Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klausův vkus nepřesahuje šedivou kancelář a panelák, říká Franz

  1:01aktualizováno  1:01
Prezidentský kandidát Vladimír Franz se pustil do současné hlavy státu Václava Klause. Postrádá u něj charisma, vyčítá mu jeho odpor ke Kaplického knihovně i celkový postoj k architektuře. Pokud by se dostal na Hrad, chtěl by změnit financování politických stran, prohlásil Franz v rozhovoru pro MF DNES.

Vladimír Franz se domnívá, že prezident má být kromě úředníka také občanem. Jeho osobnost by měla mít "jakýsi přesah". | foto:  Petr Topič, MAFRA

Vladimír Franz si zakládá na tom, že nikdy nevstoupil do žádné politické strany. V tomto směru hodlá pokračovat. Stranická politika ho znechutila natolik, že v posledních volbách ani nevolil.

"Nejdříve mě zaujal program ODS, ale když se začal obsahově vyprazdňovat, tak pro mě byla alternativou Strana zelených. Ti mě ale také zklamali. A bohužel člověk přestal mít na výběr. Pro mě to pak byla otázka podobná té, co bych si dal v létě k obědu: kilo shnilého hovězího, nebo kilo shnilého vepřového? Zůstal jsem vegetariánem," uvedl v rozhovoru pro MF DNES.

Jedna z rolí prezidenta je podle Franze symbol, hlava státu, ale zároveň by v sobě měl mít občanský rozměr a selský rozum, nemůže být jen úředníkem. Musí mít nějaký přesah, charisma. "A šarm pana prezidenta Klause? On ty svoje výroky lidem sází, jako by jim mával rudým hadrem před očima. Přistupuje k tomu jako punker, jako by to mělo vypadat tak, aby se to nikomu nelíbilo," kritizoval současnou hlavu státu.

Klausovi také vyčítá tón, se kterým se vyjadřuje k architektuře. Franz se domnívá, že tím, jak se Klaus postavil k návrhu Národní knihovny od Jana Kaplického, odstartoval tlak, který nakonec slavného architekta uštval k smrti. "Ti lidé prostě nepochopili, v čem je velikost jeho návrhu. Ale co byste chtěli po Václavu Klausovi, který celý život pracoval v šedivé, amúzické kanceláři a jehož estetický obzor je omezen pobytem v paneláku?" ptá se.

Prezidentští kandidáti

MF DNES přináší seriál velkých rozhovorů s prezidentskými kandidáty. Vyzpovídala už například Miloše Zemana či Karla Schwarzenberga.

Franz se chce v prezidentském křesle snažit o změnu financování politických stran, rozkrytí struktur firem, které usilují o státní zakázky, majetkových poměrů politiků a osob jim blízkých. Chtěl by také iniciovat seriózní debatu o změně volebního systému: podle něj bychom si s odborníky měli klást otázku, jestli ten náš je funkční, jestli je schopen obnovy. "O tom se musí vést seriózní celospolečenská diskuse," říká.

Podle svých slov si uvědomuje, že tuto debatu by musel vést s politickými stranami, které se mu zajídají, takže konflikty by na sebe nenechaly dlouho čekat. "Ale možná by to paradoxně vedlo k tomu, že by si politické strany samy uvědomily, co jsou zač, a měly by snahu hledat nějakou novou identitu," domnívá se Franz.

Někdo může považovat za nevkus Franzovo tetování. Podívejte se, jak by vypadal bez něj



Hlavní zprávy

Nejčtenější



Další z rubriky

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Najdete na iDNES.cz