Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bursík: Je tu řada zájmů Ruska, které vyjadřuje prezident Zeman

  16:03aktualizováno  16:03
Ostře proti prezidentovi Miloši Zemanovi vystoupil Martin Bursík, který byl zvolen šéfem Liberálně ekologické strany. "Je řada zájmů Ruska, které jsou formulovány prezidentem Zemanem," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Bursík. LES chce podle něj navázat na ideje Václava Havla a je proti adorování ekonomického růstu na úkor příštích generací.

Čerstvě zvolený předseda nové strany LES Martin Bursík. | foto:  František Vlček, MAFRA

Dvakrát už jste byl ministrem životního prostředí, ve vládách Josefa Tošovského a Mirka Topolánka, teď zkoušíte uspět s novým politickým projektem, stranou LES. Kolikátá je to vlastně strana, ve které jste?
Já jsem si někde přečetl interview Jaromíra Jágra. Dostal otázku, která se samozřejmě netýkala politických stran, ale hokeje. A on řekl, že hraje pořád stejný hokej. A já to mám takto položené v politice. Celoživotně prosazuji kombinaci mého profesního zaměření, ochrany životního prostředí a ekologické politiky, s liberálním přístupem. Teď vznikla příležitost takový subjekt vytvořit.

Vás si řada lidí pamatuje jako předsedu Strany zelených, která nedopadla zrovna dobře, protože se vnitřně rozpoltila. V čem bude LES jiný a kde mohou brát lidé jistotu, že to nedopadne stejně i v této straně?
Ke své bývalé straně, kde jsem strávil osm let života, se nevyjadřuji. Rozdíl tkví v tom, že od prvopočátku odpovídáme na základní otázky postoje ke komunistům, k Rusku, k liberálně-tržnímu ekonomickému modelu v dokumentu, který se jmenuje Liberální manifest (najdete ho zde). Říkáme v něm, že jsme prozápadně, proevropsky orientovaní, že navazujeme na odkaz Václava Havla, jsme pravdoláskaři a budeme obhajovat lidská práva univerzálně všude ve světě. Pro nás je komunismus neslučitelný s demokracií, jsme antikomunisté a relativizace zla je zásadně špatná. Máme obavy z Ruska, Česká republika je od roku 1989 vnímána Ruskem stále jako země, která byla součástí Varšavského paktu a byla stále ve sféře Ruska. Václav Havel to popsal tak, že největším problémem Ruska je, že neví, kde má hranice. Teď už to přestává být legrace, protože má prezidenta na Hradě...

Počkejte. Kdo má prezidenta na Hradě?
Chci tím říct, že tu je řada zájmů Ruska, které jsou formulovány prezidentem Zemanem. Přece víme o jeho zájmu, aby jaderná elektrárna byla postavena a aby ji stavělo ruské konsorcium.

Vstup Holubové k nám je vzkaz lidem, aby se začali angažovat

Fotogalerie

Co jste říkal vystoupení herečky Evy Holubové, která ve svém projevu na sněmu strany LES, do níž vstoupila, řekla, že se jí nelíbí, že byl na Hrad zvolen Lukoil prostřednictvím Miloše Zemana?
Já jsem to teď popsal stejně. Eva s námi spolupracuje dlouho a její rozhodnutí vstoupit do strany LES překvapilo i mě. Je to silný vzkaz lidem, aby vystoupili z obav, které mají z politiky, aby se začali angažovat, protože ono se to samo nezmění. Proto jsme dali na pódium gándhíovské heslo "buďme sami tou změnou, po které nejvíce toužíme v okolním světě". Naše země se nezlepší sama a je třeba se na tom podílet.

Na sněm LES přišli další známí lidé. Textař Michal Horáček, Olga Sommerová, exministryně Milena Vicenová, brněnský aktivista Matěj Hollan. Budou i oni ve straně LES?
Někteří už jsou. Matěj Hollan nebude, od počátku to tak avizoval, je aktivista, Michal Horáček se zaměří na Liberální fórum.

Jak jste paní Vicenovou získal pro spolupráci s vaší stranou, že by mohla za LES kandidovat do Evropského parlamentu?
Pro evropské volby je pro nás důležité, abychom nabídli vysokou erudici, zkušenost, aby se nám podařilo tomu tématu, které je důležité, dát obsah. Troufám si říci, že ona je nejkvalifikovanější jako bývalá velvyslankyně v Bruselu.

Adorování růstu je nalhávání si do kapsy

Zaujalo mě ve vašem manifestu, že jako LES zpochybňujete ideu neustálého ekonomického růstu. Čím ji chcete nahradit?
Planeta Země je omezený zdroj a není možné neustále růst a přitom čerpat z omezeného zdroje. Adorování růstu, které se všude v programech stran skloňuje, je nalhávání si do kapsy. Chceme se zaměřit na rozvoj, na kvalitu toho rozvoje, na to, abychom nekradli budoucnost generacím, které přijdou po nás.

Martin Bursík s Olgou Sommerovou a Tomášem Havlíčkem na ustavujícím sněmu...

Martin Bursík s Olgou Sommerovou a Tomášem Havlíčkem na ustavujícím sněmu strany LES.

Je tou alternativou uvědomělá skromnost?
Já bych to definoval tak, že nelze postavit budoucnost na neustálém růstu spotřeby nebo chcete-li konzumu. Musíme posuzovat náš model výroby, spotřeby, ekonomiky ne izolovaně v kontextu České republiky, a k čemu by nás to mělo vést, je prosazování moderních technologií. Odblokovat oblasti hospodářství, které jsou ovládány silnými skupinami, jimž vyhovuje dnešní model, a nechtějí připustit konkurenci. Málo je rozvinutá lokální výroba jak zemědělských produktů, tak energie. Nástrojů, jak změnit hospodářské paradigma, je celá řada.

Jaký je názor strany LES na jadernou energetiku?
Chceme podporovat nejmodernější technologie, kam jadernou energetiku ani spalování uhlí neřadíme. Chceme podporovat lokální výrobu a spotřebu. To, o čem chceme vést diskusi, je koncept "třetí průmyslové revoluce" amerického ekonoma Jeremy Rifkina, který byl poradcem Evropské unie. Není třeba se bát slova revoluce, nejsou to žádné rudé prapory a barikády. Třetí průmyslová revoluce by se měla opírat o internet, o lokální výrobu elektřiny s tím, že téměř každá střecha v Evropě může být lokální elektrárnou, o třídimenzionální tiskárny, které umožní si vyrábět různé výrobky doma... Chceme vést diskusi o modernizaci Česka a do ní jaderné elektrárny ani uhlí nepatří.

Zkusíme přetáhnout voliče Karla Schwarzenberga

Abyste své vize mohli prosadit, musíte mít voliče. Jací lidé by vás podle vás mohli volit? Koho máte ambici oslovit?
Jsme liberální a ekologická strana, takže předpokládáme, že to budou svobodomyslní voliči, jimž není lhostejný stav životního prostředí, a chápou, že naše konání musí mít ohled na zájmy budoucích generací.

Komu chcete voliče přetáhnout?
Jsou tu voliči širokého politického středu, kteří postupně volili strany, jako byly ODA, Unie svobody, SNK ED, ještě před tím Občanské hnutí, v roce 2006 a teď to jsou voliči TOP 09, nebo bych ještě přesněji řekl voliči Karla Schwarzenberga. I mezi voliči ANO je podle mě řada těch, kteří až teď rozpoznávají, o co se jedná.

Už jste rozhodnutý kandidovat na podzim do Senátu v Praze 1?
Ano, jsem.

Neobáváte se, že limitem růstu vaší strany může být pro LES to, že vás osobně část voličů může považovat za "recyklovaného politika"? Že vy sám můžete být brzdou pro podporu nové strany? Kladl jste si tu otázku?
Samozřejmě že ano. Viděl jste, kolik osobností se tu objevilo. Popis strana jednoho muže je asi to poslední, co byste použil. Je tu široká plejáda silných osobností. Bude to práce týmová, já jsem ten, kdo tu práci přebírá na počátku a zároveň odpovídám tou jágrovskou odpovědí. Jsem pořád Martin Bursík a pouze dynamika toho politického vývoje okolo způsobila tuhle situaci. Podstatné je, že jsem konzistentní v názorech.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...Najdete na iDNES.cz