Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Generace 21 nesplnila uprchlíkům to, co slíbila, tvrdí Iráčan

  15:43aktualizováno  15:43
Za rozhodnutím skupiny pětadvaceti Iráčanů odejít do Německa stojí špatné chování ze strany Generace 21, řekl v rozhovoru pro MF DNES Salman Hasan, který s fondem nejdříve spolupracoval. Fond se na něj loni obrátil, aby pro něj vytipoval rodiny křesťanských uprchlíků vhodných k přesídlení do Česka.

Iráčtí uprchlíci v pátek dopoledne nasedli do přistavených automobilů a opustili rekreační zařízení Okrouhlík u Jihlavy. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Hasan jezdil se zástupci fondu do Erbílu a připravil původní seznam sto padesáti uprchlíků, kteří vyhovují kritériím pro stěhování. S fondem se ale rozhádal (více zde). Jeho zástupci navíc tvrdí, že stížnosti Iráčanů, o kterých Hasan mluví, byly velmi nekonkrétní.

Kdy a proč se začala rozpadat vaše spolupráce s Generací 21?
Udivuje mě, že mě Generace 21 v těchto dnech tak často zmiňuje. Rok se zmínce o mně vyhýbali. Od začátku říkali veřejnosti, že jde o jejich projekt. Odpověď je, že dosáhli svých cílů. Dokonce bych mohl říct, že nás (Hasan má vlastní humanitární organizaci, vystupuje za ni ale pouze on sám, pozn. red.)okradli o naši těžkou práci. Oficiálně se od nás distancovali, zároveň ale chtěli pokračovat s lidmi (s uprchlíky s Iráku, pozn. red.), kteří důvěřovali jen nám.

Němci poslali do Česka žádost, aby si uprchlíky z Iráku vzalo zpět

Objevila se i nová fakta týkající se osoby ředitele Generace 21 Jana Talafanta. Ukázalo se, že není politicky neutrální, jak tvrdil. Byl kandidátem Strany zelených pro místní volby, jejich podpora sňatků stejného pohlaví je v protikladu s naší vírou. Nakonec jsme se rozhodli od nich distancovat.

Na čem jste s ním spolupracoval?
Byli jsme těmi, kteří od začátku registrovali jména a každý uprchlík vám řekne, že znají pouze nás. Původní seznam obsahoval vdovy, sirotky a nemocné staré lidi a má mnohem víc než 153 jmen. Ale nadace pracovala za našimi zády a s pomocí našeho bývalého koordinátora Firase přidala kolem třetiny nového seznamu.

Fotogalerie

Máte v Iráku ještě jiné projekty kromě přesídlení křesťanů, na kterém jste spolupracoval s Generací 21? Na vašem webu žádný jiný projekt konkrétně nezmiňujete...
Ano, křesťanským uprchlíkům pomáháme v Iráku a na dalších místech dlouhou dobu bez jakýchkoli problémů. Toto je poprvé, co se taková věc stala a určitě to nebylo proto, co jsme udělali my.

S kým přímo v Iráku spolupracujete?
S tamními církvemi, lidmi zodpovědnými za uprchlické tábory a také uprchlíky. Samozřejmě, že máme humanitární iniciativu a pomáháme uprchlíkům se zbožím, mlékem pro děti, dáváme peníze na potřebné léky... Iniciativa přesídlení je nejmenší částí naší práce, protože uprchlíkům pomáháme už roky, hlavně od útoku tzv. Islámského státu.

Komunikoval jste s rodinou, která nyní čeká v Německu, i poté, co přijeli během března do Okrouhlíku?
Samozřejmě jsme s nimi měli kontakt, protože jsme jim pomáhali v Iráku a oni nikoho jiného než nás neznali. Neviděli jsme je od naší poslední návštěvy 25. března. Radil jsem jim, aby zůstali v České republice a nevraceli se do Iráku, aby přijali nabízené byty. Kdy jsem se dozvěděl, že byty nepřijali, snažili jsme se pro ně najít místo, kde by v České republice zůstali. Několikrát nejen nám, ale i vládě opakovali, že jsou ochotní zůstat v České republice, ale ne pod autoritou Generace 21.

Něco se nepovedlo, říká zástupce Generace 21

Co konkrétně jim na činnosti nadace vadilo?
Nemohu jít do detailů, ale jsem si jistý jednou věcí. Nadace Generace 21 se o uprchlíky nestarala tak, jak měla. Byly ignorované kulturní rozdíly a uprchlíci byli v šoku, když viděli, jak jim „pomocník“ vyhrožuje a křičí na ně, mlátí pěstí do stolu. Zapomnělo se na to, že uprchlíci stále mají trauma z toho, že všechno ztratili a mělo se k nim chovat jemně.

V čem pobyt v Česku zklamal jejich očekávání? A myslíte, že dostali, co jim bylo slíbeno?
Generace 21 jim slíbila hodně věcí a my jsme jen překládali, co říkali. Uprchlíci vám řeknou, co jsme jim říkali, protože jsme překládali. Od začátku byli uprchlíci vděční, ale stalo se pár věcí, které je odcizili. Zeptejte se samotných uprchlíků, dostal jsem od nich o tom několik zpráv.

Které sliby, které přes vás dala, nadace nesplnila?
Nemohu říci, ale uprchlíci zmiňovali, že je drželi jako „zajatce“ a závislé na druhých a že někteří dobrovolníci se k nim nechovali slušně. Sám bych mohl dosvědčit, že nám toho nadace Generace 21 skrze Jana Dezorta a Jana Talafanta hodně slíbila.

Máte zprávy o tom, co je s nimi teď?
Ne. Že odjeli, jsem se dozvěděl ze zpráv a byl jsem velmi smutný.

Kauza křesťanští uprchlíci v Česku

Leden 2015 - Skupina Čechů, které znepokojila situace křesťanů vyhnaných ze svých domovů postupem Islámského státu, zakládá bankovní účet, kam je možné posílat finanční příspěvky, a dává své činnosti právní rámec v nadačním fondu Generace 21. Během roku se jim podaří získat více než 10 milionů korun. Začínají jednat s politiky o podpoře.

Jaro 2015 - Navazují spolupráci se Salmanem Hasanem. Křesťan původem z Iráku, který žije v Česku přes dva roky, odešel ze své domoviny před postupujícím Islámským státem a do místních uprchlických táborů pravidelně jezdí s humanitární pomocí. Zjišťuje, zda mají uprchlíci zájem o azyl v Česku.

Léto 2015 - Nadace Generace 21 ve spolupráci se Salmanem Hasanem sestavuje seznam zhruba 150 jmen. Začínají shromažďovat podklady pro žádost o azyl.

14. prosince vláda rozhodla, že křesťany z Iráku přijme, na začátku ledna podepisuje Generace 21 smlouvu s ministerstvem vnitra. Seznam jmen se upřesňuje. Lidé, kteří jsou na něm uvedeni, musí splňovat podmínky pro udělení azylu a musí také nezvratně potvrdit, že jsou křesťané.

24. ledna přijíždí první skupina uprchlíků, ubytována je v Okrouhlíku. Další následují

Únor 2016 - Začínají se objevovat zprávy, že uprchlíci nejsou v Okrouhlíku spokojeni. Rozpadá se také spolupráce Salmana Hasana a Generace 21.

Březen 2016 - Nespokojenost Iráčanů roste. Na nadaci, která je do Česka přivezla, si opakovaně stěžují ministerstvu vnitra, chtějí, aby je pod svou ochranu přijal stát. Co konkrétně jim vadí, ale podle ministerstva neuvádějí. Odmítají přestěhovat se do nabídnutých bytů v Jihlavě.

31. března - Končí nájemní smlouva v rekreačním zařízení Okrouhlík, uprchlíci posílají ministerstvu vnitra dopis, ve kterém žádají o ukončení azylového řízení.

1. dubna ministerstvo jejich žádosti vyhovuje.

3. dubna uprchlíci v pronajatém autobuse odjíždějí do Německa, kde je zadržuje německá policie. Od té doby čekají na rozhodnutí německých úřadů, zda jim poskytnou azyl.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Škoda Octavia 1.4 TSI 2012 ·...
Škoda Octavia 1.4 TSI 2012 ·...

r.v. 2012, naj. 118 262 km, benzín
200 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz