Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Peake: Nepředáme vládu komunistům a socialistům na stříbrném podnosu

  10:19aktualizováno  10:19
Chceme být stranou, která umí vyvozovat politickou odpovědnost, vysvětluje vicepremiérka Karolína Peake, proč trvá na výměně ministra dopravy Pavla Dobeše. Sama s přesunem na jiné křeslo ve vládě nepočítá. Nevylučuje rušení ministerstev, ale za důležitější považuje rušení podřízených organizací. Vicepremiérka to uvedla v e-mailovém rozhovoru pro iDNES.cz.

Vicepremiérka Karolína Peake. | foto: ČTK

Dlouhodobě usilujete o výměnu vašeho ministra dopravy Pavla Dobeše, ale premiér vám zatím nevyhověl. Až jste se ho prý musela ptát, za kterou je pan Dobeš vlastně stranu ve vládě. Budete teď na jeho výměně trvat?
Předsednictvo strany LIDEM v úterý na svém prvním zasedání od ustavujícího sněmu vyzvalo ministra Dobeše k rezignaci (více čtěte zde). Registr stále nefunguje a ukazuje se, že problémy jsou ještě hlubší a závažnější, než se zdálo. LIDEM chce být stranou, která umí vyvozovat politickou odpovědnost.

Nemám primárně ambici usilovat o jiný post ve vládě

Budete ve vládě vy osobně usilovat o silnější ministerské křeslo?
Nemám primárně ambici usilovat o jiný post. Chtěla bych ve zbývajícím čase dokončit rozdělanou práci, kterou mám v pozici vicepremiérky.

Připadají podle vás v úvahu výměny křesel mezi stranami ve vládě, případně nějaké redukce počtu ministerstev? Nebo třeba rušení ministerstva pro místní rozvoj, o němž politici mluví řadu let, máme čekat až na konci volebního období, nebo vůbec?
O ministerské rošádě nic nevím. Rušení ministerstev nevylučuji, za důležitější ale považuji rušení podřízených organizací. Tam lze hledat opravdové úspory. Rušení ministerstva je spíše organizační změna než redukce nákladů.

Vyšší daně, penzijní reformu i církevní restituce jste v parlamentu prosadili díky několika nezařazeným poslancům. Může podle vás takto vláda fungovat dlouhodobě, až do roku 2014?
Zdá se, že se podařilo zklidnit rozbouřenou hladinu emocí v rámci ODS, tudíž si myslím, že když zasedneme s koaličními partnery k jednacímu stolu, kde si řekneme, co a jak dál, je zcela realistické, aby vláda dokončila mandát do řádných voleb a měla tak možnost dokončit celou řadu důležitých kroků, jako je reforma státního zastupitelství, zákon o financování politických stran a mnoho dalšího. Je to v zájmu všech tří koaličních partnerů. Pokud nechceme vládu na stříbrném podnose předat komunistům a socialistům hned teď.

ODS teď navíc přišla o nepravomocně odsouzeného poslance Pekárka, který si pozastavil členství ve straně a tím se stal i nezařazeným poslancem. Nebude vám jeho hlas chybět? A budete hlasovat pro to, aby byl zbaven imunity?
V tomto případě budu určitě hlasovat pro zbavení imunity. Považuji nadále setrvání pana Pekárka v Poslanecké sněmovně za vážný etický problém a nejlepší by bylo, kdyby se vzdal mandátu. Ctím samozřejmě presumpci neviny až do pravomocného rozhodnutí soudu, ale trestněprávní odpovědnost a politická odpovědnost jsou dvě různé roviny, kdy ta druhá má daleko nižší práh.

Chceme nový zákon o státní službě a o financování stran

Co bude chtít vaše strana LIDEM ve vládě prosadit do konce volebního období? Jaké budou vaše priority ve vládě?
Klíčové priority jsou rozhodně v oblasti boje proti korupci a v oblasti redukce agend a byrokracie. Pokud prosadíme nový a dobrý zákon o státní službě, zákon o financování politických stran nebo zákon o státním zastupitelství a pokud zredukujeme agendy, jak navrhuji ve svém balíčku, který projednává vláda, pak má další existence této koalice smysl.

Petr Nečas a Karolína Peake během jednání Poslanecké sněmovny (4. září 2012)

Na církevní restituce jste ve Sněmovně kývli až poté, kdy jste dostali příslib, že budete moci ustavit poslanecký klub, i když nemáte potřebných deset poslanců pro jeho vznik. To vám opravdu tolik záleží, aby měl jeden člověk funkci navíc, vyšší plat a auto? Nebo proč vlastně trváte na tom, že chcete mít vlastní klub, když vás není tolik, kolik žádá zákon?
Naší zásadní podmínkou pro podporu církevních restitucí byla garance, že bude 101 hlasů pro přehlasování senátního veta daňového balíčku. Tedy stejný počet, jako pro přehlasování senátního veta zákona o církevních restitucích. To bylo nejdůležitější a hovořila jsem o této podmínce dlouhodobě. Tedy žádné handlování s klubem. Téma klubu jsme řešili ještě v době, kdy se neřešilo aktuální hlasování o restitucích, to zdůrazňuji. Samozřejmě ale platí, že bychom rádi klub ustavili. Bez klubu jsme ve Sněmovně ve slabém procesním postavení. Řadu návrhů může předkládat podle jednacího řádu jen klub nebo předseda klubu. To nám teď dost chybí.

Máte už s partnery ve vládě dohodu na tom, jak se to se vznikem vašeho nového klubu přesně udělá? Jinými slovy, zda klub vznikne, až definitivně protlačíte Sněmovnou vyšší daně po očekávaném vetu Senátu, je stanovený takový nějaký přesný "jízdní řád"?
Přesný jízdní řád není stanoven a v žádném případě není otázka klubu vázána na DPH či jiný zákon. Chceme racionální řešení, které bude využitelné i v budoucnosti. V České republice nyní aspiruje na úspěch řada menších stran a nová úprava právě takovým stranám v případě úspěchu pomůže odbourat bariéry v parlamentu.

Budeme chtít dohodu, že se daně už nebudou zvyšovat

Nakolik by se podle vás měla teď změnit koaliční smlouva oproti tomu, když jste ji uzavíraly ještě za Věci veřejné? Přibude do ní něco, nebo z ní naopak vypadne?
Některé priority z koaliční smlouvy nesmí vypadnout (již výše zmiňované zákony z protikorupční strategie). Budeme také chtít dohodu o dalším nezvyšování daní a větším důrazu na prorůstová opatření. Úsporný stát a transparentní právní prostředí musí být nikoli nějakým bonusem navíc, ale červenou nití celé koaliční smlouvy.

Když se před pár dny strana oficiálně ustavila a zvolila vedení, řekli jste, že budete stranou na "zlatém řezu" mezi pravicí a levicí. Můžete vysvětlit, co si pod tím přesně představujete?
Zlatý střed znamená ideální proporci. Asi třetinu od prava a dvě třetiny od leva. Znamená to, že se nechceme stát nečitelným středem, který si vybírá témata podle momentální společenské objednávky. Chceme na jedné straně omezovat vliv státu na život lidí, omezovat byrokracii plodící korupci, na té druhé straně nehodláme zapomínat na ty, kteří se ne vlastní vinou dostali do tíživé sociální situace. Zkrátka chceme být schopní pomáhat těm, co pomoc potřebují, ale stavět budeme na těch, kteří tvoří hodnoty.

Ano, otázku, že jsme nikam nekandidovali, občas dostávám

Jak často se vás lidé ptají, jak je možné, že ve Sněmovně působí a tři ministerská křesla má strana, která v žádných volbách nekandidovala a nikdo ji tedy ani nevolil?
Ano, takové otázky občas dostávám. Nejsme zdaleka první strana v takové situaci. Tu situaci jsem neplánovala, prostě vývojem událostí nastala. V rozporu s ústavou není. V příštích volbách se hodláme o hlasy voličů utkat jako LIDEM - liberální demokraté. Do voleb půjdeme s odvahou a věřím, že dokážeme voliče oslovit a přesvědčit je o tom, že ačkoliv jsme vznikli až v průběhu volebního období, tento čas jsme jen neproseděli, ale řadu věcí vykonali.

Dovolte ještě jednu osobní otázku. Média poukazují na váš obchod s domem v Troji, který jste s manželem koupili za 9,7 milionu a zrekonstruovaný prodali za 57 milionů. Časopis Týden dal prodej domu do souvislosti s pražským podnikatelem Romanem Janouškem a naznačuje, že mohlo takto jít o skryté financování Věcí veřejných. Jaký je váš komentář?
Dovolte mi okomentovat tři základní lži: Za prvé neznám Janouška jinak než z novin. Za druhé neznám JUDr. Slávika, pokud se mnou chodil do ročníku na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, pak musím říci, že stejně jako dalších 600 lidí. Za třetí žádných 33 milionů jsem nevydělala. Pozemek a dům jsme s manželem koupili a zainvestovali několika úvěry v celkové výši přes 30 milionů korun a vlastními úsporami. Dům jsme stavěli pro sebe. Naše ekonomická situace nás bohužel donutila dům prodat. Prodejní cena zcela odpovídala hodnotě domu. S ohledem na celkovou investici a náklady jsme na prodeji dohodnutém realitní kanceláří vydělali částku v řádu jednotek milionů, nikoli desítek, jak se mi někdo snaží podsunout.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Postoj Pirátů ke kandidátovi ANO se mění. Kvůli SPD a komunistům

Vedení Pirátů komentuje povolební vyjednávání. (31. 10. 2017)

Piráti budou o víkendu znovu hlasovat o tom, zda mají na šéfa Sněmovny podpořit kandidáta ANO Radka Vondráčka, a to...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

Tisíce lidí si připomněly 17. listopad, nejvíce akcí bylo v Praze

Oslavy 17. listopadu v Praze - Národní třída (17. listopad 2017)

Česko si připomíná památku Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Tisícovky lidí a zástupci...

Armádní speciál s týmem lékařů zachránil tříměsíční dívenku ze Slovenska

Novorozeně cestuje letounem CASA ve speciálním inkubátoru do Prahy

Unikátní záchranný let má za sebou armádní letoun CASA. Se speciálním týmem lékařů a zdravotnickým vybavením na palubě...

Právnička, která v práci trávila nadřízenou, odmítá nastoupit do vězení

Věra Kubíčková před jednáním Městského soudu v Praze (29. května 2017)

Bývalá zaměstnankyně Správy železniční dopravní cesty Věra Kubíčková, kterou soudy potrestaly tříletým vězením za...

BMW Řada 7 3,0 750xd...
BMW Řada 7 3,0 750xd...

r.v. 2016, naj. 20 000 km, diesel
2 600 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.