Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žádná no-go zóna, s místními problém není, říká místostarosta Schaerbeeku

  20:00aktualizováno  20:00
Brusel (od zpravodajky iDNES.cz) - Bruselská čtvrť Schaerbeek, kde byli zřejmě ubytováni útočníci stojící za úterním terorem, je podle jejího místostarosty Sadika Koksala dlouhodobě relativně bezpečná. „Nikdy tu nedošlo k žádným útokům, žijeme tu celkem poklidně,“ říká Koksal v rozhovoru pro iDNES.cz.

Sadik Koksal, zástupce starosty Schaerbeeku (23. března 2016) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Trojice pachatelů úterního teroru podle policie mířila na letiště právě odsud z Schaerbeeku. Včera zde probíhaly policejní manévry. Jaká je situace dnes?
Je normální den, škola je otevřená a všichni jsou v práci. Normálně funguje samozřejmě i radnice. Život pokračuje. Pokud bychom ho brzdili, bylo by to přesně to, co si teroristé přejí. To nesmíme, musíme žít dál a neměnit naše chování a zvyky. Já jdu právě na radnici, kde se koná svatba, budu oddávat jeden pár.

Fotogalerie

Evakuace bruselského letiště po teroristickém útoku. (22. 3. 2016)
Evakuace bruselského letiště po teroristickém útoku. (22. 3. 2016)
Zraněným mužem na bruselském letišti je belgický basketbalista Sebastien Bellin.
Zranění po výbuchu na bruselském letišti. (22. 3. 2016)

Myslíte, že teroristé, kteří v úterý útočili, pocházeli z vaší čtvrti, že zde dlouhodobě žili?
To opravdu nevím. Z médií jsem se dozvěděl, že zřejmě užívali dům v naší čtvrti, a že si odsud vzali taxi na letiště, kde pak útočili. Jeden z podezřelých bratrů si zde zřejmě pronajímal byt. To je vše, co zatím víme. Byt si ale může pronajmout kdokoli, kdo do města přijede. To se ukázalo už před pár měsíci. Před útoky v Paříži se teroristé ubytovali v ulici Henri Berge, která je přímo za námi, a odsud akci zřejmě zorganizovali. Tomu je ale velmi těžké zabránit, nemůžete kontrolovat každého.

Přesto, pracuje vedení města ve spolupráci s policií dlouhodobě na prověřování místních?
To není příliš možné. Díky schengenskému prostoru je celá Evropa otevřená, nejsou žádné hranice a žádné kontroly. Není tedy možné kontrolovat, kdo a kdy vstupuje do země, nebo jí opouští, což je obrovský problém. Brusel není jen hlavní město Belgie, ale svým způsobem i hlavní město celé Evropské unie.

Nevíme, zda člověk, který se přistěhoval, je z Německa, Francie nebo Sýrie, nevíme ani kudy přišel. V schengenském prostoru se nebezpeční lidé mohou dostat prakticky kamkoli. Navíc jsou velmi dobře zorganizovaní. Kladu si například otázku, kde vůbec nakupují materiál na výrobu bomb, a kde na to berou peníze?

Teror v Bruselu

Musí se v první řadě zjistit, kdo tyto lidi financuje, jak je možné, že mají takové vybavení a zbraně. Musí se také monitorovat společnosti pronajímající auta. Tito lité si často půjčí auto a mohou se pak volně přesouvat, kam se jim zachce. Opravdu si myslím, že pravidla pro cestování by se měla zpřísnit.

Třeba pohraničními kontrolami?
Ne nutně. Musíme ale implementovat lepší systém, jak je vystopovat. Zejména zavést PNR system (passanger name record, pozn. red.), o němž jedná Evropská unie. Znamená to, že na letištích a nádražích by se důsledně vedly záznamy, v nichž by byl zapsaný každý, kdo přijíždí do země nebo ji opouští. To se dnes bohužel neděje. V rámci EU vám na letišti zkontrolují, jestli máte platný pas a tím to končí. Nevede se žádný záznam. Abychom mohli chránit naše lidi, potřebujeme na to další nástroje.

Dá se říci, že na Schaerbeek nebo jeho části sedí označení no-go zóna?
To ne, rozhodně ne. Já bydlím tady hned za rohem. Nikdy tu nedošlo k žádným útokům, žijeme tu celkem poklidně. Je pravda, že tito lidé - teroristé - tu zřejmě bydleli. Ale žádný každodenní strach tu nepociťujeme. Když vyjdu na ulici necítím se v ohrožení, a to ani v noci. Na ulici tu potkáváte lidi, zdraví vás. Ale zkrátka nemůžete vědět, co dělají doma, čím se zabývají, když přijdou z práce.

Není tedy možné nějakým způsobem sledovat možnou radikalizaci místních? Zabýváte se například kázáními imámů v mešitách?
Asi čtyřicet procent našich obyvatel tvoří muslimové. S těmi místními ale nemáme problém. Jsou zde velké komunity z Maroka a Turecka. Mimochodem i já mám turecké předky. Žije tu také řada Albánců.

Je ovšem velmi obtížné kontrolovat, jestli se některý jedinec neradikalizuje. V Schaerbeeku je několik mešit, z nichž jedna hned za radnicí. Město ale kázání v nich nijak nemonitoruje, myslím, že v tomto ohledu dělá velmi dobrou práci policie, která je pečlivě prověřuje. Myslím, že i díky tomu nemáme s místními muslimy žádné problémy. Pokud se objeví náznak radikalizace, ihned to řeší. Vím například, že v minulosti kvůli tomu jednomu imámovi zrušili povolení k trvalému pobytu.

Obecně myslím, že je v Schaerbeeku klid. Žije tu mnoho lidí, mnoho různých původů, a přitom nejsou nijak separovaní. Myslím, že za sebou máme dobrý kus práce v tom, že jsme velmi smíšení. Ale bohužel nedokážeme ovlivnit, co se děje na mezinárodní úrovni. Místní policie ani nemá přístup ke všem informacím. Nemůžeme ovlivnit, kdo k nám přijde z ciziny.

Schaerbeek, Brusel

Schaerbeek, BruselHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

V rakouské továrně na škrob unikl chlor, čtyřicet lidí bylo zraněno

Hasiči budou ve čtvrtek dopoledne na nádraží ve Volarech nacvičovat, jak si

Při úniku chloru v továrně na výrobu škrobu v severorakouské obci Aschach an der Donau bylo ve středu zraněno na...

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...

Americkému vrtulníku upadlo na Okinawě okno, zranilo dítě na hřišti

Okno z amerického vrtulníku na dětském hřišti v japonské Okinawě (13. prosince...

Na japonském ostrově Okinawa spadlo ve středu z vrtulníku americké armády okno a přistálo na školním hřišti. Uvedly to...Najdete na iDNES.cz