Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Se Sobotkou se míjíme, je velmi formální, byrokratický, řekl Babiš

  15:29aktualizováno  15:29
Vypadá to tak, že pan Sobotka se mnou nechce být ve vládě, já to beru na vědomí, řekl šéf ANO, ministr financí Andrej Babiš v rozhovoru pro iDNES.cz. „Znám lidi z ČSSD, jsou normální, jsou komunikativní. Ale pan předseda komunikuje formálně,“ uvedl Babiš. K prezidentské volbě řekl, že prezident Zeman má velkou výhodu, že to dělá velice dobře a dokáže dostat na náměstí tisíce lidí.

Na začátku března začíná druhá fáze elektronické evidence tržeb, povinnosti pro maloobchodníky a velkoobchodníky. Mnozí z nich si ale ještě podle zpráv z posledních dnů potřebné vybavení nepořídili. Nebojíte se, že z toho může být průšvih a že se tomu budou chtít někteří vyhnout?
Tak pokud se tomu budou chtít vyhnout, budou porušovat zákon a sankce jsou jasné. Ten náběh může být delší, i u restaurací a ubytovacích a stravovacích služeb to nabíhalo postupně.

Ptám se na to i proto, že jedna ze stran, se kterou byste mohl chtít po volbách spolupracovat, ODS, respektive její předseda Petr Fiala řekl, že by nešli do vlády, která by nezrušila elektronickou evidenci tržeb, že je to nepřekročitelná podmínka. Dovedete si představit, že byste kvůli tomu, abyste mohl sestavit vládu, přehodnotil názor na EET?
Nedovedu.

Evidence tržeb měla být dávno. Nechápu ODS

Takže z toho vyplývá, že společná vláda s ODS je vyloučena?
Pokud ODS nezmění názor, který je nesmyslný samozřejmě, tak... Evidence tržeb tady měla být už dávno. Nechápu ten postoj ODS.

Na sněm vás přišlo podpořit několik podnikatelů. Vy jste řekl, že by bylo dobré, kdybyste na kandidátce do voleb měli podnikatele, aby se zapojili do řízení země. Už vám někdo kývl na to, že chce na podzim kandidovat za ANO?
Ještě ne. Ale například s panem Jiřím Bláhou o tom jednám, uvidím, jestli ho přesvědčím, nebo ne.

Jak moc má být masivní to nasazení podnikatelů? A mají být lídry kandidátek?
Tak pan Piškanin (podnikatel roku 2012 František Piškanin - pozn. red.) by byl ideální lídr v Karlovarském kraji. Už toho, že sem přišel a podpořil nás, si velmi cením. Společnost je tak nastavená, že nenávist vůči mojí osobě po všech pseudoaférách a nesmyslech je taková, že není jednoduché se ke mně přihlásit. Byl pro mě vždycky velký podnikatelský vzor.

Sněm ANO 2017

Ještě jste si nerozmyslel, že budete kandidovat z posledního místa kandidátky? Vaši političtí konkurenti se tomu různě posmívali a kritizovali, že to je trik.
Jaký trik? Tak ať si to zkusí Kalousek, Sobotka... Ať jde Kalousek taky na poslední místo. Já se mu nevyhnu, přijdu s ním diskutovat, když budou debaty, určitě budou zváni předsedové stran a hnutí, takže se tomu nevyhnu. On má spíš obavu, že nedostane ty kroužky a konečně se ho lidé zbaví.

Radoval jste se, že jste nedostal 100 procent hlasů při volbě předsedy. Budete se nějak snažit zjišťovat těch jedenáct delegátů, kteří vás nevolili?
Ne, ježíšmarjá, jak bych to věděl. To je v pořádku. Já jsem ani nevolil.

Chtěl byste, aby v příští vládě s vámi byl Bohuslav Sobotka?
Příští vláda vznikne z parlamentních voleb a kdo tam bude, rozhodnou lidi.

Sobotka nechápe, jak se podniká, míjíme se

Jste rád, že sedíte ve vládě s Bohuslavem Sobotkou? Máte teď několik let zkušeností z vlády s ním, chtěl byste si to zopakovat?
(smích) Nevím. Ani na to nechci moc odpovídat. My jsme každý z jiného světa. On nechápe, jak se podniká, co je to podnikání, investování, celý život je profesionální politik. Máme různé názory a míjíme se v tom. Je velmi formální, byrokratický.

A co sociální demokracie bez Bohuslava Sobotky?
V každé straně jsou lidi, kteří jsou poctiví, slušní, šikovní a otázka je, jestli ti lidé mají šanci se dostat do vedení těch stran. My jsme kritizovaní stále, ale když se podíváme na ně? Co je TOP 09? Kalousek ukradl půlku KDU-ČSL, udělal byznys se Starosty a nezávislými, slíbil jim prachy a udělali projekt. To je čistě Kalouskův projekt a Schwarzenberg tam byl loutka. A to nikdo nekritizoval. Já jsem stále kritizovaný. Pokud bude mít ANO pocit, že jsem na obtíž, nebo kvůli mně ztrácí body, tak se mě zbaví.

Fotogalerie

Sněm ANO schválil změnu stanov, která vám dává rozsáhlé pravomoci k zasahování do kandidátek. Premiér Sobotka to komentoval, že to by se v ČSSD stát nemohlo, protože oni jsou strana založená na demokratickém a ne na vůdcovském principu. To nevypadá, že by s vámi ještě chtěl mít něco společného...
Pan Sobotka mě označil za svého největšího nepřítele. My si vystačíme ve vládě sami jako opozice. Ostatní strany asi nemají žádné nápady, jen že kritizují Babiše nebo EET. Jo, vypadá to tak, že pan Sobotka se mnou nechce být ve vládě, já to beru na vědomí.

Jak je podle vás reálné, že se po podzimních volbách stane to, co třeba v Královéhradeckém nebo v Plzeňském kraji, kde se ti, co skončili za vaším ANO, přestože mají rozdílné názory, spojili? A že to udělají i na podzim, protože vás budou považovat za největší hrozbu?
Nevím proč mě považují za hrozbu. Co jsem já udělal jako poslanec nebo ministr za protidemokratického? To, že jsme bojovali proti korupci, nebo že jsme kritizovali likvidaci toho policejního útvaru a reformu policie, nebo to, že podvedli lidi s registrem smluv - i ČSSD i KDU-ČSL? Že já navrhuju ochranu lidí, kteří budou mít odvahu nahlásit korupci? Že jsem první, kdo zveřejnil všechny smlouvy na ministerstvu, že neutrácím, neberu hordu různých úředníků a politických prominentů na cesty do zahraničí? Já jsem ohrožení těch jejich kšeftů, které spolu dělají už dlouho.

Jak je podle vás reálné, že se všichni domluví proti vám?
Tak samozřejmě, že je to reálné. Vyloučit se to nedá.

S panem prezidentem nedělám žádné dohody

Může vám prezident Miloš Zeman pomoci ovlivnit poměry v sociální demokracii, aby svrhli pana Sobotku a aby ji převzali lidé, kteří s vámi budou ochotni jít do koalice i z pozice junior partnera?
Ale proč bych to dělal. Já s panem prezidentem nedělám žádné dohody. To jsou jen takové spekulace. Nechci zasahovat do chodu jiných stran. Znám lidi z ČSSD, jsou normální, jsou komunikativní. Ale pan předseda komunikuje formálně, vždy komunikoval formálně. Každý jsme nějaký.

Byl by podle vás Martin Stropnický lepší prezident než Miloš Zeman?
Ježíšmarjá, nechte to na lidech. Ještě jsme nikoho nenominovali. Ani nevím, co navrhnou naši lidé. Ani nevím, jestli by toho Stropnický šel. Prezident Zeman má velkou výhodu. Stále chodí za lidmi a dělá to velice dobře a dokáže dostat na náměstí tisíce lidí. To dnes nedokáže žádný politik. A v tom směru má výhodu. Já jsem kritizoval okolí pana prezidenta a historicky na některé věci máme stejné názory, na některé jiné ne. Ale nemám s ním žádné dohody. To, že se mě zastal v některých věcech, to bylo logické, protože ty tradiční strany jsou apriori proti mně. Jsou ale lidi, se kterými bych si velice dobře rozuměl. S Kuberou, s Čunkem, to jsou lidé, kteří mluví stejně jako já a mají nějaké životní zkušenosti. Uvidím, jak to dopadne.

Mluvil jste na sněmu o tom, že byste chtěl snížit daně s příjmem do čtyřnásobku průměrné mzdy. Neřekl jste ale o kolik.
Neřekl, protože to musíme spočítat. Musím se smát, když mě kritizuje ČSSD, kde na to vezmu. Já vím, kde na to vezmu. Oni nikdy, když něco navrhovali, neřekli, kde na to vezmeme, protože ve vládě byl jediný Babiš na to, aby sehnal ty prachy a oni to rozházeli. Nejsem hloupý a umím počítat. To nejsou malé částky, když se to sníží, ale já jsem přesvědčen, že se nám to vrátí. Prostor je v rozpočtu, ale hlavně v úsporách. Úřad vlády má rozpočet 1,3 miliardy a za vlády pana premiéra se navýšil téměř o sto procent, stejně jako se navýšil i počet zaměstnanců. Já jsem neměl za sebou stovky spolustraníků, které bych dával na ministerstva, jak to dělala ČSSD, a na Úřad vlády. I členové vlády vědí, že když se na mě obrátí, jejich žádost má úplně stejnou váhu, jako kteréhokoli jiného občana.

Zmínil jste, že by nám stačilo místo 281 poslanců a senátorů jen 101 poslanců. Dáte to do volebního programu?
Určitě to tam bude. Pro poslance je to dobrý život, mají ty náhrady, cestují a tak dále. Já jsem jako poslanec necestoval nikam. Já létám do Bruselu v economy class, to platí Brusel. Určitě by bylo fajn letět někam, kde jsem nikdy nebyl, a udělat si hezký pobyt, ale poslanci jsou na to, aby pracovali pro lidi u nás, aby prosazovali program, ne aby měli nějaké výhody. I to navyšování platů, které jsme zdědili, já jsem byl vždycky proti, aby poslanci měli vyšší plat. Já jsem svůj ministerský plat poslal celý nadaci, je to 4,3 milionu korun od doby, kdy jsem nastoupil do funkce. V politice by měli být lidi, kteří tam nejdou kvůli penězům.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová zůstane i poslankyní

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová.

Jana Vildumetzová z hnutí ANO se rozhodla, že si ponechá poslanecký mandát a zároveň zůstane hejtmankou Karlovarského...

Člen ANO prodal přes tchyni pozemek Pardubicím, milion se vrátil pětkrát

Radnice v Pardubicích

V krátké době třetí velký skandál musí řešit politici z pardubického magistrátu. A do třetice jde o činnost městské...

Lidé se loučí s veteránem Mevaldem, kostel zaplnila rodina i kolegové

Pohřeb Jaroslava Mevalda v Albrechticích v Jizerských horách.

Desítky lidí se v kostele v Albrechticích v Jizerských horách loučí se zesnulým veteránem Jaroslavem Mevaldem. Držitel...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz