Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalý šéf AC Start o životě ve vazbě: Snaha člověka ponížit a zlomit

  12:42aktualizováno  12:42
Lidé opět potkávají exšéfa AC Start Karlovy Vary Víta Hořejše. Ten čeká na odvolací soud. V sázce je 3,5 roku vězení za pokračující porušování povinností při správě cizího majetku.

Bývalý šéf karlovarského AC Start Vít Hořejš strávil téměř dva roky ve vazbě. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Po dvou letech vazby se cítím převychován, protože jsem se mimo jiné dozvěděl, jak se vaří perník, pěstuje tráva a loupí banky. Velmi inspirativní," řekl ironicky Vít Hořejš. Podotkl, že nic takového nikdy v životě nedělal a ani to dělat nechce.

Prohřešky

Víta Hořejše

Je nepravomocně odsouzený za porušení povinností při správě cizího majetku. Vít Hořejš byl jednatelem AC Start Karlovy Vary. Na nákup pozemků si vzal celkem dvě půjčky, jejichž výše je s různými sankcemi 37 milionů.

O výnosy z pronájmu stánků a o ovládnutí zbytku majetku AC Start mezi sebou bojovaly jeho dva klubové výbory, které se neuznávají.

Členkou jednoho z výborů je exnáměstkyně primátora za ODS Monika Makkiehová.

Sportovní klub AC Start nakonec skončil v insolvenci.

Z vazby se dostal Vít Hořejš po 22 měsících od zatčení, tedy 31. července. Pro mnohé lidi včetně některých zastupitelů, kteří v pondělí odmítli nabídku insolvenčního správce Daniela Kaplana na koupi stadionu AC Start, je Hořejšovo propuštění na svobodu stále velká novinka.

Jaká byla vazba? Co jste považoval za nejhorší? Jak se chovali spoluvězni?
Vazba byla dlouhá. To především. Byla naprosto nesmyslná. Hlavní argumenty mého pobytu ve vazbě se při každém vazebním jednání pružně měnily. Nejprve jsem žil v harmonickém manželství a mohl bych i s manželkou a dětmi uprchnout. Poté jsem se ocitl v rozvodovém řízení a argumentem se stalo, že mám rozvrácené manželství a mohl bych uprchnout. Pak mi hrozil v Plzni v roce 2012 vysoký trest a z obavy před ním bych mohl uprchnout. Poté, co jsem dostal "podmínku", dozvěděl jsem se v odpovědi na stížnost proti vazbě, že nemám žádný osobní vztah k žádnému místu ani práci. K tomu jenom dodávám, že kromě "chvíle" na vysoké škole jsem celý život (52 let) žil a žiju v Karlových Varech a pracovně mám pocit, že mě každý mohl osobně a kdykoliv za posledních 20 let najít na AC Start.

Nepomohla ani nabízená kauce?
Moji přátelé se sice na ni složili, ale já jsem nechtěl, aby přišli o peníze ve víře, že už snad musí přijít nějaký rozsudek. To se psal leden 2013. Jen pro zajímavost - kauza metylalkohol začala vloni 3. září prvním mrtvým, a tuším v červenci, to je za necelý rok, přišel rozsudek. Domnívám se, že to byla kauza určitě obsáhlejší a složitější než ta moje. Doktor Rath má po uzavření spisů a obžaloby soudy každý den, já je měl jednou za měsíc a půl, jak odhaduji v průměru. Jedno z hlavních líčení bylo rekordně "dlouhé" - trvalo osm minut.

Jací byli vaši spoluvězni ve vazbě?
Vesměs "příjemní" chlapíci, feťáci, násilníci, zloději, drogoví dealeři. Asiatů bylo snad 40 procent, ne-li víc. Snad jen já jsem tam byl za "sofistikovanou" činnost. Jsem přesvědčený, a potvrdili mi to i pracovníci věznice, které pochopitelně nebudu jmenovat, že jediným účelem vazby je nechat obviněného "vyměknout", zlomit ho a přimět ho ke "spolupráci" s orgány činnými v trestním řízení. Je to pochopitelně omezení osobní svobody, zbourání obyčejného života a především hora ponížení, když musíte poslouchat chytrého bachaře, který se při kontrolním počítání musí třikrát vrátit a přesvědčit, zda je nás 10 nebo 11. Jídlo bylo jedlé, bez masa, ovoce minimálně jednou až dvakrát týdně někde z potravinového sekáče. Jídla bylo málo, ale to je způsobeno tím, že od výstupu z kuchyně až k finálnímu výdeji se podle mne na každém stanovišti krade. Zaměstnaní vězni to ovšem dělají pod dohledem a s tichým souhlasem bachařů. Jinak by to nešlo. Cela je velká cca 6,5 metru čtverečního na dva lidi, což je pochopitelně v rozporu se zákonem, ale pochopitelně je v zákonu o vazbě výjimka, že nemá-li věznice dost prostor, lze zákonem stanovenou výměru snížit. Na těch 6,5 metru je palanda, záchod, umyvadlo stolek a dvě židle. Odhadněte, kolik zbývá na "pohyb" v prostoru, ve kterém trávíte 23 hodin denně ve dvou lidech. Myslím, že kdyby se zacházelo s prasaty jako s obviněnými, tedy ze zákona nevinnými lidmi, vypukly by masové demonstrace na ochranu zvířat. A to nemluvím o eskortách, kde jedete k lékaři do nemocnice, máte medvěda a vedou vás čtyři ozbrojenci. Jediným smyslem může být jenom snaha člověka maximálně ponížit a opět zlomit.

