Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diagnózu mi řekli před promocí, říká postižená zaměstnankyně roku

  12:46
Janě Novotné našli nález na mozku a míše v den státnic. Před promocí už věděla, že se jedná o roztroušenou sklerózu. I když se její stav zhoršil natolik, že se pohybuje na vozíku, nepřestala pracovat. Tento týden za působení na České zemědělské univerzitě získala cenu Zdravotně postižený zaměstnanec roku.

Vítězka soutěže Zdravotně postižený zaměstnanec roku Jana Novotná ve své kanceláři na Fakultě životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Co pro vás toto ocenění znamená?
Pro mě je to velké ocenění mé práce i mého zaměstnavatele. Vychází mi maximálně vstříc, vytváří podmínky pro mé potřeby. Když je můj stav hodně špatný nebo když jdu na kapačky, tak si nemusím brát dovolenou a pracuji z domova. Je to také ocenění kolektivu. Pomáhá mi s běžnými věcmi. Když například na vědeckých radách dělám zápisy, tak když nemůžu jezdit vozíčkem kolem zúčastněných a vybírat hlasovací lístky, mám tu kolegyni, která dělá takzvaně mé nohy.

Věděla jste o tom, že vás Fakulta životního prostředí do soutěže nominovala?
Ano, zeptali se mě předem. Nechtěli mě nominovat bez mého souhlasu. Rámcově jsem tedy věděla, že mě chce fakulta do soutěže přihlásit, ale co vše z toho bude plynout, jsem netušila.

Zdravotně postižený zaměstnanec roku 2012

Soutěž druhým rokem pořádá Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Své pracovníky nominovali sami zaměstnavatelé, přihlásili přes sto lidí. Vyhlášení proběhlo 23. října na Staroměstské radnici v Praze.

Čtyřiatřicetiletá Novotná vyhrála v kategorii zaměstnanců z běžného trhu práce. "Její entuziasmus a pozitivní přístup k životu samému je příkladem nejen pro akademické pracovníky, ale i pro studenty," zdůvodnila nominaci Fakulta životního prostředí ČZU v Praze.

V druhé kategorii pracovníků na chráněném trhu práce, kde firmy zaměstnávající více než 50 procent osob se zdravotním postižením, vyhrála pracovnice lisovny plastů Marie Strnadová, která má těžké postižení bederní páteře.

Kdy se na vaše onemocnění přišlo?
Na konci inženýrského studia. V okamžiku, kdy jsem šla na promoci, jsem už věděla, že je to roztroušená skleróza.

Jaké to pro vás bylo, když jste se tuto diagnózu dozvěděla?
První oznámení pro mě nebylo tak stresující. Mně to začalo brněním pravé ruky. Přímo v den státnic jsem byla na magnetické rezonanci na vyšetření, takže jsem si ještě s kamarádkou musela přehazovat hodinu zkoušek. Nejhorší bylo, když si člověk nese snímky z rezonance a vidí ty ložiska v mozku a míše. To vás napadne, že je to nádor. V okamžiku, kdy mi řekli, že trpím pouze roztroušenou sklerózou, tak to pro mě byla paradoxně hrozná úleva. Člověk v té době nevěděl, co to je. S názvem nemoci jsem se ale setkala už v posledním ročníku, kdy jsem si chtěla uzavřít životní pojištění. V té době mě odmítli pojistit na trvalou invaliditu způsobenou roztroušenou sklerózou, protože jsem před deseti lety prodělala zánět očního nervu, který může být příčinou rozvinutí této choroby. O půl roku později mi ji diagnostikovali, takže doktoři z pojišťovny byli prozíraví. 

Jak se u vás nemoc vyvíjí?
První rok byl úplně bez problému. Ruka se díky kapačkám dala do kupy, začala jsem chodit do specializovaného centra v Motole. Pak ale přišla první ataka a začalo se to postupně zhoršovat a postihovat dolní končetiny. Postupně se začaly zkracovat vzdálenosti, pak se začala přidávat hůlka, zkracovaly se i vzdálenosti s hůlkou, poté přišel na řadu vozík. Jsem na něm upoutaná necelé čtyři roky, už neudělám ani krok. Je to dlouhodobý boj, ale nevzdávám to.

Kdy jste začala na fakultě pracovat?
Vzniklo to plynule. Vystudovala jsem na ČZU krajinné inženýrství a už během studia jsem na fakultě, tehdy ještě lesnické a enviromentální, pomáhala. Pak jsem tam získala poloviční úvazek a po jejím rozdělení na dvě části potřebovali na Fakultě životního prostředí referentku oddělení vědy a výzkumu. Mám na starosti studijní agendu doktorského studijního programu, vše co se týká vědy a výzkumu na fakultě nebo její vnitřní grantovou činnost. Na škole navíc sama pokračuji v doktorandském studiu. Administrativní práce je výhodná v tom, že je spoustu výpočetní techniky, která ji usnadňuje. Už ale v životě nebudu moci dělat to, co jsem vystudovala, tedy odborné analýzy v terénu. Zaměřuji se totiž na rekultivaci krajiny po těžbě uhlí.

