematiky financování státní zprávy.

"Existuje například shoda v tom, že složení policie na místní úrovni by vždy mělo odrážet etnické poměry v oblasti," poznamenal zmocněnec OSN.

Představitelé obou stran vyjádřili nad průběhem prvního kola jednání spokojenost. Nicméně i z jejich prohlášení vyplynulo, že obě strany mají rozdílné názory na budoucnost Kosova.

"Opětné začlenění Kosova do státního rámce Srbska by se mělo uskutečnit poskytnutím rozsáhlých autonomních práv provincii," řekl novinářům poradce srbského prezidenta a člen srbské delegace Leon Kojen.

"Zahájení přímých rozhovorů znamená pro Kosovo začátek cesty k plné nezávislosti," prohlásil před novináři kosovský ministr místní samosprávy a vedoucí delegace kosovských Albánců Lutfi Hazari.

"Ve světě je pozitivně oceňován především fakt, že si znepřátelené strany sedly za jeden stůl a po dlouhé době chybějícího dialogu konečně komunikují," uvedla Klára Bratová ze Střediska mezinárodních studií Jana Masaryka.

Podle ní vzniká dojem, jakoby mezinárodní společenství chtělo přesvědčit sebe samo a světovou veřejnost, že v otázce budoucího statusu Kosova je možné dospět ke kompromisu.

"Téma prvního kola rozhovorů - reforma decentralizace - však původně tvořilo jeden z osmi standardů, jejichž splněním si mezinárodní společenství zahájení o statusu podmiňovalo," konstatovala Bratová.

Přestože průběh prvního kola lze podle ní hodnotit spíše pozitivně, nesmí se zapomenout, že jednání budou ještě velmi složitá a jejich definitivní výsledek zůstává nejistý. "Osobně se domnívám, že určitá forma nezávislosti bude v případě Kosova nejspíš nevyhnutelná," dodala Bratová.

Kosovo je pod správou OSN. Na klid v oblasti dohlížejí tisíce vojáků mírové mise KFOR pod velením NATO. Oficiálně je však Kosovo nadále jednou z provincií Srbska a Černé Hory.

Kosovští Albánci, kteří tvoří přes 90 procent obyvatelstva, chtějí dosáhnout nezávislosti provincie. Srbové, kterých zůstalo v Kosovu po válce jen několik tisíc, si přejí zůstat součástí Srbska a Černé Hory.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Válka s KLDR by byla katastrofální s globálním dopadem, varoval šéf NATO

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje test rakety Hwasong-15 (29. listopadu...

Ministry zahraničí zemí NATO čeká večer diskuze o napjaté situaci na Korejském poloostrově. Spojenci jsou podle šéfa...

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...

Odtajněné fotografie NATO ukazují „rozdělený“ Berlín před stavbou zdi

Braniborská brána oddělující východní a západní část Berlína

V převleku za rolníky se fotograf Jacques Florent s kolegou novinářem v červenci 1961 tajně vydali do Sověty ovládané...

Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!
Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!

Losujeme 3 kosmetické taštičky za vánoční tipNajdete na iDNES.cz