Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je lepší být jazýček, než ve vládě, říká předseda zemanovců Štengl

  7:04aktualizováno  7:04
Roli jazýčku na vahách, strany, která by tolerovala vítěze voleb, by chtěl se Stranou práv občanů Zemanovci sehrát její nový předseda Zdeněk Štengl. "Myšlenka investic místo spotřeby přece nahrává podnikatelskému sektoru, to není tak úplně levicový názor," odvětil Šteng na dotaz, zda vůbec vidí nějaký prostor pro další stranu na levici.

Nový předseda SPOZ Zdeněk Štengl se brání jasnému zařazení na levici. Jeho strana je podle něj připravena tolerovat vítěze voleb. Ať jím bude kdokoli. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Je podle vás v České republice prostor pro tři levicové strany, sociální demokracii, komunisty a ještě pro vaši SPOZ? Může se vám v parlamentních volbách vůbec podařit zopakovat to, co se vám povedlo při prezidentské volbě?
My máme ve svém názvu slova strana práv občanů, tam se nikde nemluví o levici ani o pravici. Chceme hájit a navrátit práva všem občanům, jestli je mladý, starý, dělník nebo manažer, my máme co nabídnout i pravicovému spektru. Nedávno jsem slyšel, jak někdo z ODS řekl, že by pan prezident klidně mohl být v ODS, protože jeho myšlenka investic místo spotřeby přece nahrává podnikatelskému sektoru, to není tak úplně levicový názor. Jestliže dáme podnikatelům možnost zakázek, investic a pobídek, tak zaměstnají lidi. Jestliže myslíme jakoby levicově na občany, tak myslíme i pravicově tím, že dáváme dostatek možností i podnikatelskému sektoru.

Pan prezident ve svém projevu na vašem sjezdu, ještě než jste byl zvolen předsedou Strany práv občanů Zemanovci, řekl, že byste mohli být korektivem vlády sociální demokracie. V čem konkrétně byste mohli ČSSD korigovat, kdybyste byli partnerem případné menšinové vlády sociální demokracie?
Já bych řekl spíše kritickým partnerem. My bychom chtěli prosazovat náš program a dobré věci. Třeba zdravotnictví není levicové nebo pravicové, je dobré nebo špatné.

Nový lídr SPOZ Zdeněk Štengl

Do voleb povede Stranu práv občanů Zemanovi bývalý policista Zdeněk Štengl (47 let). Ke Sboru národní bezpečnosti nastoupil v roce 1985 a vydržel u policie 21 let, z toho byl 17 let kriminalistou. Poté podnikal jako ekonomický a bezpečnostní konzultant. Od října 2012 je členem zastupitelstva Pardubického kraje za SPOZ, v níž byl dosud prvním místopředsedou. Je místopředsedou výboru pro regionální rozvoj a evropské fondy; od prosince 2012 je zaměstnán na odboru dopravy na pardubickém krajské a je koordinátorem dopravní obslužnosti. Vystudoval obor sociální patologie a prevence na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové a obor management a psychologie na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze. Je podruhé ženatý a z prvního manželství má dvě děti. Upozornil na sebe v nedávné prezidentské kampani, když na svůj facebookový profil napsal, že Karel Schwarzenberg kandiduje na Hrad, jen aby zrušil Benešovy dekrety a otevřel cestu sudetským Němcům k navrácení majetku. "Chce, abychom byli opět protektorátem Německa," napsal Štengl. Schwarzenberg to okamžitě označil za nesmysl.

Tak to vezměme prakticky. Poplatky ve zdravotnictví mají být?
Ne, ne, my jsme pro zrušení poplatků. Ale takové konkrétní věci, které budeme deklarovat, nechám na programovou konferenci. Ale je to můj osobní názor, že zdravotnictví má být bezplatné, je to napsáno v Listině základních práv a svobod.

Progresivní daně bychom kompenzovali pobídkami pro podnikatele

Chtěli byste znovu zavést progresivní daně?
O progresivní dani hovoříme. V jiných státech s ní mají pozitivní zkušenost. Nechtěli bychom škodit podnikatelskému prostředí. Něco za něco. Kdybychom progresivní zdanění zavedli, chtěli bychom dát podnikatelům pobídky a zakázky,

V krajských volbách jste uspěli ve dvou krajích a jste ve dvou různých koalicích, ale vždy s ČSSD. Na Pardubicku ještě s lidovci v Koalici pro Pardubický kraj, na Zlínsku s komunisty. Pokud se dostanete do parlamentu, odoláte pokušení, před nímž vás varoval prezident Zeman, abyste také chtěli být v koalici?
Ten chtíč jít do vlády by byl možná velký, ale aby se nám lépe vyjednávalo o našem programu, budeme pro podporu vítězné strany. Může zvítězit jakákoliv strana, ale pokud budeme jazýčkem na vahách a budeme chtít prosazovat svůj program, tak ho lépe budeme prosazovat jako partner, ale ne s tím, že budeme sedět ve vládě.

Počkejte. Pokud by volby vyhrála pravicová strana, vy byste takto chtěli tolerovat i pravicovou vládu?
Nechci zabředávat do těchto věcí. Pravděpodobnost, že ve volbách zvítězí pravicová strana, je minimální. Ale jak říkám, lépe by se nám vyjednávalo jako jazýčku na vahách. Strana zelených měla šest poslanců, získala čtyři ministry a zapomněla na svůj program. My bychom na něj nezapomněli, protože to by nám prezident Miloš Zeman neodpustil.

Pecinu bych si jako lídra volební kandidátky přál

Na vašem sjezdu se objevilo několik bývalých ministrů jak ze Zemanovy vlády, tak Martin Pecina, který byl v nestranické vládě Jana Fischera. Počítáte s tím, že některé z bývalých ministrů postavíte do voleb jako lídry kandidátek?
Určitě pokud to tak krajské konference zvolí, já bych byl pro. Pan Pecina je obecně známá osobnost, která by si to zasloužila, vede obrovský podnik (exministr vnitra Pecina řídí společnost Vítkovice Power Engineering - pozn. autora). Zrovna jeho bych si jako lídra kandidátky přál.

A chtěl byste ho nalákat i jako člena do SPOZ?
Přál bych si, aby byl členem naší strany, ale nikomu nenutím legitimaci. Podporovatel a sympatizant pro nás může přinést víc než člověk, který má průkazku, zaplatí příspěvky a chodí na schůze. O tom to není. Jestliže bude s naším programem sladěn, tak takové lidi vítám.

Vy jste po vašem zvolení do čela SPOZ mluvil o tom, že tak jako papež káže poselství Ježíše Krista, tak vy budete apoštoly poselství Miloše Zemana. Neobáváte se, že takové přirovnáním může některé lidi urazit?
Myslím si, že ne. My bereme všechno moc vážně. My jsme tady strnulí, hodně lidí je negativních. Vidíte to na ulici, že se nikdo neusměje. Berte to jako příměr, jako legraci. Já si myšlenek Miloše Zemana natolik vážím, že je skutečně chceme jako apoštolové roznášet dál. A jestli se kvůli tomu někdo urazí, tak já se za to omlouvám, ale jestli je to člověk pozitivní, tak to jako příměr určitě přijme.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...Najdete na iDNES.cz