Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Submisivní je Zeman. Nečas mu v Číně prošlapal cestu, míní politolog

  16:20
Expremiér Petr Nečas před čtyřmi lety vyhlásil konec „dalajlamismu“ a podporu obchodu s Čínou, je proto zvláštní, když jej prezident Miloš Zeman nyní kritizuje za špatné vztahy s Pekingem. V rozhovoru pro iDNES.cz to uvedl politolog Josef Mlejnek. Podle něj nelze stavět byznys a lidská práva přímo do protikladu.
Prezident Miloš Zeman na návštěvě Čínské lidové republiky (26. října 2014)

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Čínské lidové republiky (26. října 2014) | foto:  David Neff, MAFRA

Miloš Zeman v rozhovoru pro čínskou televizi CCTV řekl, že během bývalé vlády Petra Nečase byly vztahy s Čínou velmi špatné. Vláda podle něho „podléhala tlaku“ Spojených států a Evropské unie. Souhlasíte s tím?
Nesouhlasím, protože jsme součást Evropské unie a se Spojenými státy jsme ve vojenské alianci. Těžko hovořit o podléhání tlaku, pokud vláda vede politiku tak, aby odpovídala členství v těchto mezinárodních institucích.

Zeman: Česko za Nečasovy vlády podléhalo USA a EU, už jsme opět nezávislí

Jak byste tedy charakterizoval tehdejší vztahy s Čínou?
Vztahy s Čínou jsou u nás dlouhodobé téma domácí politiky, neustále vedeme spor o to, jestli s Čínou máme, či nemáme obchodovat. Samozřejmě i v době Nečasovy vlády byl velký zájem jak vlády, tak podnikatelů, na dobrých ekonomických vztazích s Čínou. Koneckonců, byl to právě Petr Nečas, kdo vyhlásil konec „dalajlamismu“ - použil přímo tento termín (více čtěte zde).

Čili byl to Nečas, kdo vyhlásil státní politiku, podle níž má mít před obhajobou lidských práv přednost pragmatický obchod. Nevím tedy, proč Miloš Zeman na Nečase útočí, když on mu vlastně prošlapal cestu. Nečas byl mimochodem také členem Zemanovy prezidentské delegace v Číně. Z tohoto hlediska to je tedy poněkud zvláštní výrok.

Když Miloš Zeman na podzim mířil na návštěvu Číny, řekl, že se tam jede „učit, jak stabilizovat společnost“ (více čtěte zde). Není to tedy spíše on, u něhož sledujeme submisivní postoje k jiné zemi?
Přesně tak, postoje Miloše Zemana k Rusku i k Číně jsou submisivní. Myslím, že se přehnaně snaží Číňanům lichotit. Domnívám se, že je to dáno tím, že prezident je spíše nástrojem určitých obchodních skupin, které ho pomohly dostat na Hrad, platily mu kampaň a nyní potřebují nějak zhodnotit tuto svoji investici. On má vlastně prorážet cestu jejich obchodním zájmům. I na jeho výrocích je vidět, že je spíše loutkou.

Josef Mlejnek

PhDr. Josef Mlejnek, PhD působí na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Zabývá se přechody k demokracii, ústavními a volebními systémy, historií, kulturou i politikou střední a východní Evropy. Jako komentátor domácího i zahraničního dění spolupracuje s řadou tištěných i elektronických médií.

Josef Mlejnek

Čínské firmy tedy podle vás investovaly do Zemanovy předvolební kampaně?
Já nemyslím přímo čínské firmy, ale spíše Zemanovo podnikatelské okolí, včetně například podnikatele Petra Kellnera. Ty finanční vazby jsou samozřejmě nejasné. Ale Zemana od začátku hodně podporovala skupina podnikatelů, která původně podnikala hlavně v Rusku. Kvůli pádu rublu či sankcím ruský obchod už dnes není tak výhodný, tudíž se řada z nich rozhodla přeorientovat na Čínu. I proto je Miloš Zeman v tomto ohledu tak aktivní.

Prezident v rozhovoru víceméně pochválil premiéra Bohuslava Sobotku, ačkoli ho dlouhodobě spíše kritizuje. Čím si vysvětlujete tuto vstřícnou rétoriku?
Zájem na obchodních vazbách je eminentní a je pravda, že premiér Sobotka byl také v Číně a jeho vláda nemá vůči Číně odlišnou politiku než Zeman. Jen je opatrnější pokud jde o výroky pronášené na veřejnosti. Ale zájem je tam stejný. Pokud Miloš Zeman něco dojedná, a pokud by z této návštěvy vzešly nějaké obchodní dohody, tak bez české vlády to nepůjde. Miloš Zeman v tomto žádné přímé pravomoci nemá, tudíž je nutné, aby se v tom angažovala i vláda. Zeman má proto zájem na dobrých vztazích s ní.

Zahraniční politiku koneckonců formuje především vláda...
To je otázka. Vláda má samozřejmě z hlediska výkonné většinu pravomocí. Když něco Miloš Zeman dohodne, těžko to může sám i zrealizovat. Ale pokud jde o zahraniční politiku, tak by se dalo říct, že Zeman dokáže někdy strhnout vládu na svoji stranu. Zahraniční politiku formuje asi víc, než by odpovídalo rozdělení kompetencí dle Ústavy. Když přijede do Číny obklopen skupinou podnikatelů, je vstřícný ve svých výrocích, tak tím vytvoří určitý most a vládě nic jiného nezbývá, než ho následovat. Navíc tyto obchodní skupiny tlačí i na vládu, která je v řadě ohledech ve vleku prezidenta.

Sobotka je pragmatik, nedělá takový humbuk jako Zeman

Jakou roli dnes ještě hraje diskuse o dodržování lidských práv v Číně?
Myslím, že u nás je debata deformovaná v tom, že staví přímo do protikladu obhajobu lidských práv a obchod. Ale podle mě není nutné jedno vytěsňovat druhým. Obchodní vztahy se mají provozovat tak, aby se zároveň držely i priority v oblasti obhajoby lidských práv. Koneckonců dobré obchodní vztahy pak umožňují i lépe působit v Číně a držet tam určité kontakty. Když se před Čínou totálně uzavřeme, tak tam ani nebudeme moci komunikovat a pomáhat konkrétnímu disidentovi. Obchod ovšem musí být vzájemně výhodný. Nemělo by to být jen tak, že my máme zájem na dobrých obchodních vztazích s Čínou, ale i Čína má mít zájem na dobrých vztazích s námi. V té pozici bychom si pak mohli i něco prosadit pokud jde o agendu lidských práv.

Nezdá se vám, že od časů Václava Havla tato agenda lidských práv spíše ustupuje do pozadí?
Určitě ustupuje do pozadí. Je to dáno tím, že politika je čím dál víc ve vleku obchodních zájmů. Ten ústup je dlouhodobý a patrný. Symbolicky ho vyhlásil právě Petr Nečas.

Předseda Miroslav Kalousek se v reakci na rozhovor pro čínskou televizi opřel do prezidenta. Na druhou stranu naznačil pochvalu premiéra Sobotky, který podle něho „respektuje spojenecké závazky“. Jaký je podle vás rozdíl mezi Zemanem a Sobotkou v přístupu k Číně?
Premiér Sobotka je dlouhodobě pragmatický a snaží se vyvažovat různé zájmy, kdežto Miloš Zeman je jednoznačně orientován na rozšiřování vztahů s Ruskem a Čínou. Jak jsem řekl, premiér je možná schopen domluvit v podstatě ty stejné obchody, jen kolem toho není takový humbuk, poněvadž ty viditelné záležitosti dělá spíš Miloš Zeman.

Exministr financí rovněž kritizoval svého nástupce Andreje Babiše, který je podle něho stejně jako Zeman „podlézavý“ autoritářským režimům. Jsou tedy ve vládě dva proudy, dva přístupy k zahraniční politice?
Jestli jsou ve vládě dvě křídla, to nedokážu říct. Babišův Agrofert, myslím, dosud příliš obchodních vztahů na Rusko a Čínu neměl. Ale může se stát, že je začne mít, nebo že z těch nyní předjednávaných obchodů může mít i něco domluvené. Ale to jen spekuluji. Zatím to není vidět, v tomto ohledu se dosud příliš neangažuje.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Česko opět zažilo silnou polární záři, jak astronomové předpověděli

9. května 2024  12:33,  aktualizováno  10.5 22:42

Kvůli mimořádně silné eruptivní aktivitě Slunce v posledních dnech je v Česku opět možné vidět...

V Petrohradě autobus s dvacítkou lidí divoce kličkoval a pak se zřítil do řeky

10. května 2024  14:27,  aktualizováno  22:30

V centru Petrohradu v pátek přišlo o život nejméně sedm lidí, když z mostu do řeky Mojky spadl...

QR kód vedl k zubaři. Policie v první den MS řeší falešné lístky za 400 tisíc

10. května 2024  17:56,  aktualizováno  22:24

S pátečním začátkem hokejového šampionátu přicházejí i první podvedení fanoušci, kteří si zakoupili...

Pivo za stovku a žádný kravský zvonec! Hokejové fanzóny před stadiony ožily

10. května 2024  19:27,  aktualizováno  21:42

Fanzóny zaplnily stovky fanoušků oblečených do národních dresů, s pomalovanými tvářemi a...

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...