Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žalobce Zeman: Osobní útoky na státní zástupce a policii nejsou šťastné

  12:38aktualizováno  12:38
Politici by podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana měli být v hodnocení postupu žalobců a policistů v případě exposlanců ODS zdrženlivější. "Útoky osobního charakteru nepovažuji za šťastné," řekl iDNES.cz Zeman. Aktuální vývoj v kauze nechce komentovat, nejdříve rozhodne o stížnostech obviněných proti jejich stíhání.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman aktuální vývoj v kauze exposlanců ODS nechce komentovat, čeká jej totiž rozhodování o stížnosti obviněných. | foto:  David Neff, MAFRA

Co si myslíte o úterním verdiktu Nejvyššího soudu, který exposlance pustil na svobodu?
Nemůžu to příliš komentovat, protože v současné době probíhá rozhodování o stížnostech obviněných o zahájení trestního stíhání. Asi před dvěma dny jsme dostali poslední odůvodnění této stížnosti. V současné době o nich probíhá rozhodování a já usnesení Nejvyššího soudu musím vzít v potaz.

Mezi odborníky nepanuje shoda, zda trestní stíhání exposlanců má nyní pokračovat. Může nebo ne?
Na to vůbec nebudu odpovídat. Neberte to jako neochotu, ale fakt nemohu. Poněvadž já v okamžiku, kdy bych se začal vyjadřovat k tomu, jak to může buď procesně dopadnout, nebo meritorně jak to může vypadat, bych se vystavil riziku, že někdo namítne moji podjatost a tím pádem bych se vyloučil z rozhodování.

Spoluautor Ústavy: Soud to s výkladem imunity přehnal

Co říkáte na výroky politiků, kteří počínání policie a žalobců kritizují a například žádají vládu, aby se zabývala postupem Iva Ištvana a Roberta Šlachty (o stanovisku ODS čtěte zde)?
Ta věc je celkově závažná a rozsáhlá. Řekněme si upřímně: za dobu posledních dvaceti čtyři let tady žádná taková kauza nebyla. Lze očekávat, a teď hovořím spíše jako občan, určité vzedmuté emoce a určité komentáře. Naprosto plně chápu, že někdo vyjadřuje určitou kritiku nebo určitý svůj názor na věc. To nelze zakázat a je to i vcelku zdravé. Na druhou stranu se ale domnívám, že je vhodné nechat orgány činné v trestním řízení jakožto součást celého systému justice konat svou práci. Rozhodně nepovažuji za úplně šťastné nějaké útoky osobního charakteru na státní zástupce nebo policisty. Těch by se všichni měli vyvarovat.

Lze to vnímat ze strany politiků jako nátlak?
Já to jako nátlak nevnímám.

Unie žalobců kritizuje politiky

Výroky politiků ve čtvrtek kritizovala i Unie státních zástupců. "Jakákoli kritika postupu státních zástupců ze strany aktivních politiků by měla být zdrženlivá, korektní, odborná, věcná a nesmí být nátlakem a osobním napadáním jednotlivých státních zástupců," uvedl výkonný výbor unie. Státní zástupci si jsou podle něj vědomi vysoké míry osobní odpovědnosti a měli by být připraveni ji v případě zjištění závažného pochybení sami dovodit a přijmout.

Pan Ištvan má vaši důvěru? Jaká je jeho pozice?
Jeho pozice zůstává stejná.

Jeho dosavadní postup tedy například nevzbudil vaše pochybnosti?
Musím opět říci, že postup bude stejně předmětem přezkoumávání a v současné době se k tomu nebudu vůbec vyjadřovat.

Ve středu poslal obhájce Marka Šnajdra Nejvyššímu státnímu zastupitelství žádost, aby dohlédlo na postup Vrchního státního zastupitelství v Olomouci (více čtěte zde). Vyhovíte mu?
Ještě jsem tu žádost o provedení dohledu neviděl, ale v rámci rozhodování o stížnosti stejně přezkoumáváme věci, které by se přezkoumávaly v rámci dohledu.

Kdy o zmíněných stížnostech rozhodnete?
To zatím nedokážu říct, je to poměrně obsáhlé. Kauzu beru za velice závažnou a chci tomu věnovat veškerou pozornost tak, aby bylo rozhodnuto podle zákona a aby bylo rozhodnuto správně.

Jak hodnotíte dosavadní postup vrchního státního zastupitelství?
Nemůžu bohužel ani na toto odpovědět, poněvadž se domnívám, že i touto otázkou se budu zabývat v rámci rozhodování o stížnosti.

Je škoda, že se stáhne zákon o státním zastupitelství

Jak hodnotíte, že ministryně spravedlnosti Marie Benešová navrhne vládě stažení zákona o státním zastupitelství ze Sněmovny (více čtěte zde)?
S paní ministryní jsme o tom hovořili poměrně zdlouhavě a vysvětlovali jsme si některé instituty toho zákona. Myslím, že jsme si spoustu věcí osvětlili a vyjasnili. Osobně mě to přirozeně mrzí. Na tomto návrhu zákonu zákona, který považuji za dobrý, je za dva a půl roku velký kus práce. Nicméně to, že se paní ministryně rozhodne navrhnout stažení tohoto zákona z Poslanecké sněmovny je její legitimní právo, protože vláda je předkladatelem. Je ale škoda, že se to v současné době stahuje.

Nemáte obavy, že je v tom třeba i snaha změny v soustavě státního zastupitelství odsunout nebo vůbec neprovést?
To ukáže čas. Já jsem se o tom bavil s paní ministryní. Ona říkala, že by chtěla některé věci dopracovat a potom to předložit znovu a já nemám důvod jí nevěřit. Myslím, že zákon zřejmě v nějaké mírně pozměněné podobě bude opět předložen.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Za znásilnění může nejčastěji někdo známý, roste počet mladých násilníků

(Ilustrační snímek)

Za většinu znásilnění mohou osoby, které oběti znají, než cizí člověk v temném parku, ukazuje analýza 55 loňských...

ANO dostalo pokutu za předvolební kampaň, neoznačilo Babišovu knihu

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...

Ústí nad Labem mapuje brownfieldy, aby si jich všimli investoři

V seznamu ústeckých brownfieldů je i průmyslová zóna Tonaso ve čtvrti Neštěmice.

Ústí nad Labem se připojilo k projektu Národní databáze brownfieldů, která mapuje nevyužívané průmyslové lokality v...Najdete na iDNES.cz