Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O ODS rozhodnou komunální volby. Když neuspěje, padne, míní politolog

  18:18aktualizováno  18:18
Občanští demokraté sice kompletně změnili vedení, další osud strany však bude souviset s tím, jak dopadne letos ve volbách. "ODS musí uspět hned dvakrát, jinak nemá šanci se stát opět významnější silou na pravici," míní politolog Josef Mlejnek.

Petr Fiala na kongresu ODS (18. ledna 2014) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Petr Fiala po svém zvolení předsedou občanských demokratů napsal na svůj profil na sociální síti Twitter, že "ODS je znovu tady!" Myslíte si, že je to pravda?
To je součást jeho politiky a je logické, že právě takové postoje bude chtít nyní prezentovat, ale nemyslím si, že je to jen fráze. Může tomu tak skutečný být, protože ODS kompletně obměnila vedení a Petr Fiala může být přítažlivý pro část pravicových voličů. Určitě pro víc voličů, než kolik jich volilo při minulých parlamentních volbách. Taktéž je pro ODS výhodou, že je nyní v opozici. Strana tak může z pozice opozice získávat hlasy kritizováním vlády.

Kongres ODS

Přesto se objevují hlasy, že ODS by mohla skončit třeba jako ODA. Petr Fiala je bezpochyby velmi vzdělaný člověk, na druhou stranu nemusí být pro voliče tak charismatický, aby je přilákal.
Je samozřejmě otázkou, kam mohou občanští demokraté s Petrem Fialou růst. Oni jsou nyní v situaci, kdy jim v posledních volbách hrozilo, že se vůbec nedostanou do parlamentu. Takže pro ně bude úspěch, když je Fiala vytáhne někam přes deset procent. Rozhodně si ale nemohou dělat velké naděje, že by do půl roku byli na 25 procentech. Ale tady bude hodně záležet na tom, kdo dál bude za ODS vystupovat. Mezi těmi místopředsedy jsou lidé z komunální politiky, což je hodně důležité. Pro ODS budou klíčové právě komunální volby na podzim. Pokud v nich občanští demokraté neuspění, pak by jim skutečně hrozilo, že se z nich stane strana typu ODA a padne. Pokud ale ODS udrží pozice, které má hlavně ve městech, může to být dobrý základ, aby se strana stala opět významnou silou na pravici.

A je vůbec reálné, aby ODS někdy měla v budoucnu podporu i přes 30 procent voličů jako v minulosti?
V tuto chvíli to rozhodně není. Před ODS jsou v letošním roce nadneseně řečeno dva velké turnaje. Prvním jsou eurovolby a potom komunální volby, o kterých jsem už mluvil. A strana nyní musí uspět v obou soubojích. V europarlamentu bude určitým mezikrokrem, pokud ODS dostane nad deset procent, což by do jisté míry znamenalo konec propadu. Pak to stejné musí dokázat v komunální politice a až pak za rok uvažovat o případné další expanzi. Pokud by se chtěli dostat někam ke třiceti procentům, tak je to běh na dlouhou trať. Ale během té doby může vstoupit do hry řada faktorů a událostí, třeba i to, jak se bude dařit hospodářství. Nyní spekulovat o 30 procentech je proto předčasné. Nyní jde skutečně o to, zda se ODS podaří zastavit propad.

Místo ODS na pravici zaujala TOP 09. Myslíte, že zvolením Petra Fialy se bude něco mezi těmito stranami měnit?
Bude to záviset na tom, zda bude pokračovat bratrovražedný souboj mezi oběma stranami. Je samozřejmě přirozené, že pokud nějaký díl politického spektra obsadí dvě větší strany, vždy si jdou po krku. A tady bude zajímavé sledovat, co se bude dít dál. Petr Fiala může být jako politik přitažlivý pro část voličů TOP 09 a souboj mezi oběma stranami se může ještě vyostřit.

O funkci předsedy strany se ucházela i Miroslava Němcová, nakonec dostala jen 66 hlasů. Zhodnotila to tak, že to není fér výsledek za všechno, co podle svých slov pro ODS udělala. Není zvláštní, že strana odstřelí někoho, koho nabízela před volbami na post premiérky a někoho, kdo je pořád mezi lidmi poměrně populární?
Já bych to nenazval odstřelením. Kdyby se hlasovalo o čestném uznání pro Mirku Němcovou, tak by pro to hlasoval podobný počet delegátů ODS, kteří zvolili šéfem strany Petra Fialu. Ale tady se hlasovalo o předsedovi a to je rozdíl. Ona to nyní považuje za nevděk a těžce to nese, protože má oprávněný pocit, že si pro ODS pálila prsty. Ale v ODS na ni i v minulosti převládal názor, že ona prostě není plněhodnotnou lídryní. Občanští demokraté ji považují spíš za někoho, kdo vhodně stranu reprezentuje, ale na vedení strany nestačí. Navíc se delegáti zřejmě snažili odstřihnout zcela od minulého vedení ODS.

Do vedení strany se nedostal ani Jiří Pospíšil. U něj je to ještě překvapivější, je to nejpopulárnější politik ODS a navíc jen díky němu získala strana na Plzeňsku přes deset procent hlasů. Není tedy divné, že se ho občanští demokraté tímto způsobem rozhodli zbavit?
To je podobný případ jako Miroslava Němcová. V ODS prostě převládl názor, že je nutná razantní změna a že za špatný výsledek strany v minulých volbách nemůže jen Petr Nečas. A Jiří Pospíšil, přestože byl v Nečasově období považován za jakéhosi posledního čistého mohykána, na kongresu neuspěl, protože v minulosti za fungování strany zodpovídal. Navíc část členů ODS Jiřímu Pospíšilovi vyčítá, že není dost razantní a když jde do tuhého, že couvne.

Fotogalerie

Myslíte, že je reálné, že by se nyní Jiří Pospíšil rozhodl ze strany odejít? To by zřejmě ODS dál poškodilo. Stejné by to asi bylo i u Miroslavy Němcové, ne?
Je otázkou, kam by šli. Bude záležet hodně na tom, jestli bude dál pokračovat plíživý rozklad ODS. Pokud by obměna vedení nestačila a rozklad by pokračoval, pak by se tu zřejmě začala vytvářet nová pravicová strana. Ale pokud ODS získá v letošních volbách kolem deseti procent, tak to oslabí chuť některých lidí vytvářet nový politický subjekt.

Vy jste mluvil o tom, že delegáti dali najevo, že se chtějí odstřihnout od minulosti. Není pak poněkud paradoxní, že v ODS má stále vliv Ivan Langer? Sice nakonec nezabránil, aby se jeho oponent - olomoucký primátor Martin Novotný - nedostal do vedení strany, dost mu to ale zkomplikoval. Nemohou si pak voliči říct, že ODS se mění jen navenek, uvnitř ale zůstává stejná?
Kompletní obměna vedení neznamená, že se automaticky změní i celá strana. A podobné vlivové skupinky budou uvnitř ODS existovat vždy, i Petru Fialovi vyšlapal cestu k lídrovi strany Martin Kuba. Pro ODS je nicméně skutečně nebezpečné, pokud se ukáže, že Ivan Langer nebo někdo podobný má ve straně příliš velký vliv. Pak se může stát, že Petr Fiala bude tři měsíce makat a vytáhne preference, nakonec se ale objeví v médiích nějaká kauza spojená s podobnými lidmi a vše přijde vniveč. Bude proto záležet, jak se Petr Fiala s takovými starými strukturami vypořádá.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

První den nové vlády. Budoucí ministři ráno položili věnec k Masarykovu hrobu

Andrej Babiš v Lánech (13. prosince 2017)

Prezident Miloš Zeman odpoledne jmenuje novou vládu. Poté Andrej Babiš povede první zasedání nového kabinetu jako...Najdete na iDNES.cz