Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svobodné bude víc slyšet, ale chci dál žít a pracovat v ČR, říká Mach

  12:21aktualizováno  12:21
Petr Mach přivedl Svobodné k prvnímu překonání pětiprocentní hranice a sám získal křeslo europoslance. Do Štrasburku ale plánuje dojíždět, stěhovat se nechce. "Aby si člověk zachoval zdravý rozum, musí zůstat žít, kde žije, musí si zachovat práci," řekl iDNES.cz. Plánuje dál přednášet studentům.

Svobodní poprvé překročili pětiprocentní mez. Jejich předseda Petr Mach se stal europoslancem. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Pane předsedo, nebo pane europoslanče... kým se nyní cítíte víc?
Poslanec je samozřejmě politická funkce ve zvoleném orgánu, ale my jsme se nikdy netajili tím, že naší hlavní ambicí je změnit poměry v České republice, v českém parlamentu... Takže to bereme i jako posílení Strany svobodných občanů doma. Zůstávám tedy předsedou.

Strana svobodných občanů

Svobodní vznikli v únoru 2009 a u jejich zrodu stáli většinou bývalí členové ODS, nespokojení s vývojem v této straně.

Ke 12. únoru 2014 Svobodní mají 868 členů, patří početně mezi malé strany (počty členů zavedených stran se pohybují v řádu desítek tisíc, u TOP 09 a ANO to jsou jednotky tisíců).

Ve volbách do EP v roce 2009 získali Svobodní 1,26 % hlasů, nyní 5,24 %. Do Sněmovny je v roce 2010 podpořilo 0,74 %, o tři roky později 2,46 %.

Delegátům ustavujícího sněmu zaslal zdravici tehdejší prezident Václav Klaus. S myšlenkovým proudem kolem něj se ale Svobodní později rozešli. Lidé kolem Klause, například bývalý vicekancléř Petr Hájek, zastávají na rozdíl od Svobodných nacionalistické postoje a Svobodné vnímají jako rivaly (viz článek Kdo je tady pravice).

Předsedou Svobodných je od počátku ekonom Petr Mach, bývalý externí poradce prezidenta Klause a exředitel Klausem založeného Centra pro ekonomiku a politiku.

Strana se profiluje výrazně euroskepticky, odmítá například Lisabonskou smlouvu a chce referendum k přijetí eura. V ekonomické oblasti prosazují Svobodní co nejmenší zásahy státu a snížení daní.

Kromě nyní získaného mandátu v Evropském parlamentu mají Svobodní i několik zástupců v obecních zastupitelstvech, vesměs v menších obcích a městech.

To je má druhá otázka: Neuvažujete tedy do budoucna o tom, že byste funkci předsedy Svobodných složil a uvolnil místo kolegům, kteří nejsou vázáni v Evropě?
Já v europarlamentu nehodlám zůstat. Plánuji, že bych chtěl vést Svobodné ve volbách do českého parlamentu, v takovém případě bych naopak chtěl přenechat mandát v europarlamentu těm, kteří byli za mnou na kandidátce (prvním náhradníkem Svobodných je Jiří Payne, dalším Tomáš Pajonk - pozn. red.).

Když se objevil v 11 hodin večer výsledek Svobodných - 5,24 % - jaká byla vaše první reakce?
Že spadl kámen ze srdce. Měli jsme náznaky z volebních komisí, ne, že by nám někdo sděloval přesné číslo, ale že to může být dobré. Jediné, čeho jsme se báli, bylo, aby to nespadlo těsně pod pět procent.

Jaká teď budou vaše stěžejní témata v Evropském parlamentu? Dříve jste často mluvili o vystoupení ČR z EU, což jste teď neakcentovali (v těchto volbách se o této věci nerozhodovalo - pozn. red.). Co teď budete na půdě Evropského parlamentu prosazovat?
To, co jsme říkali v kampani - pokusíme se přesvědčit většinu v Evropském parlamentu, aby navrhla změnu Smlouvy o fungování EU tak, aby členství v eurozóně bylo dobrovolnou věcí, aby tam Česká republika nemusela vstoupit, nebude-li chtít. A budu samozřejmě hlasovat proti všem dalším euronesmyslům.

Právě na těch jste založili svou kampaň, ale někteří lidé vám vyčítali, že vaše "posvícení na euronesmysly" obsahuje nepravdy. Třeba jste kritizovali návrh zákazu nošení šperků a podpatků pro kadeřnice a kritici oponovali, že to nebyl návrh orgánů EU, ale majitelů kadeřnických salonů. Hlasy vám to patrně přineslo, ale nebyl právě tohle populismus místo věcnosti, který kritizujete?
Takhle bohužel v EU vznikají všechny návrhy. Když EU zakázala klasické žárovky, začalo to tím, že zástupci výrobců zářivek přinesli požadavek k Evropské komisi a ta to pak navrhla Evropskému parlamentu (samotný Evropský parlament nemůže navrhovat zákony, pozn. red.). Takže je potřeba mít se na pozoru vždy, když ten návrh vzniká. Upozorňovali jsme na to, co veřejnost vnímá a co je nejviditelnější, to jsou tyhle zákazy žárovek. Ale stejně tak jsme popisovali i to, co je pro nás mnohem nákladnější euronesmysl, třeba kvóty na obnovitelné zdroje energie a podobně.

Volby do europarlamentu

Jestli se ještě mohu vrátit k těm podpatkům, tam, pokud se pamatuji, vzešlo ze strany EU jen doporučení, a nikoliv zákaz.
Ano, my jsme to i takhle korektně popsali v tom našem výčtu euronesmyslů (na přesný popis se můžete podívat v bodě 12 "Zákaz nošení šperků a podpatků pro kadeřnice"), že v tomto případě to byl návrh nějaké jejich odborové organizace.

Jak budete teď svá témata na půdě Evropského parlamentu prosazovat a koho vnímáte jako své spojence? Vyhlédl jste si už parlamentní frakci, do které se přidáte?
Je otázka, jaké frakce se teď vytvoří. Naším přirozeným spojencem v hlasování bude určitě Richard Sulík ze slovenské Svobody a solidarity, budou to lidé z AfD (Alternative für Deutschland), bude to určitě Nigel Farage a United Kingdom Independence Party (UKIP). Uvidíme, kdo další a podobně smýšlející se tam objeví.

Ne, že bych nyní čekal, že přestanete být kritikem EU, ale teď se k tomu stanete jejím placeným představitelem s relativně malou politickou silou, protože většinu v europarlamentu bude stále mít blok lidovců a socialistů jako dosud. Jak to chcete udělat, abyste nebyl jen velmi dobře placeným představitelem s nulovou možností prosadit své priority?
Naším vzorem v tomhle je právě Nigel Farage, který dokázal využít tuhle platformu, aby byly jeho myšlenky víc slyšet. Oni (UKIP) díky tomu stále posilují nejen ve volbách do Evropského parlamentu, ale i na domácí politické scéně. I když budeme v menšině ve svém hlasování, tak náš postoj bude určitě víc slyšet.

Nigel Farage se také poměrně pochvalně vyjadřoval o ruském prezidentovi Putinovi. Poté, co Rusko zabralo Krym, řekl, že nejvíce z politiků obdivuje Putina, ne jako člověka, ale jako taktika a - cituji - "politika, který brilantně vyřešil syrskou krizi". Co na to říkáte?
My se o Vladimirovi Putinovi nijak pochvalně nevyjadřujeme a to, že mají Svobodní blízko k UKIP, neznamená, že s ní souhlasíme se vším. Nesouhlasíme třeba s jejím postojem k imigraci (redakce původně mylně uvedla "souhlasíme - za chybu se omlouváme). Pokud jde o Krym a Ukrajinu, myslíme si, že EU pomohla ukrajinský národ rozeštvat, že lidé na Krymu mají právo na sebeurčení a že je nesmyslné tomu bránit. Není to ale postoj proruský nebo proputinovský, podporujeme mírové řešení.

Úvazek na vysoké škole si ponecháte, nebo ho budete redukovat?
Mám ty úvazky dva na dvou školách (Vysoká škola finanční a správní, Vysoká škola ekonomie a managementu, pozn. red.), budu to asi muset omezit. Ale rozhodně nechci učení úplně opustit.

Budete se stěhovat do Bruselu nebo do Štrasburku? Nebo budete dojíždět?
Určitě se nebudu nikam stěhovat, ani do Bruselu, ani do Štrasburku. Mám v plánu dojíždět do Štrasburku a poctivě hlasovat na plenárních zasedáních. Chci vynechat všelijaká zasedání v Bruselu, nechci se moc zapojovat do všelijakých těch výborů - nechci, aby se ze mě stal nějaký "bruseločlověk". Aby si člověk zachoval zdravý rozum, musí zůstat žít tam, kde žije, musí si zachovat svou práci. Budu dál učit nejen proto, že mě to baví, ale že si chci také zachovat zdravý rozum. Že se nechci stát profesionálním euročlověkem.

Čím to podle vás je, že v České republice eurokritické strany jako celek nezískaly výrazný úspěch, přinejmenším například ve srovnání s britskou UKIP? Zde to bylo 6 z 21 křesel, počítaje v to i komunisty. To je relativně málo, třetina až čtvrtina...
Řekl bych, že třeba ODS přišla o voliče, protože není v jejích očích věrohodná, protože lavírovala, nakonec prosadila Lisabonskou smlouvu... Pro nás je to, že jsme se dostali přes pět procent, opravdu zlom. Očekávám, že naše podpora bude teď růst, že je hodně voličů, kteří nechtějí volit stranu, která může dostat pod pět procent... To se teď změnilo. Svobodní jsou stranou, která má nad těch 5 %, třeba UKIP v Británii (tato vůči EU velmi kritická strana volby na ostrovech vyhrála, pozn. red.) je mnohem déle a mnohem více slyšet, to samé Národní fronta ve Francii. Také to jsou strany, které byly před deseti lety marginalizované.

Voliče nezklameme, řekl Mach krátce po zveřejnění volebních výsledků:

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...Najdete na iDNES.cz