Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový šéfredaktor Jaroslav Plesl: MF DNES bude pestrá a dravá

  15:20aktualizováno  15:20
Dva dny poté, co oznámila rezignaci šéfredaktorka MF DNES Sabina Slonková, se funkce ujal její nástupce Jaroslav Plesl. Také on slibuje redakční nezávislost na majiteli novin, šéfovi ANO a ministrovi Andreji Babišovi.

Jak bude pod vaším vedením vypadat MF DNES?
Mladá fronta DNES je list, který má nejširší zásah na trhu, je to lídr, takže bude pestrá, bude dravá a bude zajímavá. Prostě jako vždycky - bude dobrá.

Máte už promyšlenou nějakou změnu, které si čtenář určitě všimne?
To je předčasné, protože události proběhly příliš rychle. Já se teď soustředím především na to, aby byla naplněna strategie, kterou připravila moje předchůdkyně. Tuto strategii považuji za velice kvalitní a řekněme, že to bude takové malé překvapení.

Všechna tuzemská média stále ještě procházejí ekonomickou krizí. Která mají podle vás největší šanci na přežití?
Jednoduše přežijí taková média, která budou dobrá. Víc bych to nerozváděl.

Sabina Slonková, která opustila pozici šéfredaktorky už po pěti měsících, byla vnímána jako pojistka, že majitel novin Andrej Babiš nebude ovlivňovat jejich obsah ve svůj politický či obchodní prospěch. Řekla vám, co ji k odchodu vedlo?
Se Sabinou Slonkovou jsem bohužel zatím neměl příležitost mluvit, protože je na dovolené, ale samozřejmě o to stojím.

Lze vůbec zaručit redakční nezávislost, když je majitelem Babiš?
Myslím, že žádné tlaky nepřijdou. Ty mantinely jsou podle mého názoru nastaveny naprosto správně a pan Babiš by byl sám proti sobě, kdyby nějakým způsobem zkoušel zasahovat do redakčního obsahu. V době regionálních voleb bude psát MF DNES o hnutí ANO stejně jako o kterémkoliv jiném politickém subjektu. Těžko bychom mohli ignorovat druhou nejsilnější parlamentní stranu.

Máte od majitele nějak zformulované zadání, jak mají noviny vypadat dejme tomu za rok?
O obsahu se nebavím s majitelem holdingu, ale s generálním ředitelem vydavatelství MAFRA. V tuto chvíli je mým jediným úkolem dotáhnout do konce strategii, na které pracovala moje předchůdkyně Sabina Slonková.

V čem spatřujete v internetové éře největší rizika pro papírové noviny?
Každý člověk, který je zvyklý se zajímat o to, co se děje, na to má jen určité penzum času. A o ten čas samozřejmě bojují různá média - vedle tištěných televize, rozhlas a nyní velmi silně i on-linová média. Ta mají od nástupu chytrých telefonů ještě novou výhodu, že přístup k nim má člověk 24 hodin denně.

Jak chcete v této soutěži obstát?
Ten recept není zvlášť složitý - mnohem víc jde o provedení než o to vymýšlet nějaké nové cesty. Noviny nemohou jít do přímého střetu s internetovými médii. To prostě nejde. Mají však také jednu výhodu, a to v tom, že jsou hmotné, je to věc, která se dá vzít do ruky. Myslím, že na tom musíme stavět. Klíčové je, aby byly zajímavé, srozumitelné a čtenář tam našel to, co hledá.

Proč jste přijal nabídku šéfovat MF DNES?
Ze stejného důvodu jako jeden z mých předchůdců, Robert Čásenský, který říkal, že řídit MF DNES je nejlepší novinářská práce v České republice.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Najdete na iDNES.cz