Vítězka soutěže Zdravotně postižený zaměstnanec roku Jana Novotná, která

Máte zkušenosti, jestli je přístup vašeho zaměstnavatele spíše výjimkou?
Když se bavím s ostatními lidmi s roztroušenou sklerózou, tak říkají, že mají obvykle úžasné štěstí na zaměstnavatele. Záleží vždy ale na ochotě konkrétních lidí, vzájemné komunikaci a vstřícnosti. Asi pomohlo, že mě tady znali už v době, kdy jsem byla plně chodící. Věděli, že jsem odváděla dobrou práci a že se můžou na mě spolehnout, takže se mi při zhoršujících podmínkách snažili vycházet vstříc. Před časem jsme se přestěhovali do nové budovy, kde je výborné uspořádání. Člověk si mohl říct, jak to potřebuje. Hned naproti kanceláře mám bezbariérové záchody. Původní budova sice nebyla úplně bezbariérová, ale i tak se mi snažili vytvořit podmínky, aby to bylo snazší. Někde se odstranili prahy, na toalety mi namontovali madlo, dostala jsem i klíčky od nákladního výtahu.

Myslíte, že akademické prostředí je v tomto obecně vstřícnější?
Možná ano. Ve výrobní sféře je to asi náročnější přizpůsobovat. Záleží na druhu práce a jestli je zaměstnavatel ochotný hledat jiné způsoby a třeba zaměstnance převést na práci, která by byla adekvátní jeho zdravotnímu stavu. 

Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza je onemocnění mozku a míchy, které bývá nejčastěji diagnostikováno lidem od 20 do 40 let. V Česku touto nemocí trpí zhruba 18 tisíc lidí. Ročně ji lékaři diagnostikují zhruba u tisíce pacientů. Nemoc se léčí buď silnými dávkami umělých hormonů kortikoidů, nebo dražší, ale šetrnější biologickou léčbou.

Jaké máte zkušenosti s lékaři? Dělají maximum pro to, aby pacientovi pomohli?
Velmi důležitý je osobní přístup. Měla jsem úžasnou ošetřující paní doktorku, která byla přibližně stejně stará. Šla ale na mateřskou dovolenou, takže jsme přišli k jinému ošetřujícímu doktorovi a takový nadstandardní vztah se nenavázal. V rámci možností se asi snaží, ale my všichni, kteří jsme byli u původní paní doktorky, pevně doufáme, že se vrátí.

V poslední době byly problémy s hrazením dražší biologické léčby, už se situace zlepšila (více čtěte zde)?
Vždycky je to všechno o financích, takže samozřejmě jsou kritéria, kdy se léčba nasazuje a kdy vysazuje. Pokud by šlo drahé léčby nasadit dřív, tak myslím, že by byla celá řada pacientů, kteří by měli větší šanci si zkvalitnit život. Bohužel ta nemoc je tak strašně individuální, že u každého probíhá úplně rozdílně. Záleží, která část organismu je zasažena.

Jaké mají Češi povědomí o roztroušené skleróze?
Myslím, že se to stále zlepšuje. Více se o tom mluví, i léčba je více pokročilá. Je řada neziskových organizací, které se snaží podporovat lidi s roztroušenou sklerózou,  například Klub mladých sklerotiků nebo Unie Roska. Přes internet si lze vyměňovat zkušenosti. Já chodím pravidelně s jednou partou měsíc co měsíc na kapačky.

Setkala jste se s nějakým ne úplně šťastným nařízením, "úředničinou", která komplikuje lidem s handicapem život?
Nemám úplně zkušenosti s dávkami, protože jsem o invalidní důchod nepožádala. Teď bych měla nárok na příspěvek na mobilitu, ale jsem ve stavu, kdy  jsem zatím žádost nepodala. Konzultuji to ale s ostatními pacienty a některým klesl příspěvek a mají třeba finanční problémy. Také si všímám, že vozíčkáři to mají v Praze mnohem snadnější, než v menších obcích. Sama pocházím z vesnice.

Působíte i jako dobrovolnice ve sdružení Okolo. Čemu se věnuje?
Je to občanské sdružení na principu zážitkové pedagogiky. Sdružuje lidi bez handicapu, kterým říkáme choďáci, vozíčkáře i lidi, kteří se léčí z drogové závislosti. Sjížděli jsme například na raftech Otavu, natáčeli film nebo navštěvovali hrady. Je to jakoby dětský tábor pro dospělé. Díky tomu, že jsme takhle všichni spolu dohromady, tak se stírají rozdíly, poznáme se a navzájem si pomáháme. Během těchto dní člověk slovo bariéra nezná.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

Izraelský ministr Ben Gvir měl nehodu, auto po nárazu skončilo na střeše

26. dubna 2024  19:04

Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir měl autonehodu ve městě Ramla ve středu země....

EU se od zemí jako Česko naučila hodně o Kremlu i Putinovi, řekla Leyenová

26. dubna 2024  18:09,  aktualizováno  18:29

Díky hořkým zkušenostem, které mají země ze středu a východu Evropy se Sovětským svazem, se...

Zkusil unést hocha ze školky, vydával se za jeho matku. Mladík dostal rok vězení

26. dubna 2024  18:16

Nejprve telefonicky a poté i osobně se čtyřiadvacetiletý muž snažil vynutit si vydání chlapce z...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...