Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Soud s Rathem začne nejdříve za tři měsíce, myslí si žalobce Jirát

  11:39aktualizováno  11:39
Po pátečním podání obžaloby Davida Ratha a jeho spoluobviněných bude podle státního zástupce Petra Jiráta následovat pravděpodobně několik měsíců, během nichž budou soudci obsáhlý spis studovat. Hlavní líčení v kauze bývalého středočeského hejtmana by tak podle něj mohlo začít zhruba v létě.

Středočeský krajský státní zástupce Petr Jirát | foto: Stanislav Peška ČTK

Dnes (v pátek, pozn. red.) byla podána obžaloba. Co teď bude následovat?
Spis s obžalobou bude přidělen konkrétnímu senátu, v jehož čele bude konkrétní předseda. Ten si bude muset spis nastudovat. Na rozdíl ode mě, kdy já jsem v rámci výkonu dozoru nad vyšetřováním ten spis velmi dobře znal, tak předseda senátu ho nezná vůbec.

Osm krabic od banánů

Obžaloba Ratha a spol. dorazila na soud

A protože ho musí nastudovat velmi pečlivě, bude mu to trvat určitě déle než mně. Určitě déle než měsíc, si myslím já. Jakmile spis nastuduje a dojde k názoru, že je ve věci možno nařídit hlavní líčení, tak obešle obviněné, obhájce a poškozené s předvolankou na konkrétní termín hlavního líčení. S tím jim pošlou zároveň tu obžalobu.

Kdy by podle vás mohlo hlavní líčení začít?
Jak jsem řekl, senátu bude trvat delší dobu, než senát všechno nastuduje, takže já se osobně domnívám, že z hlediska charakteru té kauzy může dva až tři měsíce trvat studium spisu a dříve než za dva až tři měsíce nebude hlavní líčení nařízeno.

Ale to, že bude nařízeno, znamená, že samotné hlavní líčení začne třeba za další měsíc. Jsou tam samozřejmě i zákonné lhůty, kdy předem musí obvinění, obhájci obžalobu s předvolankou obdržet.

Byli obžalováni všichni obvinění?
Obžalováno je jedenáct obviněných, kteří byli postupně stíháni.

Fotogalerie

V létě se spekulovalo o tom, že jedna z obviněných Ivana Salačová by mohla získat statut spolupracujícího obviněného. Získala ho, nebo ne?
Pane redaktore, já jsem o tom v obžalobě skutečně rozhodl, ale tuto informaci si musí přečíst paní obviněná a její obhájce, až od soudu obdrží obžalobu. Já to do médií ventilovat nebudu. To jsou informace toho typu, které se nemohou zveřejňovat dopředu, to prostě nejde.

Obhájci pana Ratha si průběžně stěžují na to, že s přepisy odposlechů bylo manipulováno. Nemáte obavu, že by tím ten důkazní materiál mohl být oslabený?
Manipulace s odposlechy je samozřejmě způsob obhajoby pana obviněného. Nic z toho, co oni uvádějí samozřejmě, není pravda. A že to není pravda, rozhodl i Ústavní soud, nehledě na to, že o tom rozhodly soudy všech stupňů. Ať to bylo v prvopočátku v Ústí nad Labem, nebo tady u nás ve středních Čechách. Všechny rozhodly, že je všechno v pořádku. Je to způsob jejich obhajoby, ale je naprosto irelevantní.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sprejer udělal ze Zemana na billboardech Hitlera, hledá ho policie

Neznámý vandal poničil několik billboardů v Plzni na Lochotíně

Nacistickými symboly posprejoval v Plzni neznámý vandal billboardy s prezidentem Milošem Zemanem. Kromě hákového kříže...

Rentgen, který usmrtil pacientku, měl závadu, potvrdila nemocnice

Na pacientku při vyšetření v nemocnici spadl rentgen

Společnost Krajská zdravotní potvrdila, že v tubusu rentgenu, který loni v říjnu v ústecké Masarykově nemocnici...

VIDEO: Lupič přepadl čerpací stanici, na obsluhu namířil rozprašovač

Zloděj držel v ruce nůž a poté vytáhl rozprašovač.

Netradiční zbraň si s sebou vzal lupič, který přepadl ve středu ráno čerpací stanici v Rozhovicích na Chrudimsku....

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz