Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Politolog: TOP 09 bez knížete ztratí jednu nohu. Kalousek má pověst šíbra

  10:33aktualizováno  10:33
Odchodem Karla Schwarzenberga z čela TOP 09 ve straně zesílí pragmatický ráz a střety s ANO. V rozhovoru pro iDNES.cz to uvedl politolog Lukáš Jelínek. „U Miroslava Kalouska se velmi těžko odhaduje, co jde od srdce a co je kalkul,“ podotkl. Exministr zahraničí podle něj může opustit politiku se ctí.

Karel Schwarzenberg oznámil, že na nadcházejícím sněmu nebude kandidovat na předsedu strany. (5. října 2015) | foto: Marek Podhora, MAFRA

Překvapilo vás rozhodnutí Karla Schwarzenberga nekandidovat na post předsedy TOP 09 (více čtěte zde)?
Dalo se to čekat a podle mě je sympatické, že politik ve vrcholné funkci si dokáže v určité chvíli uvědomit, že už naráží na své fyzické limity a že to může jeho straně uškodit nebo alespoň nepřinášet potřebné body. Z tohoto hlediska je přirozené, že se postupně stahuje.

Schwarzenberg zmiňoval zhoršující se problémy se sluchem. Je to podle vás skutečný důvod?
Připadá mi zvláštní, že hovoří o ztrátě sluchu a odůvodňuje svůj odchod tím, že už nedokáže naslouchat svým spolustraníkům, a přitom zůstává v Poslanecké sněmovně, kde bude naslouchat jiným politikům. Jak také bude naslouchat svým voličům? Jsem ještě zvědavý, jak dialog s voliči vyřeší. Nicméně to, že v určitém věku bude muset odejít, se očekávat dalo. Myslím si, že přínos Karla Schwarzenberga do české politiky byl tak výrazný a zásadní, že může klidně a se ctí odejít.

Lukáš Jelínek

Politolog, absolvent Masarykovy univerzity v Brně. Působil jako mediální konzultant premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD) a poradce Lubomíra Zaorálka (ČSSD) v době, kdy byl předsedou Poslanecké sněmovny ČR. Je místopředsedou Rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Pracoval i jako novinář a vysokoškolský učitel. Je také členem představenstva Masarykovy demokratické akademie, která se vymezuje jako platforma demokratické levice.

Jak vnímáte postup TOP 09, kdy Schwarzenberg už sice nebude kandidovat na předsedu, ale bude v příštích volbách lídrem strany v Praze?
Karel Schwarzenberg je nadále nejsilnějším magnetem pro určitý typ voličů - pro voliče městské, mladší, řekněme z intelektuálního prostředí, kteří mají největší zázemí právě v Praze. Myslím si, že ve straně, kterou by úplně opustil nebo kde byl byl marginalizován jeho vliv, a kterou by řídil pouze Miroslav Kalousek s pověstí politického šíbra opředeného nejrůznějšími aférami z minulosti, by to mohlo znamenat odchod celé početné skupiny voličů TOP 09. Zůstat na pozici lídra pro Prahu je určitý taktický tah, který má určitý typ voličů udržet u TOP 09 do doby, než strana najde někoho, kdo by pro tuto skupinu mohl být také zajímavý. Byť asi tak silná figura jako Karel Schwarzenberg to nebude.

Je kromě Miroslava Kalouska v TOP 09 další silná osobnost, která by se o post předsedy mohla ucházet a měla šanci?
Myslím, že není. Ne že by TOP 09 neměla zajímavé osobnosti mezi svými členy, ale chybí jim ambice, drajv i schopnosti politického stratéga, které jsou u Miroslava Kalouska jasně patrné. Když se podíváte na další zajímavé osobnosti , jako jsou třeba Leoš Heger, Jiří Pospíšil - který se ještě nerozhýbal k tomu, aby do TOP 09 vstoupil - dále třeba Luděk Niedermayer, tak to jsou určitě zajímaví lidé, ale nedá se očekávat, že by mohli vést politickou stranu. Když má strana stavět na osobnostech, které jsou vidět v Poslanecké sněmovně, jako paní Langšádlová, pan Ženíšek, pan Plíšek, tak v této konkurenci Miroslav Kalousek jednoznačně vyniká. Nevidím žádného protikandidáta, který by ho mohl v boji o post předsedy porazit.

