Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Organizátorům bude hrozit doživotí, tvrdí žalobce metanolových kauz

  17:39aktualizováno  17:39
Zlínský státní zástupce Roman Kafka je přesvědčen, že kauza otrav metanolem má být vyšetřována jako obecné ohrožení. Alespoň v případě lidí, kteří na začátku smíchali jedovatý metanol s alkoholem. Celá věc by se tak posunula od hrozby několikaletého žaláře k možnosti uložit pachatelům i doživotí.

Státní zástupce zlínské pobočky Krajského státního zastupitelství v Brně Roman Kafka | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Měl byste dozorovat celou kauzu celostátně. Už víte, zda tomu tak bude?
Zatím vím, že tomu tak zcela jistě bude ve Zlínském a Jihomoravském kraji. S největší pravděpodobností to budou i další kraje České republiky. Nicméně konečné rozhodnutí, zda mi budou kauzy z ostatních krajů v nejbližších dnech postoupeny, je na Vrchním státním zastupitelství, popřípadě na Nejvyšším státním zastupitelství.

Uvedl jste, že policie od vás má pokyn k zahájení vyšetřování pro trestní čin obecného ohrožení. Proč jste takový pokyn vydal a jak se projeví v praxi?
Chtěli jsme alespoň formálním způsobem postihnout možné jednání osob na počátku řetězce. Navíc tento trestný čin už patří mezi nejzávažnější a u nich je dána příslušnost dozoru krajskému státnímu zastupitelství. Druhým praktickým důvodem je to, že policie bude v rámci společného šetření v této trestní věci vyšetřovat i související trestnou činnost.

Z čeho usuzujete, že v jednání pachatelů byl skutečně úmysl?
Chci zdůraznit, že zatím se to týká pouze osob, které stály na počátku řetězce otrav. Tedy těch, které úmyslně kontaminovaly alkoholické nápoje příslušným metanolem a uvedly tuto látku do oběhu. Tyto osoby si musely být vědomy toho, že pokud uvedou takto jedovatou látku do oběhu, může dojít k ohrožení života a zdraví většího počtu osob. A k tomu koneckonců reálně došlo. Tím také došlo k vyvolání obecného ohrožení na území celé České republiky. Takto uvažujeme zatím ve vztahu k lidem, kteří stojí na prvopočátku celého řetězce. Určitě se to netýká osob, které jsou spíše na jeho konci. Ale nechci předjímat, samozřejmě se to bude řešit případ od případu.

Ústřední ředitel potravinářské inspekce Jakub Šebesta uvedl, že to úmysl nejspíše nebyl, neboť parazit také svého hostitele nezahubí, protože by sám zemřel. Proč by výrobci nelegálního alkoholu úmyslně zabíjeli své zákazníky?
Zatím se jedná o důvodné podezření z té skutečnosti, že metylalkohol se nedostal do příslušných obalů alkoholických nápojů nedbalostním počínáním konkrétní osoby, ale že tam byl míchán úmyslně. Nedá se předpokládat, že by se v tak velkém rozsahu dostal do oběhu pouhou nedbalostí. Nicméně je pravda, že tyto osoby určitě neměly přímý úmysl usmrtit desítky dalších osob. To by pro ně opravdu bylo kontraproduktivní. Ovšem musely být srozuměny s tím, že pokud takto jedovatou látku, byť za jiným účelem, dávají do příslušných obalů, může dojít k ohrožení života a zdraví. Pracuji s pojmem srozumění s následkem, nikoliv s tím, že oni chtěli ten následek způsobit.

Takže existuje hypotetický předpoklad, že někdo vědomě přimíchával metanol s tím, že mu to projde a nikoho nezabije. Ale ve výsledku koncentrace metanolu byla tak vysoká, že zabíjela.
Ano, přesně tak. Já neříkám, že tam někdo dal metanol s přímým úmyslem někoho usmrtit, to už by bylo na hranici teroristického útoku. Ale museli ti lidé být srozumění s případným možným následkem.

Roman Kafka

Žalobce z Krajského státního zastupitelství ve Zlíně. Nyní má na starost kauzy otrav metanolem ve Zlínském a Jihomoravském kraji.

Kafka byl podle ČTK do úterý kvůli vyšetřování jiných závažných kauz ze Zlína přidělen na olomoucké Vrchní státní zastupitelství, do Zlínského kraje se vrací právě kvůli vlně otrav závadným alkoholem.

V tuto chvíli to je ovšem podezření vůči neznámým lidem. Konkrétního pachatele, který by prokazatelně stál na začátku míchání jedovatého alkoholu, pokud vím, policie zatím neodhalila a nedopadla.
Ano, je to řízení vůči neznámým pachatelům.

A pokud se je podaří dopadnout, co by jim za obecné ohrožení hrozilo?
Trestní sazby u tohoto konkrétního trestného činu jsou 12 až 20 let. Případně jim hrozí výjimečný trest, to znamená až 30 let nebo doživotí.

Dosud obvinění lidé si vyslechli obvinění z nedbalostních trestních činů. Předpokládáte, že toto bude v některých případech překvalifikováno na úmyslný trestný čin?
To nemohu a nechci předjímat. Každopádně trestný čin ohrožování života a zdraví závadnými potravinami má svoji nedbalostní, ale i úmyslnou polohu. To znamená, že kvalifikace se bude do budoucna dále zvažovat.

Pokud budete kauzu dozorovat celostátně, jaké kroky z vaší strany budou následovat?
Nevím, jaký způsob zvolí Vrchní státní zastupitelství a Nejvyšší státní zastupitelství, ale předpokládám, že jejich cestou nám budou všechny kauzy postoupeny.

Policisté kauzu vyšetřují po jednotlivých krajích. Kdo bude pro vás partnerem? Bude to šéf týmu Metyl, nebo někdo jiný?
Nechci předjímat, protože momentálně na té věci pracuje několik policejních orgánů po celé České republice. Moje představa je ta, že bude vytvořen jeden jediný vyšetřovací, ale opravdu vyšetřovací tým, který bude mým partnerem v té trestní věci. Tým Metyl, se kterým úzce spolupracuji, je tým spíše koordinační, ale není to vyšetřovací orgán. O zřízení vyšetřovacího týmu budu mluvit v nejbližší době s panem náměstkem Václavem Kučerou (šéfem týmu Metyl, pozn. red.).

Dá se nyní hovořit o tom, jak dlouho může vyšetřování celé věci trvat?
Ne, protože nevím, jaký bude celkový rozsah věci, kolik bude obviněných, kolik vazebně stíhaných osob... Každopádně to není práce pro jednoho státního zástupce a je to dlouhodobá činnost v řádu měsíců. Ta kauza už v tuto chvíli zabírá drtivou většinu mého času.

Policisté dosud obvinili v souvislosti s otravami asi 25 lidí. Nejméně devět z nich je ve vazbě. Máte přesné informace o počtu obviněných a vazebně stíhaných?
Zatím ne, protože nemám postoupeny všechny věci ze všech dotčených krajů, takže nevím, kolik přesně je stíhaných osob v celé České republice. Navíc počty se mění každým dnem.

Máte představu, kolik lidí nakonec uvázne v síti vyšetřovatelů?
To se nedá předjímat, ale bezpochyby to budou desítky osob.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Starosta Prahy 7 chce být primátorem, půjde proti vlastní straně

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Oblíbený starosta Prahy 7 Jan Čižinský chce příští rok usilovat o post primátora, bude ale kandidovat proti vlastní...Najdete na iDNES.cz