Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Takoví lidé musí mít víc překážek, řekl Němeček o útočnici ze Žďáru

  14:19aktualizováno  14:19
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček míní, že by měli vyvodit osobní odpovědnost lidé, kteří umožnili, aby psychicky nemocná žena, která už dříve útočila na děti, zabila šestnáctiletého studenta ve Žďáru nad Sázavou. „Bylo by asi dobré, kdyby ti lidé museli překonat mnohem víc překážek k tomu, aby se dostali ven a někoho ohrozili,“ řekl Němeček.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček | foto:  Petr Topič, MAFRA

Lze vůbec zabránit, byť ojedinělým případům, pokud jsou pacienti trpící paranoidní schizofrenií léčeni ambulantně, ne ústavně, aby u někoho z nich nedošlo k takovému zkratu, že by mohli být nebezpeční svému okolí?
Stoprocentně asi nikdy nezabráníme ničemu. Ale když si zanalyzujeme tento případ, tak ta žena neútočila poprvé. Problém je to, že tam útok byl už před rokem a půl a že se tato žena poté, co už jednou ohrozila děti, tak lehce dostala ven, aniž by si soud vyžádal znalecký posudek. Když potom nějakým způsobem selhal ambulantní dohled, tak něco v tom systému není v pořádku. Bylo by asi dobré, kdyby ti lidé museli překonat mnohem víc překážek k tomu, aby se dostali ven a někoho ohrozili. Tady nemusela překonávat skoro nic.

Útok na studenty ve žďárské škole

Skončil už šéf opavské psychiatrické léčebny. Budou podle vás „padat další hlavy“?
Oceňuji krok pana ředitele Drábka, že přijal svůj díl zodpovědnosti, ale myslím si, že mnohé instituce tady pochybily mnohem více než psychiatrická nemocnice a já bych byl velmi rád, aby i ostatní aktéři této události, kteří mají svůj díl zodpovědnosti na tom celém řetězci chyb, vyvodili podobně osobní zodpovědnost jako pan ředitel Drábek. Budu velmi čekat, jak se zachovají představitelé justice.

Můžete pojmenovat všechny instituce, které máte na mysli?
Samozřejmě není úplně na mně, abych posuzoval konkrétní díl viny u všech, kteří se na tom podíleli, to je v kompetenci jiných resortů. Ale když si vezmeme ten proces, kterým se dostala ta dotyčná ven, od návrhu ošetřujícího lékaře v psychiatrické léčebně, po klíčové rozhodnutí okresního soudu, poté opět soudní zajištění ochranné léčby ambulantní, všude tady je třeba, aby byla vyvozena zodpovědnost a aby bylo pečlivě prošetřeno, jestli ti lidé postupovali, jak mají. I s ohledem na znalost toho, že ta žena již ohrozila děti.

Souhlasíte s premiérem Sobotkou, že to podle něj může být spíše systémová chyba, než řetězec chyb jednotlivců?
Tak to už jsme u takové filozofické otázky, když je v systému umožněn řetězec chyb jednotlivců, tak ten systém asi není nastaven úplně dobře z hlediska zpětných vazeb a kontrol.

Jak se díváte na možnost využívání detenčních ústavů?
To je jedna z věcí, o které jsme s panem ředitelem Drábkem hovořili. Podle jeho názoru je detenční ústav optimálním řešením, ale z jeho slov vyplynulo, že v rozhodovací praxi soudů zatím není pro něco takového velká ochota. Chtěl bych to osobně probrat s paní ministryní spravedlnosti Válkovou, co v tom můžeme dělat, protože se domnívám, že ochrana společnosti před takto nebezpečnými jedinci nemůže zůstat jen na zdravotnických zařízeních, ale že by k tomu tato speciální zařízení, jako jsou detenční ústavy, mohly sloužit.

A pokud jde o ambulantní léčbu? Tam je možná nějaká změna?
My jsme zřizovateli Psychiatrické nemocnice Opava, tam jsme tu informaci dostali hned. My v podstatě ani nemáme nárok jako Ministerstvo zdravotnictví vědět, který ambulantní psychiatr léčbu zajišťoval. To je všechno v kompetencích soudu, aby zajistil pravidelný dohled nad tím jednotlivcem, aby bylo hlášeno dohlížejícímu soudu, že ten jednotlivec se té léčbě podrobuje. A k tomu informace nemám. Předpokládám, že se to podaří po linii ministryně spravedlnosti.

Prezident Miloš Zeman zvažuje vyznamenání toho chlapce, který zahynul. Byl byste také pro? Co z toho ta rodina bude mít, když její syn, který je mrtev, dostane vyznamenání „in memoriam“?
Podívejte, jako rodiče asi víme, že by nám nic nenahradilo naše děti, kdyby se něco podobného stalo. Na druhé straně by to určitě bylo na místě. Ale té rodině to toho chlapce nevrátí. 

Svědectví ze školy. Útočnice ve Žďáru chtěla, aby ji zastřelili:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz