Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obchod držím jen pro pocit, že nejsem nikdo, říká volič řeckého NE

  16:41aktualizováno  16:41
ATÉNY (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Georgos Lepodiaconos pracuje jako knihkupec. V den řeckého referenda se však vydal na náměstí Syntagma, kde otevřel stánek pro odpůrce požadavků evropských věřitelů. „V Evropské unii nemáme budoucnost. Když zvolíme ne, bude to první krok k tomu, abychom si vzali zpět svá práva,“ vysvětluje v rozhovoru pro iDNES.cz.

Georgos Lepodiaconos pracuje jako knihkupec. V neděli se však vydal na náměstí Syntagma, kde otevřel stánek pro odpůrce požadavků evropských věřitelů (5. 7. 2015). | foto: Zdeňka Trachtová, iDNES.cz

Proč jste se v referendu rozhodl vyslovit NE požadavkům evropských věřitelů?
Protože chceme naší svobodu, svobodu od Evropské unie, od těchto fašistů.

Řecké referendum

Teď se necítíte svobodný?
Samozřejmě, že ne. Rozhodují za nás, berou si naše peníze, tisknou nám naše peníze. V Evropské unii nemáme budoucnost. Měli bychom odejít a přijmout zpět naši drachmu.

Čím se živíte?
Mám knihkupectví ve čtvrti Chalandri na předměstí Atén. V posledních letech nemám skoro žádnou práci, žádné zákazníky. Snažím se držet, protože kdybych obchod zavřel, byl bych nic. Rozhodl jsem se udržet ho, i když vůbec nevydělává. Jen pro pocit, že nejsem nikdo - jsem knihkupec.

Jak se změnil váš život od začátku řecké krize v roce 2009?
Jak říkám, zákazníci nejsou skoro žádní. Obě moje děti jsou bez práce. Třicet procent Řeků je bez práce, tak nebudou nakupovat knihy. Máme mnoho sebevražd. Máme tisíce a tisíce lidí bez domova.

Co myslíte, že se stane, když v referendu zvítězí NE?
Když zvolíme ne, bude to první krok k tomu, abychom si vzali zpět svá práva. Bylo by to velmi těžké. Potřebujeme nějaký čas, abychom se vzpamatovali, vrátili se zpět k původnímu stylu života. Bude to moc těžké, ale cesta opačným směrem by znamenala konec.

Věříte premiéru Tsiprasovi?
Ne. Tsipras chce sice bojovat za naše práva, ale chce bojovat v Evropské unii. A to je špatně. Já jsem Tsiprase nevolil. Volím EPAM (Sjednocená lidová fronta, založená r. 2011 občany protestujícími proti úsporným opatřením, pozn. red.) Sám jsem také členem.

Uvažoval jste někdy o odchodu z Řecka?
Ne, to nikdy. Musím tady zůstat a bojovat za svobodu. Nechci být otrok v nějaké cizí zemi. Tohle je moje země, můj národ.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Kim nám ukradl olympiádu, mručí opozice v Soulu. Štve ji společná vlajka

Jihokorejští a severokorejští sportovci pochodovali pod jednou vlajkou...

Zatímco jihokorejská vláda vnímá účast severokorejské delegace na zimní olympiádě v Jižní Koreji jako příležitost ke...

Najdete na iDNES.cz