Změní se TOP 09 pod Kalouskovým vedením? Může tím u voličů získat, nebo ztratit?
Spíše může ztrácet. Vlastně teď stála na dvou „nohách“ - na Schwarzenbergově a Kalouskově. Pokud zůstane jen Kalousek, zesílí pragmatický ráz TOP 09 a střet s hnutím ANO a Andrejem Babišem, což ale nemusí být pro všechny voliče přitažlivé. Z mého pohledu je velký otazník, jak bude vypadat evropská politika TOP 09 včetně vztahu k migraci. Zatímco u Karla Schwarzenberga jsme měli jasno, že jeho evropské přesvědčení a humanismus jsou velmi silné a nefalšované, že jdou od srdce, tak u Miroslava Kalouska se velmi těžko odhaduje, co jde od srdce a co je kalkul. Umím si představit, že by Miroslav Kalousek v určitém okamžiku mohl začít opouštět některé myšlenky, které byly spojeny s Karlem Schwarzenbergem.

KOMENTÁŘ: TOP české pravice bez Schwarzenberga?

Pokud se Kalousek stane předsedou, změní se jeho vystupování? Bude obezřetnější, nebo naopak vygraduje konfrontační styl?
Jako předseda se asi bude snažit mírnit, bude si uvědomovat, že nese odpovědnost za celou stranu a její mediální obraz. Na druhé straně já se držím teorie, že politika po padesátce už nezměníte. A Miroslav Kalousek má bojovnost a sklon provokovat v krvi. I kdyby se snažil mírnit, nevím, jestli v tom bude úspěšný. V minulých měsících jsme zaznamenali, že se snažil více hlásit k havlovským hodnotám a politice, také se více vyjadřoval k zahraniční politice než v předchozích letech. Uvědomuje si, že některá témata bude muset po Karlu Schwarzenbergovi převzít, ale jestli dokáže převzít i jeho noblesní styl, o tom mám vážné pochyby.

TOP 09 má nyní preference kolem 8,5 procenta. Změní se to v nejbližší době?
Myslím, že se preference sníží, ale nejen kvůli odchodu Karla Schwarzenberga. Je to i kvůli současným politickým tématům, která pro TOP 09 moc nesvědčí. Jakkoli je sympatické, že se staví k imigrační krizi mnohem mírněji či humánněji než ODS, příliš bodů si tím nezíská, ani mezi pravicovými voliči. Boj proti elektronické evidenci tržeb může také dopadnout neúspěšně, protože poptávka lidí po tom, aby se platily daně a neokrádal stát, je dost silná. Politická témata nehrají TOP 09 do karet. Je to ale vždy otázka politických sezón. Kdybyste se mě zeptala před rokem, řekl bych, že TOP 09 má silnější pozici než ODS. Teď jsou aktuální témata, která konvergují k jistému typu českého nacionalismu, a z toho těží ODS více než TOP 09. To se ale může v horizontu roku či dvou změnit. V současnosti by ale TOP 09 měla počítat spíše s poklesem svých volebních preferencí.

Uškodí TOP 09 odchod Karla Schwarzenberga z čela strany?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 14. října 2015. Anketa je uzavřena.

ANO 1375
NE 210

Jak vidíte další spolupráci TOP 09 a Starostů?

Už před nějakým časem bylo cítit, že Starostům a nezávislým (STAN) se začíná zajídat Kalouskův konfrontační styl, který může některé voliče odrazovat. Zároveň jim nemusí vyhovovat ostrý boj proti elektronické evidenci tržeb. Ano, mohou proti ní vznášet námitky, protestovat, ale nemusí to vnímat jako téma, kvůli kterému by museli krvácet. I Petr Gazdík (zastupující předseda STAN, pozn. red.) mluvil nedávno o tom, že obstrukce by měly mít začátek a konec, zatímco Miroslav Kalousek je schopný hnát protest k obstrukcím bez konce. Jsou to věci, které se týkají jak nadnášených témat, tak politického stylu.

Hrozí podle vás rozpad spolupráce těchto dvou uskupení?
Starostové a nezávislí si jsou vědomi své silné pozice v regionech a krajích, která se může ukázat i příští rok ve volbách. Mohou se pokusit hledat v krajích a potenciálně i celorepublikově jiné partnery. Politická síla TOP 09 je v současnosti zhruba srovnatelná se silou lidovců, a protože lidovci jsou přece jen stranou řekněme umírněnější, konsensuálnější a opatrnější ve svých politických projevech, a přitom mají také silné zakotvení v regionech, tak se případná spolupráce STAN a lidovců jeví jako logická. TOP 09 to pochopitelně může v příštích sněmovních volbách uškodit. Znamenalo by to, že zatímco pražské voliče bude nahánět ještě Karel Schwarzenberg, tak tam, kde strana byla slabá a kde jí pomáhali STAN, což je v regionech a krajích, mohou hlasy scházet.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...

GLOSA: Sliby ANO o čistší politice znějí po pardubických kauzách jako vtip

Primátor Martin Charvát na zasedání Zastupitelstva města Pardubic v Ideonu....

Hnutí ANO vstoupilo do politiky s hesly o větší transparentnosti a o konci rozkrádání veřejných peněz. Výsledkem je, že...Najdete na iDNES.cz