Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Viděl jsem do špatného hospodaření pošty, proto mě odvolali, říká Šmerda

  21:04aktualizováno  21:04
Exministr dopravy Radek Šmerda se ohradil proti tomu, jak ministr vnitra Martin Pecina zdůvodnil jeho odvolání z dozorčí rady České pošty. "Vnímám to tak, že je potřeba mě nejen odvolat, ale ještě očernit a pošpinit," řekl Šmerda v rozhovoru pro MF DNES.

Bývalý ministr dopravy Radek Šmerda nesouhlasí s vysvětlením svého odvolání z dozorčí rady České pošty. | foto: ČTK

Ministr vnitra Martin Pecina vás odvolal z dozorčí rady České pošty. Odůvodnil to tím, že o vás dostal závažné informace... (více čtěte zde)
Je svaté právo každého ministra jmenovat a odvolat členy dozorčí rady České pošty. Toto nemusí zdůvodňovat. Nejdříve v pondělí uvedl, že už nejsem zaměstnanec vnitra a proto mne odvolal. Vzal jsem to na vědomí. Nemile mě ale překvapil nedělní osobní útok, kdy ministr najednou zdůvodnil mé odvolání novinkou: údajnou nevěrohodností. Já si ničeho vědom nejsem. Vnímám to tak, že je potřeba mě nejen odvolat, ale ještě očernit a pošpinit. A já si kladu otázku, proč... Pokud neuvede podložené důvody, tak je nevěrohodný on sám

Vy opravu netušíte, o čem ministr Pecina mluvil?
To netuším. Rozhodl jsem se proto, že pošlu ministrovi dopis, v němž se jej na to zeptám. Je to důležité i pro mé případné další právní kroky směřující k ochraně osobnosti.

Spekuluje se, že jste vynášel z pošty interní informace. Je to pravda?
To mohu vyloučit. Slova pana ministra mě poškodila. Zaráží mě, že mě kádruje člověk, mezi jehož kádry patří třeba Michal Moroz. Víte, já mám to nejvyšší právní vzdělání v oboru trestního práva, sedm let jsem působil jako vysokoškolský učitel, publikoval jsem opakovaně v oboru. Teď se k původní profesi vrátím, protože ji považuji na rozdíl od státní správy za slušné povolání.

Jak jste se o svém odvolání dozvěděl?
Na ulici. Má přítelkyně mi poslala SMS, že běží na serverech, že jsem odvolán. To jsem ale odvolán nebyl, hoši jsou nesmírně rychlí. Kéž by i takhle rychle pracovali. Pak jsem shodou okolností (ironicky) potkal v centru Prahy řidiče z kabinetu ministra vnitra, který mi odvolání předal na ulici. Bylo to přesně u odpadkového koše u Jindřišské věže, kde jsem podepisoval odvolání.

Při vašem jmenování do dozorčí rady České pošty se ozývaly hlasy o trafice či odměně pro vás. Není to tak, že ministr Pecina prostě po právu odvolal politického trafikanta, aby do dozorčí rady mohl nastoupit odborník?
Nevím, zda jsem zrovna já trafikantem. Je potřeba říct, že jsem jako náměstek ministra vnitra, který měl pod sebou poštu, už v dozorčí radě byl předtím. Přišlo mi ale zbytečné být zároveň náměstkem, který úkoluje dozorčí radu, a sám jedním z členů. Proto jsem své místo v dozorčí radě opustil. Ve funkci náměstka jsem se ale přes rok věnoval problematice České pošty. Jako zástupce zakladatele jsem věděl, kde jsou problémy pošty, jaké segmenty je potřeba důkladně kontrolovat, kde se dají najít nemalé úspory. Pak jsem se dobrovolně rozhodl, že skončím ve funkci náměstka, neboť jsem byl z poměrů na vnitru znechucen. Ministr Kubice mi nabídl funkci člena dozorčí rady pošty. A to jako člověku, který se poštou dlouhodobě zabýval. Ministr zřejmě chtěl v dozorčí radě někoho, kdo mu bude říkat věci na rovinu a kdo mu alespoň ty základní věci v poště ohlídá.

Takže se považujete spíše za odborníka než politika a trafikanta?
Ano, mohu všechny ubezpečit, že jsem na tom nezbohatl. Přestože člen dozorčí rady má osobní odpovědnost včetně majetkové za pochybení, od února do konce května jsem odmítl pobírat odměnu za členství. Dělal jsem to zadarmo. Od června jsem odměnu, která činí 30 tisíc korun měsíčně, pobral dvakrát.

Ještě ale působíte v čele představenstva poštovní tiskárny cenin, což je dceřiná společnost České pošty.
Nepůsobím. Dnes (v pondělí - pozn. red.) jsem se vzdal této funkce. V situaci, kdy jsem špiněn, to dělat nechci. Už toho mám plné zuby, proto jsem také odešel z ministerstva vnitra. Věřil jsem, že v poště to bude jiné, že se bude normálně pracovat. Vidím, že ne.

Původně jste měl nastoupit přímo do managementu pošty...
Ano, ale proti tomu byla ředitelka kabinetu premiéra Jana Nagyová. Právě proto mě ředitel pošty najmenoval do poštovní tiskárny cenin, abych měl vůbec práci. Měl jsem to tam dát do pořádku. Od února jsem tam dva měsíce pobíral 12 tisíc hrubého a ručil jsem celým majetkem za pochybení. Pak se odměna zvedla, bral jsem jako šéf představenstva plat 60 tisíc korun hrubého. Když nyní odcházím, tak tiskárna hospodaří s rozpočtem plus čtyři miliony oproti očekávání. Toto je můj společný výsledek s kolegy z představenstva.

Řekl jste, že se nenecháte ministrem Pecinou špinit. Proč by to dělal?
Já trošku vidím do toho, jací lidé se pohybují kolem pana ministra. Třeba Michal Moroz není člověk, který mě právě vychvaluje a těch lidí je víc, včetně některých současných náměstků. Stejně tak mé předchozí kontroly v poště a moje snaha o to, aby se pošta uskromnila, kdy se díky mě a mým lidem povedlo jen v datových schránkách ušetřit 300 milionů ročně... Ať si každý odpoví na to, zda jsem si nadělal přátele, nebo nepřátele.

Myslíte tedy, že za vaším koncem byl fakt, že jste viděl poště takzvaně do karet?
V době, kdy jsem byl náměstkem ministra, jsem udělal dvě velké kontroly v poště. Díky první se ušetřilo 300 milionů ročně, druhá poukázala na některé neprůhledné smlouvy. Nyní proto napíšu ministrovi Pecinovi asi čtrnáct bodů, kterými by se měl v poště zabývat a byl odborníkem a řádným hospodářem Je to na ministrovi, aby se zabýval fakty a nikoliv drby od lidí, kterým jsem během své funkce šlápnul na kuří oko a nebo jednají v žoldu byznysmenů či jiných svých pasáků.

Co tím přesně myslíte?
Ať si každý zodpoví otázku: proč státní podnik sponzoruje český fotbal ve výši 26 milionů ročně? Jaký z toho má přínos? Fanoušci začnou posílat více dopisů? V čem je bonus pro poštu? Zejména v kontrastu s tím, kdy pošta zvyšuje pro zákazníky ceny základních služeb. Další věcí, kde lze hledat úspory, je v zajišťování bezpečnosti, kde jsou dlouhodobě nevyřešené smluvní vztahy. Česká pošta by třeba nemusela jako státní podnik nakupovat akciové společnosti, které vykazují vysoké ztráty. Myslím si, že se dá hodně peněz ušetřit i na provozu a velkých investicích.

Chcete říct, že kdyby pošta neplýtvala penězi, nemusela by zdražovat základní služby?
To je můj osobní názor. Pošta má obrovské rezervy, kde může ušetřit, v určitých ohledech si žije nad poměry. Složení generálního ředitelství, tamní platy... Je možná lepší, že jsou to osobní údaje, o nichž nemohu hovořit. To se dozvědět řadoví pošťáci, tak by je to příliš nepotěšilo.

Jaké další důvody vidíte za svým odvoláním?
Tak nepochybně jsem neměl dobrý vztah s šéfem dozorčí rady pošty panem Maceškou ani s generálním ředitelem Zatloukalem. Ale holt když jsem byl v situaci, kdy jsem jako náměstek ministra měl poštu kontrolovat a hlídat nakládání s penězi, tak jsem nějaké velké kamarádství nemohl pěstovat. Já jsem nikdy nechtěl být bílým koněm, něco zakrývat, plácat se po zádech a říkat, nějak to kluci uděláme. Když mi přišel podnět, tak jsem ho chtěl prověřit. Pokud mi přistane na stole faktura za datové schránky na 900 milionů korun a v rozpočtu je na ně jen 500 milionů, tak jsem musel konat. Ať se to lidem na poště líbí, nebo ne. Pak si nepěstujete kamarády, to je logické. Jestliže česká pošta má obrat zhruba 20 miliard, tak dozorčí rada nemůže být hra na kontrolu. Musí opravdu kontrolovat hospodaření.

Tak tomu není?
Tak tomu opravdu nebylo. V dozorčí radě bylo zvykem, že se sejdeme, poklábosíme a pokud možno, tak to vyřešíme někde v zákulisí. Spíš jsem vnímal dozorčí radu jako hezký debatní kroužek, nikoliv jako kontrolní orgán pošty.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

Na území Čech hrozí v noci a ráno ledovka, varují meteorologové

(Ilustrační snímek)

V nížinách hrozí od nedělního večera do pondělního rána tvorba náledí nebo zmrazků. Ve své aktuální výstraze s nízkým...

Každé vsi nařídila EU pověřence přes osobní údaje, starostové protestují

(Ilustrační snímek)

Od května příštího roku bude muset mít každá obec pověřence pro ochranu osobních údajů. „Tuto funkci zavádí nové...

Exšéf poslanců ČSSD Tejc by se mohl stát Pelikánovým náměstkem

Zdeněk Škromach, Michal Hašek a Jeroným Tejc (uprostřed) se omlouvají na

Bývalý šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc by se mohl stát politickým náměstkem ministra spravedlnosti Roberta Pelikána...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz