Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Němcová: Zeman využije patové situace, Rusnok může vládnout i rok

  20:49aktualizováno  20:49
S viditelným zklamáním komentovala nejhorší volební výsledek v historii ODS lídryně Miroslava Němcová. Nová Sněmovna bude podle ní velmi nestabilní, Andreje Babiše a Tomia Okamuru označila za jed na těle demokracie. Svou další budoucnost chce nejdříve probrat se straníky, uvedla v rozhovoru pro iDNES.cz.
Miroslava Němcová odpovídá na dotazy novinářů ve volebním štábu ODS. (26. října

Miroslava Němcová odpovídá na dotazy novinářů ve volebním štábu ODS. (26. října 2013) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Jak hodnotíte volební výsledek? Asi je to pro vás zklamání...
ODS prohrála tyto volby, je to pro mě velké zklamání. V osobní rovině je to tím, že člověk dělal, co nejvíce mohl a výsledek nepřišel. To se stává, ale každý, kdo si tím prošel, ať už ve sportu nebo v jakékoliv jiné disciplíně, když do toho vložil maximum a výsledek nepřijde, tak zklamaný je. Neznamená to, že bych skládala zbraně nebo odcházela. To v žádném případě.

Volby 2013

Jaké vidíte hlavní příčiny slabého výsledku?
Od první chvíle jsme byli na špatné startovací čáře. To všichni věděli, že ODS byla pochroumaná pádem vlády Petra Nečase. Když se podívám na lídry jednotlivých stran, tak to nikdo neměl tak těžké jako já. Nikomu nepadla vláda, nikdo neměl koaliční partnery, kteří by jej okopávali tak jako okopávala topka nás. A neměli takové šílence, jako jsme měli Věci veřejné. Můžeme si ale za to sami, neměli jsme je do koalice brát, to uznávám. Exprezident Václav Klaus dělal možné i nemožné, aby nás poškodil. Poškozovali nás i někteří naši členové, kteří měsíc před volbami vystupovali a dramaticky komentovali, co se dělo v ODS. S tím žádný jiný lídr nemusel bojovat než já. Bylo toho na mě strašně moc.

Pro mě snad je pozitivem, že mám absolutně nejlepší výsledek ze všech politiků v těchto volbách v procentuálním vyjádření. To je pro mě vedle zklamání, o kterém jsem mluvila, i povzbuzení.

Navzdory tomuto, vidíte osobní odpovědnost na celostátním výsledku ODS?
Jako lídr osobní odpovědnost nesu, ale myslím, že o mé odpovědnosti rozhodli voliči, kteří mě posadili na první místo ze všech lidí, kteří kandidovali.

Je pravda, že členové grémia dají k dispozici své funkce?
Ano.

Jednat se o tom bude na zítřejší výkonné radě?
Pravděpodobně ano. Všichni budeme dávat k dispozici funkce. Počítali jsme s tím tak jako tak, protože volební kongres nebyl před volbami, bude po volbách. Bylo jasné, že se k tomu ODS bude muset postavit. Zítra rozhodneme o termínu kongresu.

Fotogalerie

Předčasné parlamentní volby 2013

Bohuslav Sobotka ve volebním štábu ČSSD v Praze. (26. října 2013)
Členové vedení ODS byli z volebního neúspěchu zklamaní. (26. října 2013)
Andrej Babiš a šéf cirkusu Jaromír Joo slaví s tygřím mládětem volební úspěch...
Miroslav Kalousek ve volebním štábu TOP 09 v Praze. (26. října 2013)

Na fotogalerii se podívejte zde

Budete usilovat o místo ve vedení strany či přímo předsednický post?
Cokoliv, co si budeme potřebovat říci, si řekneme nejdříve uvnitř ODS. V žádném případě nemůžu teď, kdy si naši členové i naši voliči potřebují ještě srovnat v hlavě výsledek voleb, tak nemůžu začít otevírat věc, kterou nejdříve musím projednat s nimi uvnitř.

Jste pro to, aby vedení doznalo více změn, aby tam byli mladší lidé, kteří mají úspěch v regionech?
Ta změna bude určitě velká, ale nechci ji dále rozebírat. Jsme ve stavu, kdy si musíme věci vyříkat uvnitř. Přijdeme s výsledkem, až to budeme mít vyříkané.

Patové situace využije prezident Miloš Zeman

Bylo chyba jít do voleb v tandemu (s Martinem Kubou), kdy nebyla ujasněná hlavní odpovědnost?
Teď už se nemá smysl k tomu vracet, nebyli jsme schopni zorganizovat kongres. Když se podívám na ostatní strany, tak to tam dvojkolejně fungovalo také. Není pravda, že TOP 09 není dvojkolejná. Kdo se na to podívá a není jen zaslepen aureolou Karla Schwarzenberga, na kterého se nesmí sáhnout a je nekritizovatelný, tak vidí, že tam opratě drží někdo úplně jiný. Kdo se podíval na ČSSD, tak viděl neskutečnou vřavu, která dnes přinese zúčtování v podobě dvou hlav, které se nedokázaly domluvit, která je první.

Měli jste s panem Kubou během kampaně rozpory, jak ji vést a co akcentovat?
Měli jsme na něco odlišné názory, to určitě ano, ale nakonec to nehrálo tak velkou roli, protože jsme cítili, že jsme povinni se domluvit jakkoliv. Věděli jsme, že nemůžeme přilít oleje do ohně, že se mi dva nebudeme schopni domluvit Kompromis jsme vždycky našli.

Nebylo příliš troufalé vyvěsit v Praze plakáty, na kterých jste byla označena jako kandidátka na premiérku - vzhledem k preferencím, které ODS v té době měla?
Vůbec ne a myslím, že to bylo úplně správně, protože každá strana, která má svého lídra, tak tím říká: Když nás podpoříte, tohle je váš budoucí premiér. To je přeci úplně normální.

Jak hodnotíte, že se pan Kuba nedostal do Sněmovny a v Jihočeském kraji jej předskočil bývalý hejtman Jan Zahradník?
Prostě je to realita, s kterou se musíme vyrovnat.

Co říkáte na úspěch ANO a naopak relativně málo hlasů pro ČSSD?
Největším zklamáním je pro mě právě to, že do Sněmovny postoupí pan Babiš a pan Okamura, protože to je jed na těle demokracie, který ji spolehlivě bude rozleptávat. Absolutně nechápu, že poté, co předváděl Vít Bárta, je společnost nakloněná jej volit znovu. Sněmovna bude neporovnatelně horší, než byla ta předchozí. Jestli někdo myslel, že vidí obraz zkázy, když se díval na minulou Sněmovnu, tak teprve teď uvidí ten tanec. Minule tam byly Věci veřejné jedny, teď minimálně dvoje a s desetinásobnými penězi, které má pan Babiš k dispozici.

Socialisté utrpěli porážku, byť o nás mluvím jako o poražených a nezlehčuji to, tak socialisté jsou určitě těmi hlavními poraženými. Oni se sedm let připravovali na převzetí vlády, oni každou chvíli vyvolávali hlasování o nedůvěře vládě s tím, že chtějí předčasné volby, Nasadili do nich ohromné úsilí, Sněmovnu tři a půl roku rozvrtávali k tomu, aby se už k vládě dostali a nakonec se jim ji vůbec nemusí podařit sestavit.

Jaká je nyní podle vás nejpravděpodobnější varianta vlády?
Jiří Rusnok na rok.

A pak další volby?
Já nevím, teď to neumím dopočítat. Zdá se mi podle dosavadních vyjádření, že Andrej Babiš, který disponuje ohromnou sílu hlasů, říká, že nepodpoří žádnou levicovou vládu. Socialisté říkají nikdy ne s topkou, nikdy ne s ODS. To chápu, my se do žádné koalice v žádném případě nehrneme, budeme v opozici. Tady se nerýsuje nic, co by mohlo vzniknout.

Video ze zákulisí

Horko a vtipy na nástěnce ve štábu ODS. Podívejte se na video.

tacheci prohlidka ods

Za tohoto předpokladu mám dojem, že nastane tento vývoj. Také jsem sledovala vystoupení Michala Haška a myslím, že když uvedl, že hlavou vyjednávacího týmu bude Bohuslav Sobotka, tak to znamená: My mu teď nedovolíme odstoupit, protože musí odejít až na základě toho, že bude očividně poražený. Hašek přijde až poté, kdy Sobotka nesestaví nic, tak se bude hledat něco na druhém půdorysu. Mezitím bude pořád vládnout Jiří Rusnok.

Je tato patová situace výhodou pro prezidenta Miloše Zemana?
Patová situace je důsledkem chování Miloše Zemana. Kdyby neobešel parlament, tak tento marasmus jsme tady neměli. On je hlavním strůjcem katastrofy, do které se země dostala, protože demokratické řešení tady bylo. Nyní je to pro něj facka, protože celé jeho slavné uskupení odborníků utrpělo fatální porážku. Bohužel mu zůstává tato vláda pseudoodborníků k dispozici a on určitě s tímto nástrojem bude pracovat. Na jednu stranu je viníkem, na druhou stranu z toho vytěží. Neschopnost cokoliv udělat, mu umožňuje ponechat tyto lidi u vesla.

Říkala jste, že se do koalice nehrnete. Znamená to, že případnou vládní spoluúčast úplně vylučujete?
Já to vylučuji. ODS dostala jen 7,7 procent hlasů. Sice jsme se udrželi na politické mapě, ale voliči nám jednoznačně nic neodpustili. Věděli sice, že se sebou něco děláme, ale rozhodně jim to nepřipadalo dostatečné. Byť personálně jsem si jistá, že jsme nabídli dobré kandidátky. Kdo se na ně podívá, tak ví, že to byli senzační kandidátky. Nechápu, jak mohl dostat estébák a komunista přednost před lidmi z akademického světa a komunálními vyprofilovanými politiky s letitou historií, které jsme nabízeli. To je zvláštní.

Před chvílí, když jsem na vás čekal, zněl z vedlejší místnosti potlesk. Komu jej členové ODS adresovali? 
Bylo to v reakci na slova pana Bohuslava Svobody, který mi poděkoval za to, jak jsem vedla kampaň a označil mě jako naději ODS. Byl to potlesk pro mě.

Jsou jeho slova pro vás důvodem, proč usilovat o vedení strany?
To už se dostáváme do vnitrostranické roviny...

Kampaň byla krátká ale velmi intenzivní. Budete nyní alespoň trochu odpočívat, pokud k tomu bude čas a prostor?
Ten čas a prostor nebude. Součástí kampaně pro mě byla noční můra, že žádný čas a prostor na odpočinek nebude. Stres a nervy vypukly 13. června, kdy padla vláda za okolností, kdy dnes nevíme, co se přesně stalo. Stres narůstal až doteď a věděla jsem, že nic neskončí, protože výsledek být zázračný nemohl. My jsme si nemohli dělat přehnané naděje. A věděla jsem, že poté se musí něco dít uvnitř ODS, takže žádný čas na odpočinek nebude.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Požár motorestu poblíž Hlavence u Prahy (18. listopadu 2017).

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Další z rubriky

Sociální demokracie hledá novou cestu po drsném volebním výprasku

Místopředsedové ČSSD Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek hovoří s novináři před...

Sociální demokraté se pokoušejí vzpamatovat po drtivém propadu v podzimních volbách. Pouhých 7,27 procenta přineslo...

Za neoznámení sexuálního násilí až tři roky vězení, navrhuje ministerstvo

Ilustrační snímek

Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje rozšířit výčet činů, jejichž neoznámení či nepřekažení je trestné, o různé...

Tisíce lidí si připomněly 17. listopad, nejvíce akcí bylo v Praze

Oslavy 17. listopadu v Praze - Národní třída (17. listopad 2017)

Česko si v pátek připomnělo památku Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Tisícovky lidí a...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.