Nová předsedkyně PRO 2016 Radka Paulová

Nová předsedkyně PRO 2016 Radka Paulová | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Hodili jsme se ANO jen v době, kdy se rozdávaly koblihy, říká Paulová

  • 341
Hodili jsme se pro chození po ulicích a přesvědčování lidí, když se rozdávaly koblihy, ale potom jsme už nikoho v ANO nezajímali, říká předsedkyně nového hnutí PRO 2016 Radka Paulová. V rozhovoru pro iDNES.cz řekla, že musí přitakat lídrovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi, že současná vláda některými kroky omezuje svobodu lidí.

Většina členů nového hnutí, do jehož čela jste byla zvolena, byla dříve v ANO. Jaké má PRO 2016 ambice, čeho chcete dosáhnout?
V tuto chvíli se PRO 2016 zformovalo z bývalých členů ANO, protože jsme nebyli spokojeni s tím, jak fungovalo. Nebyli jsme spokojeni s komunikací, s informovaností v rámci ANO, ale zároveň jsme nechtěli odejít z veřejného života. Myslíme si, že má smysl snažit se zapojovat více občany do rozhodování, neboť politika se dotýká nás všech.

Vy sama jste na ustavujícím sněmu PRO 2016 řekla, že vám v hnutí ANO vadilo direktivní řízení, že jste měli jen mlčet a kývat. Kdo vám nařizoval, že musíte mlčet?
My jsme byli pěšáci. Bez ohledu na to, že jsem byla předsedkyní oblastní organizace ANO Prachatice, tak jsem pořád byla jen pěšákem a nestydím se za to. My jsme se hodili v době v době předvolební kampaně, když se rozdávaly koblihy. Hodili jsme se pro chození po ulicích a přesvědčování lidí, hodili jsme se našimi dobrými jmény. Ale potom v rámci vnitřní struktur ANO, v rámci vnitřního rozhodování jsme už nikoho nezajímali. Největším problémem hnutí ANO je, že ho vůbec nezajímá jeho členská základna. Co se týká toho direktivního řízení, zažili jsme na vlastní kůži minimálně v jihočeské organizaci, že jakýkoli jiný názor byl považován za projev rebelie. Byli jsme pomlouváni, bylo proti nám intrikováno, pokud jsme pouze tiše neseděli a nemlčeli.

Když už jste se rozhodli odejít z ANO, bylo podle vás nutné založit nové hnutí? Nešlo si vybrat z těch stran a hnutí, které již v České republice existují, pokud máte ambici dál působit v politice?
Musím říci, že o tomto jsem nepřemýšlela. Mě opravdu kdysi oslovily ty vize, kvůli kterým jsem vstoupila do politiky a nemyslím si, že by stávající politické spektrum nabízelo něco takového. A proto jsme založili nové hnutí.

Na sněmu jste si schválili „Etické devatero“. Ten, kdo chce být členem PRO 2016, musí předcházet střetu zájmů. A pokud by u něho nastal, musí to bezodkladně vyřešit, nebo to za něj budou řešit jeho kolegové. Když jste byla v ANO, tato věc vás nezajímala, když političtí oponenti Andreje Babiše mluvili o jeho střetu zájmů?
Vnímám, že střet zájmů, který má ministr financí, je obrovský. Musím ale říci, že já jsem do hnutí ANO nevstupovala kvůli Andreji Babišovi. Šla jsem do ANO s tím, že se nový subjekt pokusí ukázat, že politika může být čistá, poctivá a pro lidi. V té době jsme nepřemýšleli o nějakém možném střetu zájmů. Nikoho z nás nenapadlo, že nastane.

A budou vám lidé věřit, když teď najednou říkáte, že vám to vadí?
Není to tak, že nám to dosud nevadilo. Byli jsme v hnutí ANO v době, kdy se ten střet zájmů v ANO vůbec neřešil. My jsme se z toho poučili, a proto to v našem morálním kodexu, v Etickém devateru, máme.

Vy osobně budete kandidovat v krajských volbách na podzim?
Ještě nevím. Otázka mé účasti na krajské kandidátce v jižních Čechách je otevřená.

Když se rozhlédnete po české politické scéně, kdo je vám nejblíž? Pokud byste uspěli, stejně byste potřebovali spojence. Tak kdo by to byl?
Hnutí PRO 2016 se bude profilovat jako středopravé, bude podporovat rodinu, střední třídu, podnikatele, živnostníky. Já si nemyslím, že teď je správná chvíle říkat s kým ano a s kým ne. Ale s výhledem ke krajským volbám si vůbec neumím představit spolupráci s místním a s jihočeským hnutím ANO.

Tak jinak. Určitý typ politiky prosazuje vláda Bohuslava Sobotky a vůči ní je kritika zprava od TOP 09 a od ODS. V tu chvíli se vám víc zamlouvá politika vlády, nebo hlavní proud kritiky zprava proti ní?
Momentálně musím souhlasit s některými výroky Miroslava Kalouska. A to, že současná vládní koalice omezuje svobodu zaváděním různých registrů a pod rouškou bezpečnosti, pod rouškou shromažďování potřebných informací ubírá svobodu lidem, aniž by si ale toho lidé zatím všímali.

Demokracie není firma, říkají po útěku od Babiše. Založili PRO 2016

Na sněmu PRO 2016 byla poměrně vášnivá debata, zda vašimi členy mohou být bývalí členové či funkcionáři komunistické strany, příslušníci bývalé StB a Lidových milicí. Jak silné téma je to podle vás nyní v české společnosti?
Je pravda, že na sněmu se k tomu rozvinula poměrně bouřlivá debata, ale já si myslím, že už to není úplně zásadní téma ve společnosti. Ale vždycky mi běhá mráz na zádech, představím-li si praktiky, které byly a určitě bych nechtěla, aby tito lidé byli součástí hnutí PRO 2016.

Když se člověk podívá na váš program, je tam dost věcí, které by určitě podepsali i lidé z jiných stran - že se veřejné peníze nemají vydávat ve prospěch zájmových skupin, že se má bojovat proti korupci a že se mají podporovat živnostníci a drobní podnikatelé. Kde je nějaká významná odlišnost od jiných, již existujících stran a hnutí?
To jsou naše programové cíle, vymezení, kudy by se naše hnutí mělo vydat. My budeme na celém programu ještě pracovat a počítám s tím, že v nejbližší době bychom měli nastavit přesně ty rozdílné body, kterými budeme chtít oslovit voliče.

Nepokoušel se vás Andrej Babiš nebo někdo jiný z ANO přesvědčit, abyste nezakládali nové hnutí, abyste nějak zahladili spory, třeba s šéfkou jihočeského ANO Radkou Maxovou?
Já si myslím, že pan Babiš ani ostatní nečekali, že to opravdu uděláme. Nikdo nás nekontaktoval.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video