Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dlouhý: Připomněl jsem se lidem. Je dobré vědět, co si opravdu myslí

  16:20aktualizováno  16:20
Nelituji, že jsem do toho šel, říká bývalý nejpopulárnější politik Vladimír Dlouhý, kterého ministerstvo vnitra škrtlo ze seznamu prezidentských kandidátů. "Je fantastické vědět, co si lidé myslí skutečně. Připomněl jsem se jim. Někomu v dobrém, někomu ve špatném," řekl iDNES.cz Dlouhý. Nesouhlasí s advokátkou Samkovou, která chce přímou volbu zrušit.

Vladimír Dlouhý se odvolá k Nejvyššímu správnímu soudu proti tomu, že mu ministerstvo vnitra podle něj chybně škrtlo víc podpisů, než mělo a udělalo numerickou chybu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Nelitujete teď, když vás ministerstvo vnitra škrtlo z prezidentské volby, že jste se do ní vůbec přihlásil?
Nelituju. Přineslo mi to úžasnou zpětnou vazbu. Když byl někdo osm let v politice a patnáct let pryč... Byl jsem v politice v takovém zlomovém období od revoluce do roku 1997. Je to fantastické vědět, co si lidé myslí skutečně. Připomněl jsem se jim. Někomu v dobrém, někomu ve špatném.

Neudělal jste chybu v tom, že jste byl ochoten platit brigádníkům za hlasy, které seženou pod petici za vaši kandidaturu na Hrad? To někoho mohlo motivovat, aby ty podpisy falšoval, vymýšlel si lidi, přidával je na ten seznam?
Nemyslím. Spíš je asi problém v tom, že jsme těch podpisů ještě nesebrali víc, než že jsme za to zaplatili. Měli jsme si udělat větší rezervu, ale já si myslím a nechci někomu sahat do svědomí, že jsem nebyl jediný, kdo v té či oné formě za podpisy platil.

Tvrdíte, že jste našli chybu při škrtání podpisů pod kandidátkami. Kde podle vás pravděpodobně ministerstvo udělalo chybu?
Pravděpodobně. Stane se... Jinak mi práce ministerstva vnitra dnes připadala seriozní. Mají ale podle nás chybu ve vzorci. Oni říkají, že vezmou prvních osm a půl tisíce podpisů, tam zjistí chybovost třeba 4,5 procenta. Pak vezmou druhých osm a půl tisíce a zjistí chybovost 5,5 procenta, z toho vezmou průměr a mělo by to být 5 procent, které aplikují na všechny podpisy. V mém případě to bylo 18 a 22, z toho průměr je 20, ale zdá se, že místo toho, aby vzali průměr, tak posčítali 18 a 22.

Jedna z neúspěšných kandidátek, advokátka Klára Samková, se u ústavního soudu pokusí úplně zrušit přímou volbu. Co tomu říkáte?
Já to dělat nebudu. Nepřeju si to. Přeju si, aby přímá volba byla.

Co teď budete dělat?
Technicky se stále považuji za kandidáta, dokud nebude ukončeno správní řízení.

Myslím potom. V jedné debatě jste řekl, že byste učil na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.
Až to skončí, někdy po Novém roce, se určitě vyjádřím.

Vy jste už dříve mluvil o tom, že tato vaše kandidatura je jen první pokus o návrat do nejvyšší politiky, což je běh na delší trať. Vlastně jste už naznačil, že kdyby to napoprvé nevyšlo, zkusíte to za znovu. Stále vás ta myšlenka drží?
Napodruhé je v tomto konkrétním případě za pět let, tedy za dlouho. Já si teď dovolím zaspekulovat. Myslím, že česká politická scéna projde i dříve než za pět let poměrně významnou změnou, jak se dnes moderně říká restrukturalizací.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz