Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dětští uprchlíci ze Sýrie nejsou ztracená generace, věří šéfka UNICEF

  20:26aktualizováno  20:26
Přes milion dětí již uprchlo z válkou zmítané Sýrie a každý den přibývají tisíce dalších. Podstatnou část dětství strávily ve válce nebo v uprchlickém táboře, zažily traumata, viděly smrt, často ztratily své blízké. Chybí jim vzdělání a zázemí. Ředitelka české sekce UNICEF Pavla Gomba přesto věří, že nejsou ztracenou generací. Právě na nich bude obnova země, až válka v Sýrii skončí.

Syrské děti v uprchlickém táboře v jordánském Mafraku (10. ledna 2013) | foto: Reuters

Mají dětští uprchlíci ze Sýrie vůbec šanci vrátit se k normálnímu životu, poté, co se situace v zemi uklidní? Nebo na Blízkém východě vyrůstá ztracená generace traumatizovaných jedinců bez vzdělání a budoucnosti?
Mluví se o tom, že tato syrská generace vyrůstá ve strachu, vzteku a negramotnosti. Děti však mají ohromnou schopnost regenerace. Samozřejmě jsou traumata, která nezapomenou, pokud ztratily někoho z rodiny nebo se ocitly přímo v bojích. Na druhou stranu v nižším věku je lepší schopnost regenerace než u dospělých lidí. Neřekla bych, že musí nutně jít o ztracenou generaci. Mají šanci.

Pavla Gomba

Pavla Gomba - výkonná ředitelka české pobočky UNICEF

Vystudovala finance na Vysoké škole ekonomické v Praze. V UNICEF (Dětský fond OSN) pracuje již 13 let, v současnosti působí jako výkonná ředitelka české pobočky. Předtím pracovala na dánském velvyslanectví a v nizozemské obchodní komoře.

Jsou děti v táborech alespoň fyzicky v bezpečí?
Tábory jsou pro dětské uprchlíky obecně bezpečnějším místem, než jakékoliv jiné. Ale je tam velká koncentrace lidí, takže je zvýšené riziko sexuálního zneužívání a předčasných sňatků. Rodiče se tak mohou snažit dívku zabezpečit, ale tato snaha obvykle vyjde spíš naprázdno. Je tam také riziko rekrutování do ozbrojených sil.

Jak velká část dětí uprchla ze země se svými rodinami a kolik z nich je od rodin odloučeno?
Z milionu dětských uprchlíků překročilo hranice do Jordánska, Libanonu a Iráku samo, bez doprovodu příbuzných, 3 500 dětí. Většině z nich je 14 let nebo více, výjimkou však nejsou ani hodně malé děti. Například do tábora Za’atari v Jordánsku nedávno dorazil šestiletý chlapec pouze s několika kusy oblečení. Ukázalo se, že se předtím dvakrát neúspěšně pokusil o přechod hranice. Později se podařilo dohledat jeho otce a spojit chlapce s rodinou.

Mohla byste přiblížit každodenní život dítěte v uprchlickém táboře? Žijí tam rodiny pohromadě?
Po příchodu jsou v přijímacím centru registrovány, ve většině táborů funguje alespoň základní infrastruktura, která umožňuje rozvětveným rodinám zůstat pohromadě. UNICEF zajišťuje program spojování rodin a také oficiální registraci dětí, které se v těchto táborech narodí.

Paradoxně však situace v uprchlických táborech není tím nejhorším. Mnohem většímu strádání jsou vystaveny děti žijící v přeplněných, nevybavených bytech, kde rodiny utrácejí veškeré úspory za přemrštěné nájemné. Vznikají komunity v opuštěných továrnách, zničených obchodech, firmách. Přežití dalších je závislé na štědrosti příbuzných a přátel. Asi nejhorší situace je právě teď v regionu Bekaa na hranicích s Libanonem, kde se živelně usazují vysídlené rodiny v přístřeších z odpadků.

Fotogalerie

Mají děti přístup ke vzdělání?
V táborech jsou školní stany. Sýrie je ale specifická tím, že 75 procent všech uprchlíků žije mimo uprchlické tábory. V těch žije jen menší část uprchlíků. V Libanonu a v Iráku tak často chodí do školy s místními dětmi, které mají odlišný jazyk i osnovy. Takže tyto roky jim pak později v Sýrii vůbec nemusí být uznané.

Více než tři čtvrtiny dětských uprchlíků jsou děti mladší 11 let. Mnoho malých dětí si ani jiný život než v uprchlickém táboře nepamatuje, považují tedy tábor za svůj domov?
Je pravda, že tu jsou dvouleté děti, které nikdy nezažily nic jiného než tábor. Mnoho dětí se tu narodilo. Právě teď tam čeká narození dítěte 340 tisíc žen. Tábor ale rozhodně není dobrým místem pro dětství.

Rychlé politické řešení situace v Sýrii zatím nelze očekávat. Jak by se postupovalo v případě, že by se situace v Sýrii uklidnila? Je reálné, že se děti vrátí do svých původních domovů?
To je těžké odhadovat. Mnohá města v Sýrii jsou zničená, školy poškozené – i kdyby nyní konflikt skončil, obnova bude trvat dlouhé měsíce. Z jiných srovnatelných konfliktů víme, že lidé se většinou chtějí vrátit co nejrychleji domů. Ne vždy je to možné, protože jejich vesnice nebo části měst jsou úplně zničené. Na druhou stranu zde fungují tradiční rodinné vztahy, kdy si příbuzní navzájem pomáhají a v jednom bytě tak často žije i čtyřicet nebo padesát lidí.

A co děti, které jsou v táborech samy a nemají se kam vrátit?
Prioritou v takových situacích je vyhledat žijící, i vzdálenější příbuzné – tetu, babičku, bratrance, kteří jsou schopni a ochotni se o dítě postarat. Pro dítě je nejlepší, aby vyrůstalo u lidí z vlastní komunity. Jako poslední řešení připadá do úvahy umístění do ústavní péče nebo mezinárodní adopce

Jak pomoci

UNICEF

Očkování proti spalničkám, psychologická pomoc, přístup ke školní docházce, dodávky nezávadné vody.

Číslo účtu UNICEF ČR: 11771177/0300, variabilní symbol 805

SMS ve tvaru: DMS UNICEF na číslo 87777


Český červený kříž

Distribuce potravin a přikrývek, poskytování zdravotnické pomoci a dodávky léčiv.
číslo účtu 222885/5500, variabilní symbol 333
nebo DMS CCK na telefonní číslo 87 777.

Člověk v tísni
Přímá humanitární pomoc raněným a lidem, kteří museli prchnout ze svých domovů. ČvT dále podporuje podzemní síť syrských lékařů Doctors Coordinate of Damascus.
č. ú. 92329232/0300
DMS SYRIE na telefonní číslo 87 777.

Charita ČR
Pomoc při disribuci jídla a jiné materiální pomoci obyvatelům v zasažených městech i uprchlíkům.
č. ú. 55660022/0800 , var. s. 182
DMS CHARITACR na telefonní číslo 87 777

Cena všech DMS 30 Kč, z nichž 27 Kč jde na pomoc Sýrii.

Mají tyto děti šanci uchytit se a "zakořenit" v okolních zemích?
V některých zemích se to stává. Ale v Jordánsku je pomalu stejný počet uprchlíků jako počet původních obyvatel. Takže situace je tam dost náročná, jako kdyby k nám do Česka najednou přibyly miliony lidí. Myslím proto, že bude tlak na jejich návrat.

Uprchlická vlna ze Sýrie je největší od první poloviny 90. let, kdy Evropu zaplavili uprchlíci z rozpadající se Jugoslávie. Víte jaké osudy měli dětští uprchlíci z těchto zemí?
Tehdy byla Evropa výjimečně ochotná absorbovat uprchlíky. Velká část tak zůstala v okolních zemích, kde je přijali. Nedá se o nich mluvit jako o ztracené generaci.

V UNICEF pracujete již 13 let. Můžete na základě svých zkušeností s uprchlickou problematikou v jiných zemích odhadnout budoucí vývoj situace syrských dětí?
Krize v Sýrii je specifická v tom, že je to poměrně vyspělá země. Lidé tam žili srovnatelným stylem života jako my. Není tam výrazná diskriminace dívek. Lidé jsou zvyklí na elektřinu, pitnou vodu a tak dále. Návrat k původnímu životu je možný. Země jako Angola, Uganda, Demokratická republika Kongo a podobně, zažily vleklé, i několik desetiletí trvající konflikty.

Zkušenost, která se nám v podobných oblastech osvědčila, jsou speciální třídy se zhuštěnou výukou, které například právě teď zřizujeme v Mali. Děti, či často spíše mladí lidé, zde chodí do školy šest dní v týdnu, učí se celý den a za jeden rok obsáhnou učivo třeba tří ročníků, takže potom se mohou zařadit do normálního vzdělávacího systému.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Mugabe po týdnu váhání rezignoval. V Zimbabwe vypukly oslavy

Obyvatelé Harare oslavují zprávy o Mugabeho rezignaci (21. listopadu 2017)

Vláda Roberta Mugabeho nad Zimbabwe skončila. Prezident rezignoval v den, kdy poslanci zahájili proces jeho odvolání....

Čínská policie chce předvídat zločin, analyzuje osobní data obyvatel

Ilustrační snímek

Monitorování života obyvatel je pro tajné služby v Číně běžnou praxí. V posledních letech zavádějí čínští zpravodajci...

Za rok 1968 byste měli být vděční, zabránili jsme puči, píší v Rusku

Snímek ze srpna 1968 v Liberci, který obletěl celý svět.

Československo by mělo být Sovětskému svazu vděčno za rok 1968, zdůraznil web ruské armádní televize Zvezda, kterou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz