Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žena s osmi promile přežila svou smrt. Je to jen náhoda, míní toxikolog

  20:13aktualizováno  20:13
Žena, kterou minulý týden přijala s těžkou otravou pražská nemocnice na Bulovce, měla v krvi 7,6 promile alkoholu. Jde o rekordní hladinu, jaká kdy byla v Česku naměřena u ženy. Přežít tak silnou otravu je podle toxikologa Jaroslava Zikmunda jako přežít náraz do zdi ve stokilometrové rychlosti. Je to jen náhoda, kterou si ani odborníci neumí dobře vysvětlit.
Ženě s rekordním množstvím alkoholu v krvi lékaři naměřili 7,6 promile (ilustrační snímek).

Ženě s rekordním množstvím alkoholu v krvi lékaři naměřili 7,6 promile (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Minulý týden lékaři v nemocnici na Bulovce řešili případ ženy s rekordním množstvím alkoholu v krvi (více o případu čtěte zde). Jakým způsobem probíhá léčba tak těžké otravy?
Metod léčby je několik. Jednou z nich je umělá ledvina, která pomůže dostat alkohol z oběhu. Sama o sobě ale nestačí. Tělo musí dostat energii, takže se dodává glukóza. Nutný je také přísun tekutin. Alkohol se metabolizuje na kyselinu octovou a vzniká pak i kyselina mléčná, což vede k překyselení organismu. Změna kyselosti je pak většinou smrtelná. Takže tyto kyseliny se musí neutralizovat. Musí se také sledovat dýchání, protože může dojít k ochabnutí dýchacího centra a hrozí i aspirace zvratků.

Měli jste podezření na otravu metylalkoholem?
V současnosti se na metanol prověřují všechny takovéto podezřelé stavy. Při toxikologických vyšetřeních na soudním lékařství se metanol kontroloval vždy, přestože žádné otravy nebyly. Nějakých dvacet let jsem tato vyšetření dělal bez jakéhokoli nálezu. V případu extrémní otravy z minulého týdne o metanol nešlo.

Bude mít otrávená žena nějaké zdravotní následky?
Těžko říct. Samozřejmě přežila svoji smrt - přežila to, co jiní nepřežívají. Rozhodlo, že včas dostala lékařskou pomoc. Lidé totiž neumírají ihned po dosažení těchto hladin, ale až po několika hodinách.

Na co konkrétně tedy lidé při otravě alkoholem umírají?
Těch příčin je více. Umírají na překyselení organismu nebo na vdechnutí zvratků. Zpravidla neumírají jen na prostou přítomnost etanolu, i když i takové případy občas máme. U zemřelých se takto vysoké hodnoty alkoholu vyskytují. Normálně lidé umírají nad pět promile. Pokud zcela výjimečně přežijí, je to velká náhoda. Přirovnal bych to k situaci, kdy někdo autem ve stokilometrové rychlosti nabourá do zdi. Většinou nepřežije. Jsou i takoví, co přežijí, nikdo ale neví jak.

Sebevrah si i s necelými 12 promile zvládl uvázat smyčku

S jakými dalšími extrémními případy jste se během své praxe setkal?
Kolegové v Bulharsku měli třeba řidiče, který měl 9,6 promile. Řídil a zabil se, proto na to přišli. Já jsem měl případ udušení s oběšením, kdy ten sebevrah měl dokonce 11,6 promile, což je v mé praxi maximum. Nikdo mi nechtěl věřit, že má tolik. A to si ještě zvládnul uvázat smyčku a oběsit se, takže na otravu nezemřel. V té době také v Polsku vběhl pod auto nějaký mladík, který měl přes 12 promile. Otravu přežil.

Jaroslav Zikmund

Soudní znalec ing. Jaroslav Zikmund

Jaroslav Zikmund je absolventem Vysoké školy chemicko-technologické. Od roku 1985 pracuje jako toxikolog v oblasti soudního lékařství. V současné době působí v nemocnici na Bulovce a učí na 2. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Je autorem programu ALKO na forenzní výpočty alkoholu v krvi. Do softwarové verze převedl společně se svou dcerou výpočet Hessgeho nomogramu - určení doby úmrtí podle chladnutí těla. Aktivně se věnuje problematice alkoholu v lidském organismu včetně trestněprávního postihu

Pacientka z minulého týdne měla v krvi necelých 7,6 promile, což je jen o tři desetiny méně než u absolutního českého "rekordmana". Dokážete odhadnout, jakému množství vypitého alkoholu takováto hladina odpovídá?
Záleží, jestli to vypila najednou nebo během delší doby. Ale zhruba to odpovídá minimálně jednomu litru tvrdého pití. To zase není takové množství, které by se nedalo vypít. Odhadem by to mohly být tak čtyři litry vína. Také si uvědomme, že na ženy alkohol působí více.

Je to způsobeno pouze tím, že muži mívají větší hmotnost nebo hrají roli i jiné faktory související s pohlavím? Vypijí-li například muž a žena totožné váhy, věku i zdravotního stavu stejné množství alkoholu, bude i tehdy alkohol více působit na ženu?
Ano. Žena má distribuční objem jiný než muž, tudíž při stejném množství vypitého alkoholu má vyšší hladinu. Chlapi mají rozložení tuku a vůbec celého těla jiné než ženy. Hmotnost je ale také zásadní. Muži mají běžně 80 nebo 90 kilo, ženy se pohybují kolem 70. Ten průměrný dvacetikilový rozdíl hraje velkou roli.

Přijímáte v nemocnici s otravou častěji muže nebo ženy?
Vedou muži.

Trénovaný pijan je dočasně odolnější, odrovná si však mozek i játra

Stává se člověk při pravidelném pití odolnější?
Do určité míry ano. V těle je mechanismus zvaný MEOS (díky němuž se v játrech odbourává alkohol, pozn. red.), který lze nabudit "trénovaností" a člověk pak vydrží víc.

Je tedy paradoxně otrava méně pravděpodobná u alkoholika, který pije pravidelně?
Lidé, kteří pijí často, odbourávají i dvojnásobek než ti netrénování. Ale zároveň u nich dochází k poškození jater, mozku a tak dále. Po delší době to dojde do stavu, kdy zase stačí k opilosti a tedy i otravě méně. Játra jsou navíc nefunkční, takže nedochází k odbourávání alkoholu.

Kde je hranice mezi „běžnou“ opilostí, ze které se člověk ještě může vyspat doma, a nebezpečným stavem, kdy by již měl zasáhnout lékař?
Říká se, že rozhodující je hranice tří promile. Vyšší množství už je opravdu na pováženou. Ale ve své praxi jsem řešil i úmrtí při 0,68 promile. To byla nejnižší hladina. Šlo o dívku, kterou drželi velmi zkrátka, a v den osmnáctin si řekla: "Tak a můžu pít." Vypila dvě skleničky šampaňského a zemřela. Udělalo se jí zle a vdechla zvratky.

Rekordní naměřené promile

Absolutním českým rekordmanem je traktorista Milan Čurda ze Semilska, kterému v roce 2005 naměřili 7,94 promile (více čtěte zde). Nejvyšší hladinu alkoholu na světě naměřili lékaři v roce 2009 pětačtyřicetiletému Polákovi, který měl v krvi 12,3 promile.

Je vůbec člověk otrávený alkoholem, za předpokladu, že je při vědomí, ještě schopen do jisté míry racionálně jednat a vyhledat pomoc, nebo je zcela závislý na pomoci druhých?
Většinou je neschopný chodit a ztrácí pojem o čase, takže mu musí pomoci známí. Pokud je člověk na ulici, tak například v Praze jezdí městská policie, která opilce vozí na záchytku. Často jim tím zachrání život.

Jakou první pomoc může okolí otrávenému poskytnout do příjezdu lékaře?
Hlídat, aby se neudusil, neprochladl. Žádný protijed bohužel neexistuje. Důležitý je i přísun tekutin. Na záchytce podávají přeslazený čaj nebo glukózu v kapačce, aby dodali energii.

Dřív Čechům stačilo pivo, dnes chytají módu tvrdého pití

Soudního znalce v oblasti toxikologie děláte už 27 let. Vypozoroval jste za tu dobu nějaké trendy ve vztahu Čechů k alkoholu? A mění se nějak?
Taková nezodpovědnost ve vztahu k alkoholu tu byla vždy. Dnes ale lidé bohužel přecházejí od piva a vína k tvrdému alkoholu. Ten dříve tolik nepili, protože kvalitní pití tu ani nebylo. Když jsem začínal, tak hladiny u zadržených lidí byly daleko nižší. Poté co se otevřel trh, stal se cenově dostupný i kvalitnější alkohol, například whisky. Ze západu jsme navíc převzali módu pití tvrdého alkoholu.

Jste zastáncem absolutní abstinence?
Já vycházím z kulturních zásad v Česku a vůbec střední Evropě. My holt pivo a víno pijeme odnepaměti. Pití je tu přirozené. Stejně tak, kdybychom vnucovali alkohol muslimům, kteří ho po generace nepili, tak by to pro ně bylo nepřirozené. Myslím, že pití v rozumné míře nás nijak nelikviduje. Já osobně si dám skleničku vína nebo piva denně.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Farmáři na Šumavě se bojí vlků, pořizují elektrické ohradníky i vyšší sítě

Fotopast Hnutí Duha zachytila vlka v jižní části Šumavy.

Farmáři ze Šumavy se bojí o svá stáda. Postrachem jsou vlci, kteří se v národním parku usadili a loví ve smečce. V...

Bývalé pozemky Tomanovy rodiny vlastní firma vázaná na exšéfa úřadu

Miroslav Toman při projevu na XXVII. Sněmu Hospodářské komory ČR (28. května...

Lukrativní pražský pozemek rodiny šéfa potravinářské komory a bývalého ministra zemědělství Miroslava Tomana levně...

Průzkum: Zemana za prezidenta víc lidí nechce, než chce. Přesto je favorit

Mezi největší favority lednových prezidentských voleb patří Jiří Drahoš, Mirek...

Nejvíce lidí si za prezidenta nepřeje Mirka Topolánka. Jiřího Hynka zase většina voličů nezná. Ze všech kandidátů má...Najdete na iDNES.cz