Válečný veterán z Afghánistánu Miroslav Lidinský se stal předsedou strany Úsvit...

Válečný veterán z Afghánistánu Miroslav Lidinský se stal předsedou strany Úsvit - Národní koalice (8. 8. 2015) | foto: ČTK

Nechci dopustit sebevražedné útoky v naší zemi, říká nový šéf Úsvitu

  • 374
To, že jsme zatím tranzitní zemí, neznamená, že za dva, tři měsíce nemůžeme být cílovou destinací, varuje nový šéf strany Úsvit - Národní koalice Miroslav Lidinský před tolerancí vůči přílivu imigrantů. „Nechtěl bych dopustit, aby v Česku došlo k sebevražedným útokům,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Lidinský.

Chcete tlačit na vládu, aby zvýšila ochranu státních hranic. Jak k tomu chcete vládu přimět?
Otázka zvýšení ochrany hranic je věc jedna, provedení věc druhá. V každém případě je to nutné jako preventivní krok z důvodu vln uprchlíků, která se valí přes Českou republiku.

V Afghánistánu přišel o nohu

Miroslav Lidinský před lety pro Xman.cz vzpomínal na kariéru u vojenské policie. Sloužil v útvaru speciálních operací.

Jak byste si počínal vůči uprchlíkům, kteří už nyní v České republice jsou?
Myslím, že to patří k diskusi na evropskou půdu, aby se jednotlivé státy shodly, jak mají pokračovat dál.

Jak se vám líbí řešení, které zvolilo Maďarsko stavějící plot proti uprchlíkům na hranici se Srbskem?
Musíme si uvědomit, že Maďarsko je na hranici Schengenu. Právě pomoc Maďarsku je cestou, jak snížit drastický nárůst emigrantů na území evropských států.

Lidé, kteří prchají ze Sýrie a dalších zemí, rozhodně nemíří do České republiky, ale do Německa a do některých dalších zemí. Proč si myslíte, že jsou názory lidí v Česku na uprchlíky tak radikalizované, když tu uprchlíci vůbec nechtějí zůstávat?
Ptáte se správně, pane redaktore. Toto je totiž problém, kdy se ptáme, jak budeme řešit následek, a neptáme se, jak budeme řešit příčiny. To, že jsme zatím tranzitní zemí, ale neznamená, že za dva, tři měsíce nemůžeme být cílovou destinací.

Proč si to myslíte? Německo a další země podle vás řeknou, že uprchlíky nebudou přijímat?
Je možnost, že se dané státy nasytí. Podívejte se na Francii, kde problém přesahuje kritické meze. Před dvěma, třemi měsíci jsme ještě nevěděli, že Německo bude mít takový problém s uprchlíky. Nemůžeme teď říci, za jak dlouho u nás bude situace eskalovat.

Může Evropa zabránit přílivu uprchlíků ze Sýrie bez vojenského zásahu proti Islámskému státu?
To je spekulace. Pokud se Evropa spojí k tomu, aby chránila své vnější hranice, tak ty kroky budou daleko účinnější.

Ptám se vás na to proto, že jste jako voják bojoval proti islámským radikálům v Afghánistánu. Tak znovu - je možné podle vás porazit Islámský stát bez většího vojenského zásahu proti němu?
Existují různá řešení. Vojenské řešení je nejdrastičtějším krokem, který by ale měl špatné důsledky.

Hovořil jste o tom, že chcete vyjednávat o spolupráci s Martinem Konvičkou a Blokem proti islámu. Jak přesně by to mělo vypadat?Spolupracovat byste chtěl už v krajských volbách, ve sněmovních nebo až po nich?
Mluvil o tom na konferenci Úsvitu - Národní koalice šéf poslanců Marek Černoch, který řekl, že bude následovat ideová konference, kde se budou ladit další kroky.

Konvičkovy názory nepovažujete za extrémní?
Ne.

A bývalý předseda Úsvitu Tomio Okamura podle vás je extremista?
Pan Okamura toleruje extrémní projevy názorů, jako jsou šibenice. To je daleko za hranou.

Vy sám jste ve svém projevu mluvil o tom, že islamističtí radikálové ve jménu Alláha vraždí po celém světě. Domníváte se, že takové projevy přispějí k tomu, aby lidé v ČR dokázali rozlišovat mezi nebezpečnými radikály a mezi lidmi, kteří utíkají, protože se bojí o život?
Já bych nechtěl dopustit, aby v ČR došlo k sebevražedným útokům. To je právě to. Sebevražedný útočník nerozlišuje ani víru, ani pohlaví, národnost.

Budete mít ještě nějaká další témata, nebo jen boj proti imigrantům?
Určitě. Třeba poslankyně Olga Havlová usilovně pracuje na tématu podvodů, které se děly při stavbě dálnice D47, je to náprava chyb, které se staly ve zdravotnictví, jsou to i další témata. Důležitá bude týmová práce. Příběhy o Johnu Rambovi jsou jenom z knih. Žádný voják nedokáže sám nikdy nic.

Je velkou nevýhodou, že nejste poslanec a ve Sněmovně, kde se odehrává z velké části politika, budete moci sedět jen na galerii?
Handicap bych v tom neviděl. Budu mít na starost jiné věci než sedět v parlamentu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video