Kásem Schacho velel jednotkám pešmergů při ofenzivě proti Islámskému státu,...

Kásem Schacho velel jednotkám pešmergů při ofenzivě proti Islámskému státu, který až do listopadu loňského roku ovládal město Sindžár. | foto: Roja Sor CZ 1

Sami IS neporazíme. Rusko by se mělo spojit s USA, tvrdí velitel pešmergů

  • 135
Bitva o kurdské město Sindžár byla na sklonku loňského roku velkým bojovým úspěchem jednotek pešmergů. Ti dokázali z města vytlačit Islámský stát. „Sami ho neporazíme. Mají velmi dobré zbraně,“ přiznává nicméně ve videorozhovoru pro iDNES.cz muž, který ofenzivě velel. Ostřílený bojovník Kásem Schacho také popsal největší úskalí ofenzivy i zvěrstva Islámského státu na zdejším obyvatelstvu.

Jak dlouho pešmergové připravovali ofenzivu u Sidžáru (více o ofenzivě zde)?
Přesnou dobu vám povědět nemohu. Mohu vám však říct, že jsme připraveni jednat vždy, když nám dá prezident Kurdistánu Masúd Barzání pokyn.

Měli jste předem připravenou nějakou komplexnější strategii při obsazování Sindžáru?
Ano, existovaly a existují strategické body, které jsou důležité pro naši obranu a běžný život. Přesné informace vám však sdělit nemohu. Jedná se o citlivé informace, které by se mohly dostat k Islámskému státu.

Kásem Schacho

Kásem Schacho velel jednotkám pešmergů při ofenzivě proti Islámskému státu,...

Kásem Schacho se narodil 1.7 1953 v Sindžáru. V mládí musel během vlády Saddáma Husajna odejít do Sýrie. Následně pak i s rodinou prchl do Německa. V 18 letech se vrátil do rodného Kurdistánu, kde se stal vojákem. Jeho rodina nyní žije v Německu, kam střídavě dojíždí také sám Schacho. Po roce 1970 podle svých slov bojoval proti armádě Saddáma Husajna, která utlačovala jeho národ. „Dá se říct, že jsem celý svůj život strávil jen bojem,“ tvrdí. Nyní působí v Sindžáru, kde od srpna roku 2014 velí jednotkám pešmergů.

Můžete říct, kolik vojáků se na vaší straně účastnilo ofenzivy?
Ofenzivy se za nás účastnilo asi čtyři tisíce vojáků. Byli mezi nimi i bojovníci z rodiny prezidenta Barzáního.

Můžete popsat samotné dobývání Sindžáru? Na jaké problémy jste naráželi a jaký byl odpor Islámského státu?
Útok na Islámský stát jsme zahájili 10. listopadu loňského roku. Obklíčili jsme celé město. Ukázalo se, že Islámský stát není tak neporazitelný, jak jsme si původně mysleli. Celá ofenziva trvala asi tři dny. Předem jsme neznali přesnou polohu islamistů. Největším problémem byly ruiny domů. Nevěděli jsme totiž, zda a kde všude mohou být rozmístěny nálože.

V jakém stavu byl Sindžár po dobytí pešmergy?
Z devadesáti procent bylo město zničeno. Všechny domy jezídů byly zbořeny nebo vyhozeny do povětří. Křesťanské domy islamisté vypálili hned potom, co vtrhli do Sindžáru. Za zkázou města z části stály také letecké útoky. Z našeho města zbyly jen trosky a jizvy v srdcích sindžárského lidu.

Jak jste se dostal do vedení pešmergů, kteří svádějí bitvy s Islámským státem u Sindžáru?
Na počátku srpna 2014, když Islámský stát obsadil Sindžár, jsem já, můj synovec Hajdar a dalších sedmnáct vojáků bránili posvátné jezídské místo jménem Šerfadín. V témže měsíci mě pak na pozici vrchního velitele pešmergů v oblasti Sindžár jmenoval sám prezident Barzání.

Bojů se účastníte osobně, nebo se zabýváte spíše přípravou taktiky a samotné bitvy sledujete z povzdálí?
Z počátku jsem se bojů účastnil osobně. Nyní však mám zodpovědnost zejména za řízení obrany oblasti Sindžár, kterou v terénu obstarávají pešmergové. Kdykoli by to však bylo potřeba, jsem i já připraven k boji.