Co bylo začátkem konce AC Start? Kde vše vzniklo a jak?
AC Start měl pochopitelně problémy s údržbou stadionu a úhradou nákladů spojených s provozem. V minulosti, koncem devadesátých let a počátkem nového milénia, jsem několikrát jednal s představiteli radnice o převodu areálu na město za cenu cca 10 milionů korun. Podmínkou bylo, že správcem bude AC Start. Posléze jsem jednal za dodržení této podmínky dokonce i o předání zadarmo, ale nepochodil jsem. Začátkem konce AC Start byla moje chyba, kdy jsem začal spolupracovat se svými slovenskými příbuznými, kteří ve finále porušili všechny dohody, které jsme bohužel neměli ve smlouvách. Především zásadním zlomem byl vstup Moniky Makkiehové. Přišla na mou žádost a jako spolehlivého pomocníka si přivedla Lukmana Lukmanova. Pokud vím, obžalovaní již v případu AC Start jsou. A pokud aspoň trošku funguje právo, věřím, že mě ve státním zařízení oba vystřídají. Více k tomu nebudu říkat, protože příběh je "justičně živý".

Stadion a další majetek je v insolvenci, prodává se. Co to může znamenat pro sportovce? Nový majitel asi těžko bude investovat do sportu, ten nevynáší. Jak vidíte budoucnost AC Start a SC Start?
Domnívám se, že areál i nadále bude sloužit sportu, viz územní plán. Předpokládám, že sport i atletika budou pokračovat. Myslím, že atleti v osobě Petra Vukliševiče našli schopného a zapáleného člověka, který bude schopen - samozřejmě ve spolupráci s dalším atletickými fanatiky - atletiku ve Varech zachovat.

Jak vás zatýkali? Bylo to tak "dramatické", jako u poslance Davida Ratha?
Zatýkání dramatické nebylo, přijeli domů, byl jsem před domem s manželkou a odvezli mě snad i bez pout na Policii České republiky. Jenom jeden policista se choval velmi sprostě a urážlivě k mé manželce, ale to už k němu - jak jsem později zjistil - patří.

V diskusi na serveru iDNES.cz se pod článkem o vašem propuštění z vazby objevilo "zase jeden nevinný". Jaké máte pro svoji nevinu důkazy? Kdo podle vás vše zavinil?
Vzhledem k tomu, že mě čeká ještě odvolání, nebudu vám pochopitelně svou obhajobu sdělovat. Jsem přesvědčený, že došlo a dochází ke kriminalizaci běžné obchodní činnosti. Pokud je smlouva špatně udělaná a já se prokazatelně neobohatil ani o korunu, tak si myslím, že by měl proběhnout občansko právní spor či arbitráž. A ne místo toho vozit lidi do kriminálu. A k mé nevině pouze tolik, jak říká předseda nového občanského sdružení SC Start Petr Vukliševič správně - "spolupracoval" jsem se špatnými lidmi a byl příliš důvěřivý při obchodu s mými příbuznými. To je určitě má chyba a osobní selhání a chcete-li, nazvěte to vinou.

Co považujete v celém případu za zásadní?
Jak jsem výše sdělil, vstup slovenských příbuzných. Zlomovou se stala pochopitelně činnost Moniky Makkiehové a Lukmana Lukmanova.

Co pro vás byl největší trest? Že se od vás odvrátila rodina, známí, přišel jste v insolvenci o majetek?
Rodina se ode mne určitě neodvrátila, mám dva bratry, kteří mě naplno podporovali a podporují, dále mi zůstalo několik přátel, kteří mají určitě obrovskou zásluhu, že jsem snad vylezl nezlomený. Manželka mě i po rozvodu navštěvovala, děti již méně, protože návštěva táty v tomto prostředí není pro malé děti asi to pravé. Všem, kteří mi psali a navštěvovali mne, mohu být pouze "doživotně" vděčný. To, že se mi rozpadlo manželství, bylo pro mě pochopitelně velmi bolestivé, ale s manželkou i dětmi jsem v pravidelném a častém kontaktu. Chováme se s manželkou k sobě jako lidi. V pondělí ráno jsem například byl děti vyprovodit na první den do školy.

Jak vidíte svoji budoucnost? Pracovně, osobně? Udělalo vám něco v poslední době radost?
Budoucnost je nejistá, ale kdo ji má jistou? Určitě nebudu sedět doma a plakat nad zkaženým životem. Vždyť život po padesátce teprve začíná! Pochopitelně bych chtěl co nejvíc vynahradit dva ukradené roky svým dětem.

Je nabídnutá cena ve výši minimálně 44 milionů korun za AC Start málo nebo hodně? Kdo by si mohl majetek sportovců koupit?
Cenu za AC Start nebudu komentovat, pouze vám sdělím, že jsem měl kupce za cenu přibližně třikrát až čtyřikrát větší. Začala se projednávat smlouva a najednou jsem byl ve vazbě. Náhoda?Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Opilec po nehodě vytáhl na hlídku injekční stříkačky, přišel o průkaz

Cizinec s vozem značky Audi havaroval nedaleko Dvora Králové nad Labem (22. 11....

Opilý cizinec se chtěl injekčními stříkačkami bránit policejní hlídce vyšetřující jeho podvečerní nehodu na Trutnovsku....

Zase stejný přejezd. Na Prostějovsku narazil vlak do návěsu kamionu

Na železničním přejezdu u Smržic na Prostějovsku narazil vlak do přívěsu...

Na přejezdu u Smržic na Prostějovsku narazil ráno vlak do návěsu kamionu. Ve vlaku cestovalo 45 lidí, kteří vyvázli bez...

Policista z Žamberku se zranil při zásahu, nešťastnou náhodou se střelil

(Ilustrační snímek)

V Žamberku se ve službě zranil jeden z policistů. Při zásahu se nešťastnou náhodou postřelil. Policie nyní zjišťuje,...Najdete na iDNES.cz