Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Místo vyšší DPH vezměme miliardy ze státních firem, říká rebel Úlehla

  12:52aktualizováno  12:52
Není třeba brát peníze lidem vyšší DPH, místo toho může stát chybějící miliardy získat ze státních firem, řekl iDNES.cz poslanec ODS Tomáš Úlehla, jeden ze šestice, která potopila vládě balíček s vyššími daněmi. Jednat s premiérem podle něj poslanci budou, až budou mít v rukou expertizu od ekonomů, kterou si zadali, kde se dá ušetřit.

Poslanec ODS Tomáš Úlehla. | foto: ČTK

Už máte domluvenou schůzku s premiérem Petrem Nečasem o možných úpravách balíčku s vyššími daněmi, se kterým vláda spojila důvěru?
Zatím ještě ne.

Premiér řekl, že když balíček s vyšší DPH neprojde, bude od ledna příštího roku jednotná sazba daně z přidané hodnoty 17,5 procenta a pro rozpočet to bude znamenat výpadek 24 miliard. Je podle vás možné ty peníze nějak nahradit?
Je to ve dvou rovinách. Dostávám stovky e-mailů z celé republiky od členů ODS, aby se daně rozhodně nezvyšovaly, když už se nebudou snižovat. Při jakémkoli sestavování rozpočtu, a mám dlouholetou zkušenost jako primátor a radní města Zlína, ne vše, co se předkládá, v tomto případě vláda Poslanecké sněmovně, to tak musí být. Nechci dělat práci za ministra financí a za premiéra, ale rozhodně vím, že existují možnosti, jak ty peníze získat a mít je zapracované do rozpočtu, nebo jak je tam dodat.

Takže jak?
Kdysi jsme darovali ČEZ emisní povolenky, ze kterých zrovna mohly být peníze zhruba v objemu, který říkáte, přisunuty do rozpočtu prodejem těch emisních povolenek. Ale to jsme dělali v době, kdy taková situace, jako je teď, nebyla, a těžko to řešit retroaktivně. Nicméně je to státní firma a v rámci státních firem můžeme podle mě v přechodné době, na rok, na dva, než přenášet ta opatření na občany, přenést ty restrikce na státní firmy, pokud jsou ziskové. Samozřejmě tam, kde jsou ztrátové, se to udělat nedá, ale pokud by byly dlouhodobě ztrátové, měli bychom tam upřít pozornost a zjistit, proč jsou ztrátové. Nechci spekulovat, nejsem profesí ekonom, ale za dvacet let v politice a patnáct let podnikání si umím představit různé varianty.

Čili těch 24 miliard by se podle vás dalo vytáhnout z firem se státní účastí.
Určitě je to jedna z možností. A nemám pocit, že je to tak zásadní částka, zejména ve srovnání s obavami a odporem, který ten balíček budí u veřejnosti. Moje pozice je vyjednat s panem premiérem maximálně vstřícnou variantu k občanům, která bude respektovat i zásadní principy ODS.

Váš kolega Petr Tluchoř už také řekl, že je načase se bavit o tom, jestli má stát vařit pivo nebo provozovat vlaky. S tím, že jeho jasná odpověď je, že to stát dělat nemá. Vlastně se tím vyslovil pro privatizaci Budvaru. Je to jeho soukromý názor, nebo všech šesti poslanců ODS, kteří hlasovali proti vládnímu balíčku?
To slyším poprvé. Měli bychom zachovat i určitou míru patriotismu. Tak jako hedvábí patří do Číny, patří pivo do České republiky, takže tohle neumím zodpovědět. Já osobně, navíc jsem pivař, jsem přesvědčen, že určité věci by měly zůstat v českých rukou. U drah si myslím, že jsme i vzhledem ke zvyšujícímu se zájmu veřejnosti schopni dosáhnout toho, aby to byla výborná státní firma prosperující na úrovni soukromé. A ta může přinášet do rozpočtu peníze a ne je odčerpávat.

Poslanec ODS Tomáš Úlehla.

Je pro vás absolutně nepřijatelné, aby byli více zdaněni lidé s nejvyššími příjmy, čemuž se říká solidární přirážka, ale fakticky je to druhé daňové pásmo pro lidi s příjmy nad 100 tisíc korun měsíčně?
Už v květnu jsem se ohradil proti milionářské dani, takže mě dnes nikdo nemůže obvinit, že jsem se špatně vyspal. Milionářská daň je pro mě jako člověka, který svým podnikáním dává práci druhým, opravdu nepřijatelná, a pokud bych v tomto měl dělat kompromis, tak si to umím představit jen na nejkratší možné období, maximálně na dobu jednoho roku. V současné době nekoordinuji s těmi dalšími pěti kolegy ekonomické kroky. Jsme připraveni na pracovní schůzku v momentě, kdy bude hotova expertiza zadaná u ekonomů, abychom nevařili z vody. To bude podkladem pro jednání s premiérem, který by nám měl oznámit termín.

Chápu-li to správně, vy byste ten balíček v rámci kompromisu na rok „skousnul“.
Neskousnul bych ho v nezměněné podobě. Většinu z těch opatření jen na dobu jeden rok. Ale zároveň jsme vždy jako ODS prosazovali jednotnou sazbu DPH. Dopracovali jsme se k tomu nějakým procesem, i jednáním se zástupci podnikatelské sféry, a teď prostě říci, že to uděláme jinak, je velmi nevěrohodné. Navíc když to říkáme před volbami. Já se divím, že lídři do krajských voleb se nepřidávají k nám, pokud si chtějí udržet přízeň voličů. Ohlasy z krajů mám jednoznačně takové, že lidé fandí tomu, co chceme, i když jsme nazýváni rebely.

Jaký vliv na vaši šestičlennou skupinu má prezident Václav Klaus?
V mém případě téměř žádný. Ve svých názorech jsem konzistentní. Nicméně jak jsem sledoval reportáže v televizi, tak na některé kolegy asi vliv měl. To, jak se vyjádřil, mě utvrdilo, že když to říká člověk, který má určité ekonomické renomé a razil cestu konzervativní pravicové politiky, tak to váhu má. A mně to dodává kamínek do mozaiky důvěry v mé správné rozhodnutí.

Odsunuto bylo i hlasování o církevních restitucích. S těmi máte také problém?
Od samého začátku podporuji církevní restituce. Samozřejmě jsem sdělil také některé své výhrady k tomu, abychom se zavazovali k finančnímu plnění, které ten zákon obsahuje. Zaznamenal jsem i výrok ministra financí, že to, co církvím dáváme, zdaleka nepokrývá to, co se jim skutečně odebralo nebo zkonfiskovalo. To neumím posoudit. Věrohodný seznam, o co všechno jde, jsem nikdy neviděl. Na druhou stranu jsem člověk věřící, z rodiny perzekuované minulým režimem, takže to podporuji.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...Najdete na iDNES.cz