Jaký je hlavní cíl pešmergů? Chcete porazit Islámský stát, nebo jsou vaše cíle i jiné?
Momentálně je naším hlavním úkolem eliminace Islámského státu v kurdských oblastech a posléze i v celém Iráku.

Byl jste svědkem zvěrstev, které Islámský stát páchá na civilním obyvatelstvu?
Ano, na vlastní oči jsme viděli všechno, co dělají. Viděli jsme, jak mučí a popravují naše jezídské bratry a sestry těmi nejhoršími způsoby. Museli jsme to ale zvládnout, aby Islámský stát nepostupoval dál do Kurdistánu. Zachytili jsme také celou řadu radiové komunikace mezi členy Islámského státu. Mluvili o tom, jak znásilňují naše ženy a dívky. Nikdy mě nenapadalo, že by na světě mohli existovat takto krutí lidé.

Jaký je váš nejhorší zážitek z boje?
Konkrétní jmenovat nemohu. Nikdy by mě ale nenapadlo, a to asi nikoho, že v 21. století budeme zažívat takovou krutost a že budeme muset bojovat s takovým nepřítelem, jakým je Islámský stát. Nemysleli jsme si, že budou vražděny malé děti. Netušili jsme, že naše ženy a dívky budou prodávány jako otrokyně, že budou lidé umírat hladem. Nejhorší je, že tuto hrůzu zažíváme už dva roky.

Roja Sor CZ 1

Roja Sor CZ 1, logo

Roja Sor CZ 1 je česká humanitární organizace, kterou založili manželé Šárka Petrová a jezíd Shamsadin Shamou v reakci na masakr jezídů Islámským státem v srpnu 2014.

Do uprchlických táborů v syrském a iráckém Kurdistánu přivezli od té doby devět kamionů materiální pomoci, kterou poskytli dárci z České republiky a Německa.

V osvobozeném městě Sindžár nyní pracují na vybudování polikliniky s akutní lůžkovou částí a terapeutického střediska pro oběti válečných zločinů, především ženy a děti, které byly v zajetí IS.

Organizaci můžete přispět na transparentním účtu: 107-9237600267/0100

Zdroj: rojasorcz1.eu

Našlo se v bitevní vřavě i něco pozitivního?
Jediná pozitivní věc je, že jako jezídi stojíme při sobě a pomáháme si navzájem. To nám dává velkou sílu a odvahu vstát a jít stále kupředu.

Spolupracujete s dobrovolníky ze zahraničí, kteří chtějí bojovat na straně pešmergů?
Aktuálně ne. Do bojů nyní nasazujeme především pešmergy. Hlavního útoku na Islámský stát se však účastnilo i několik vojáků ze zahraničí. Ze Spojených států a Německa. Z USA to byli především žoldáci, z Německa pak někteří moji známí. Bojů se účastnili i moji synové.

Můžete přiblížit, jakou disponujete výbavou?
Z počátku jsme neměli žádná vozidla a téměř žádné zbraně. Disponovali jsme jen útočnými puškami AK-47 a raketomety. Nyní už jsme vybaveni lépe, ale kvůli bezpečnosti vám naši konkrétní výzbroj popisovat nemohu.

Jaký je váš názor na postup USA, Ruska a dalších států v boji proti Islámskému státu?
Spojené státy pomáhají dobře, máme jejich vzdušnou podporu. Rusko působí v Sýrii, k nim se tedy vyjadřovat nebudu. Pro poražení Islámského státu by však podle mě bylo dobré, aby se tyto dvě velmoci spojily.

Myslíte si, že mohou pešmergové sami porazit Islámský stát?
Podle mě pešmergové sami Islámský stát neporazí. Problém je, že nejsme tak dobře technicky vybavení. Islamisté totiž mají velmi dobré zbraně.

Dostáváte nějakou humanitární pomoc ze Západu?
Ano, spolupracujeme například s malými organizacemi z Ameriky, Austrálie, Německa, které poskytují zejména humanitární pomoc. Kromě těchto organizací od začátku spolupracujeme s českou organizací Roja Sor CZ 1, která už rok a půl vozí do Sindžáru pomoc. Dodávají nám například dětské mléko, oblečení, deky, léky, nosítka a spoustu dalších věcí. Nyní zde Roja Sor CZ 1 buduje zdravotní středisko.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue