Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ani Bém, ani trafiky. ODS teď nejvíc uškodila amnestie, říká Pospíšil

  6:01aktualizováno  6:01
Po prezidentských volbách se ODS potýká se ztrátou preferencí i se sebevědomím rivala na pravici TOP 09. Co jí nejvíc uškodilo? Podle místopředsedy a exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila hlavně prezidentská amnestie. Pospíšil také míní, že strana neumí voličům vysvětlovat své zásadní kroky.

Jiří Pospíšil patřil mezi oblíbenější ministry vlády Petra Nečase. Premiér ho ale loni v červnu znenadání vyměnil. Teď se mluví o tom, že by mohl být tváří ODS do dalších sněmovních voleb. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Začněme zprávou internetového deníku Insider, podle níž byste se mohl stát volebním lídrem ODS pro sněmovní volby v roce 2014. Vy říkáte, že o tom plánu nic nevíte...
To stále platí. Já jsem se s tou teorií nikdy nesetkal, beru to jako ryzí spekulaci. Do voleb je rok a půl a já na tyto spekulace nechci nijak reagovat.

Váš kolega pan Kubera označil tuto zprávu za hru uvnitř ODS a zaznívají i hlasy, že někdo mohl chtít oslabit pozici premiéra či vaši. Co na to říkáte?
Nebudu komentovat ani spekulace pana Kubery. Já jsem se o té zprávě dozvěděl ve středu v podvečerních hodinách a nikdy jsem s nikým o něčem takovém nehovořil. Nemám v tuto chvíli ambici oslabovat pozici premiéra Petra Nečase, nederu se na jeho místo. Pokud bych měl ambice, realizoval bych je na podzim na volebním kongresu.

V ODS sílí kritika Nečase, ozývají se už i jeho spojenci

Nevím, kdo ty zprávy vypouští ani co tím sleduje - zda chce jen zvýšit nervozitu uvnitř ODS, nebo někoho z aktérů té pomyslné hry oslabit. Neumím to potvrdit ani vyvrátit, takže nechci ani říkat, jestli je to něčí promyšlená hra. Může být a nemusí být. Může to vycházet jen z nějaké interpretace a tak dále.

Uměl byste si jako volebního lídra ODS představit ministra průmyslu Martina Kubu, o němž se v kuloárech rovněž mluví?
Dovedu si to představit. Ale je to předjímání toho, co bude za rok, protože až za tuhle dobu se volební lídr bude vybírat a za rok se situace může dost změnit. Pan Kuba nastoupil jako výrazný a aktivní ministr a uvidíme, jakou pozici za rok bude mít. Umím si představit, že by byl volebním lídrem. Ale prosím, sám víte, jak se česká politika permanentně vyvíjí a mění.

Jak jsou nyní rozložené síly ve výkonné radě, která má směrem k předsedovi výrazné pravomoci? Zůstává tam silná podpora kurzu současného vedení ODS?
Nemám pocit, že by došlo k výrazné změně kurzu politiky výkonné rady. Naposledy jsme na ní vedli tvrdou politickou debatu, kde někteří delegáti otevřeně vyjadřovali svou nespokojenost, ale to není nic divného. Ta otevřená debata se vede relativně intenzivně na všech úrovních.

A jsou v ní nějakou významnou silou reprezentovány hlasy, které volají po tom, že by ODS měla usilovat o nějakou budoucí spolupráci s prezidentem Václavem Klausem, až mu skončí mandát?
Pane redaktore, to je téma, které se na výkonné radě vůbec neřešilo, a já na to neumím odpovědět. Neumím vám říci, zda jsou její členové nakloněni tomu, aby spolupracovala s panem Václavem Klausem či nikoliv. To je téma, které nebylo nikdy skloňováno.

Tím mi odpovídáte, protože mě hlavně zajímalo, jestli toto téma uvnitř ODS rezonuje.
Nedomnívám se, že spolupráce Václava Klause s ODS je dneska uvnitř strany silné téma. ODS na všech úrovních řeší, jak se dostat ze současné situace, jak obnovit svou důvěryhodnost, jak získat zpět voliče. Neřeší masově to, co bude po ukončení svého mandátu dělat prezident Václav Klaus, alespoň já jsem to nezaznamenal. Možná je to tím, že se víc stýkám s lidmi, kteří do ODS vstoupili až poté, co Václav Klaus přestal být jejím lídrem, ale má osobní zkušenost je taková, že toto téma není uvnitř ODS tak silné.

Když mluvíme o obnovení důvěry voličů, co v posledních týdnech a měsících uškodilo ODS více? Návrat Pavla Béma, nebo takzvané trafiky pro odbojné poslance, za něž se ve středu voličům omlouvala Miroslava Němcová? To přece není obvyklý krok, aby se místopředsedkyně strany za kroky partaje omlouvala.
Osobně se domnívám, že v poslední době nás nejvíc poškodila amnestie, protože byla mediálně spojována s ODS. Neumím kvantifikovat, jak výrazně nás poškodil návrat Pavla Béma - dobře víte, že já jsem s tím nesouhlasil. Největším problémem v posledních týdnech byla právě amnestie.

Vy sám byste se voličům omluvil jako paní Němcová?
Bohužel jsem nečetl vyjádření paní Němcové, v zásadě s ním ale souhlasím. Miroslava Němcová má ve své úvaze a výroku mou podporu. Dál to komentovat nebudu.

Rezonuje v ODS obava z toho, že se jí TOP 09 pokusí uzmout roli vůdčí strany v pravé části politického spektra?
Tématem to je, ale nepřeceňoval bych to. Nevnímám TOP 09 jako nepřítele. Může se stát, že jak ODS, tak TOP 09 skončí v opozici, tam také budeme muset spolupracovat. A těch stran napravo je velmi málo.

Jedním z témat posledních dnů je finanční ústava. Myslíte, že ODS svým voličům dostatečně vysvětluje, proč na ní trvá? Třeba ekonom Aleš Michl ji nazval "ekonomickou kudlou do zad", protože podle něj jen zúží možnosti státu dostat se z případné opravdu vážné ekonomické krize.
Ta otázka by se dala položit obecně. My obecně dostatečně nevysvětlujeme naše návrhy. Osobně noviny čtu spíš méně než více, ale nezaznamenal jsem, že by ODS nějak výrazně tento zásadní ústavní zákon vysvětlovala. Čekal jsem třeba větší debatu na plénu Sněmovny, kde v prvním čtení debatovala pouze sociální demokracie... Souvisí to s tím, na co čekáme: se změnou obsahu a stylu vládní politiky, do níž by mělo patřit vysvětlování vládních návrhů, které předkládáme a které považujeme za klíčové. Je to však primárně na vládě, protože to je vládní návrh.

Rozumím, ale jste místopředseda a na místě je i otázka, co pro změnu klimatu v ODS, respektive k pohnutí strany, aby více vysvětlovala své kroky, děláte vy osobně.
Já nejsem ve vládě. A vládní návrhy musí primárně vysvětlovat členové vlády. Já jsem dostal na starost odborné komise, které chci rozhýbat, a komunikaci s mladou členskou základnou, hlavně s Mladými konzervativci. Připravuji určité konference, které pokládám za důležité... Jsem přesvědčený, že k obrodě ODS je důležité, abychom - vím, že to bude znít jako fráze - výrazně podpořili mladé a šikovné lidi, které máme, a aby tito lidé aktivně vstoupili třeba do komunální politiky.

Silou ODS vždycky bylo, že má třicet tisíc členů a že tam jsou stovky úspěšných komunálních a krajských politiků. Na tomhle je třeba začít pracovat. Logicky i tím, že jsem mimo nejpevnější jádro kolem pana premiéra, tak se spíš budu věnovat těmto tématům než tématům vládní agendy.

Měla by práce na těchto tématech, bude-li úspěšná, vygenerovat i tváře na kandidátky sněmovních voleb v roce 2014?
Primárně musíme vygenerovat nové a mladé tváře do komunálních voleb, to je klíčové. To, že mladší lidé, kteří nemají s politikou ještě takové zkušenosti, vstupují do komunálních voleb a začínají na regionální úrovni, je prostě správné. Člověk, co na této úrovni něco ukáže, může postupovat výše. Říkám to jako bývalý krajský zastupitel, kterým jsem byl dříve, než jsem se stal poslancem.

Přesto budete do sněmovních voleb za rok a čtvrt, pokud dříve nepřijdou volby mimořádné, potřebovat také řadu tváří.
ODS má mnoho schopných lidí, kteří se v politice osvědčili. Jmen na úrovni regionů, které budeme moci nabídnout našim voličům na kandidátce do sněmovních voleb, máme stále dostatek.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...Najdete na iDNES.cz