Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Předčasné volby jsou to poslední, říká Nečas před bitvou o daňový balík

  17:54aktualizováno  17:54
To poslední, co Česká republika potřebuje, jsou předčasné volby a po nich nástup levice, řekl premiér Petr Nečas v rozhovoru pro iDNES.cz po vítězství na kongresu ODS. Před klíčovým hlasováním Sněmovny o vládním daňovém balíčku obhájil funkci šéfa strany. Pokud vláda vydrží, Nečas už nepočítá s reformou vysokých škol a školným.

Staronový předseda ODS Petr Nečas (4. listopadu 2012, Brno) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Obhájil jste post předsedy ODS. Pomůže vám to ale opravdu při vyjednávání s rebely ve vašem poslaneckém klubu, abyste prosadil zákony, na nichž existence vlády záleží?
Výrazná většina, nikoli těsná většina kongresu dala za pravdu mému politickému konceptu. Já si toho velmi vážím a věřím, že všichni čtou výsledek kongresu i tak, že chceme-li být akceschopná, demokratická strana, musíme respektovat demokratické rozhodovací procedury a ty spočívají v hlasování většinou.

Nebude se "třetí den kongresu" odehrávat ve středu ve Sněmovně při hlasování o daňovém balíčku?
Proč myslíte?

Kongres ODS

Protože nespokojení poslanci Tluchoř či Fuksa nedávají nijak najevo, že by chtěli respektovat to, že jejich názor byl na kongresu v menšině.
Pevně doufám, že zvítězí zodpovědnost. Pevně věřím, že pan Tluchoř a jeho kolegové vědí, že dnes už jsou jemně za hranou toho, kdy se z poslanců stávají noví Vlastimilové Tlustí. Právě proto, že Petr Tluchoř to prožíval jako předseda poslaneckého klubu, pevně věřím, že se za touto hranicí nebudou chtít dál pohybovat.

Připouštíte si možnost, že ve středu může vaše vláda skončit, nebo to neumožníte a když to bude vypadat, že vaši poslanci pro vyšší DPH hlasovat nebudou, tak z balíčku vyšší DPH odstraníte, nebo ho úplně stáhnete?
Balíček stáhnout nejde, vláda s ním spojila důvěru a to proto, že jde o rozpočtovou politiku vlády a o to, zda má pro ni vláda většinu v Poslanecké sněmovně. Nechci teď říkat, co bude nebo nebude.

Exministr školství Josef Dobeš zvolený za Věci veřejné naznačil, že ještě váhá, jak se k balíčku postaví. Upírají se vaše naděje k tomu, že se mu snad podaří získat nějaké hlasy od poslanců Věcí veřejných, kteří mají takřka jistotu, že po příštích volbách už tato strana v parlamentu nebude?
Stojím o hlas každého zodpovědného poslance, který ví, že to poslední, co potřebuje Česká republika, je rozpočtové provizorium. To poslední, co potřebuje Česká republika, je realita předčasných voleb a rychlý nástup levice a její rozpočtová politika.

Jednáte s panem Josefem Dobešem?
Znovu říkám, že stojím o hlasy odpovědných poslanců a zvláště jsou-li to poslanci, kteří hlasovali pro toto programové prohlášení, které je z léta 2010.

Jednáte nějaké změny ve vládě? Máme čekat, že třeba ministr obrany Vondra, který neobhájil senátorský post, čelil výrazné aféře ProMoPro a tady na sjezdu se omlouval delegátům, že by mohl z vlády odejít?
Nevidím důvod, proč provádět svou personální politiku prostřednictvím médií.

Já i Jiří Pospíšil jsme profesionálové. Je to uzavřená věc

Nešlo si nevšimnout jedné věci. Když Jiří Pospíšil v kandidátském projevu před volbou místopředsedů zdůrazňoval, že mezi vámi dvěma není žádný problém a zdůrazňoval, že vás respektuje jako legitimně zvoleného předsedu, podali jste si ruku na usmířenou. Neuvažujete, že byste ho pozval zpět do vlády?
Já a Jiří Pospíšil jsem političtí profesionálové. Mohu potvrdit to, co řekl. Já i on to považujeme za uzavřenou věc. Jiří Pospíšil ví, že nejde vstoupit dvakrát do téže řeky.

To, znamená, že do vlády ne. Proslýchá se ale, že by se mohl dostat do vedení Sněmovny, třeba jako jeden z místopředsedů.
Nechci spekulovat o tom, co bude, ale Jiří Pospíšil prokázal své kvality jako politik, který dokáže přesvědčit veřejnost a každý normální a zodpovědný předseda ODS s tím musí náležitým způsobem zacházet.

Reforma vysokých škol a školné jsou už nereálné

Na kongresu se mluvilo i o možné změně akcentů vašeho vládnutí, nebo o tom, že zredukujete vládní priority. Které věci, pokud bude mít vláda šanci pokračovat, vypustíte ze své agendy, nebo je naopak zvýrazníte?
Každá rozumná vláda ve druhé polovině svého mandátu logicky vyhodnocuje, co stihla splnit a na co už nebude mít dost času nebo energii, sílu. Musíme vzít také realisticky v potaz, že letos v dubnu se původní půdorys koalice výrazným způsobem zúžil a to má také konsekvence. Už dříve jsme třeba ohlásili, že původně předpokládaná reforma vysokých škol se zavedením školného je minimálně z časových důvodů nereálná.

A pokud jde o církevní restituce a důchodovou reformu?
Vláda tyto věci poslala do parlamentu a chce je prosadit. Mimochodem důchodová reforma je již schválena. To, oč jde, je prováděcí zákon. Pokud bychom ho neschválili, vypukne skutečně zmatek a je tu hrozba desetitisíců arbitráží a soudů, protože k 1. lednu vznikl v této zemi zákonný nárok občanů převést si 3 procenta ze svého pojištění do soukromých fondů a vznikl zákonný nárok důchodových společností s těmito třemi procenty hospodařit.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Najdete na iDNES.cz