Takoví lidé musí mít víc překážek, řekl Němeček o útočnici ze Žďáru

  14:19aktualizováno  14:19
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček míní, že by měli vyvodit osobní odpovědnost lidé, kteří umožnili, aby psychicky nemocná žena, která už dříve útočila na děti, zabila šestnáctiletého studenta ve Žďáru nad Sázavou. „Bylo by asi dobré, kdyby ti lidé museli překonat mnohem víc překážek k tomu, aby se dostali ven a někoho ohrozili,“ řekl Němeček.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček | foto:  Petr Topič, MAFRA

Lze vůbec zabránit, byť ojedinělým případům, pokud jsou pacienti trpící paranoidní schizofrenií léčeni ambulantně, ne ústavně, aby u někoho z nich nedošlo k takovému zkratu, že by mohli být nebezpeční svému okolí?
Stoprocentně asi nikdy nezabráníme ničemu. Ale když si zanalyzujeme tento případ, tak ta žena neútočila poprvé. Problém je to, že tam útok byl už před rokem a půl a že se tato žena poté, co už jednou ohrozila děti, tak lehce dostala ven, aniž by si soud vyžádal znalecký posudek. Když potom nějakým způsobem selhal ambulantní dohled, tak něco v tom systému není v pořádku. Bylo by asi dobré, kdyby ti lidé museli překonat mnohem víc překážek k tomu, aby se dostali ven a někoho ohrozili. Tady nemusela překonávat skoro nic.

Útok na studenty ve žďárské škole

Skončil už šéf opavské psychiatrické léčebny. Budou podle vás „padat další hlavy“?
Oceňuji krok pana ředitele Drábka, že přijal svůj díl zodpovědnosti, ale myslím si, že mnohé instituce tady pochybily mnohem více než psychiatrická nemocnice a já bych byl velmi rád, aby i ostatní aktéři této události, kteří mají svůj díl zodpovědnosti na tom celém řetězci chyb, vyvodili podobně osobní zodpovědnost jako pan ředitel Drábek. Budu velmi čekat, jak se zachovají představitelé justice.

Můžete pojmenovat všechny instituce, které máte na mysli?
Samozřejmě není úplně na mně, abych posuzoval konkrétní díl viny u všech, kteří se na tom podíleli, to je v kompetenci jiných resortů. Ale když si vezmeme ten proces, kterým se dostala ta dotyčná ven, od návrhu ošetřujícího lékaře v psychiatrické léčebně, po klíčové rozhodnutí okresního soudu, poté opět soudní zajištění ochranné léčby ambulantní, všude tady je třeba, aby byla vyvozena zodpovědnost a aby bylo pečlivě prošetřeno, jestli ti lidé postupovali, jak mají. I s ohledem na znalost toho, že ta žena již ohrozila děti.

Souhlasíte s premiérem Sobotkou, že to podle něj může být spíše systémová chyba, než řetězec chyb jednotlivců?
Tak to už jsme u takové filozofické otázky, když je v systému umožněn řetězec chyb jednotlivců, tak ten systém asi není nastaven úplně dobře z hlediska zpětných vazeb a kontrol.

Jak se díváte na možnost využívání detenčních ústavů?
To je jedna z věcí, o které jsme s panem ředitelem Drábkem hovořili. Podle jeho názoru je detenční ústav optimálním řešením, ale z jeho slov vyplynulo, že v rozhodovací praxi soudů zatím není pro něco takového velká ochota. Chtěl bych to osobně probrat s paní ministryní spravedlnosti Válkovou, co v tom můžeme dělat, protože se domnívám, že ochrana společnosti před takto nebezpečnými jedinci nemůže zůstat jen na zdravotnických zařízeních, ale že by k tomu tato speciální zařízení, jako jsou detenční ústavy, mohly sloužit.

A pokud jde o ambulantní léčbu? Tam je možná nějaká změna?
My jsme zřizovateli Psychiatrické nemocnice Opava, tam jsme tu informaci dostali hned. My v podstatě ani nemáme nárok jako Ministerstvo zdravotnictví vědět, který ambulantní psychiatr léčbu zajišťoval. To je všechno v kompetencích soudu, aby zajistil pravidelný dohled nad tím jednotlivcem, aby bylo hlášeno dohlížejícímu soudu, že ten jednotlivec se té léčbě podrobuje. A k tomu informace nemám. Předpokládám, že se to podaří po linii ministryně spravedlnosti.

Prezident Miloš Zeman zvažuje vyznamenání toho chlapce, který zahynul. Byl byste také pro? Co z toho ta rodina bude mít, když její syn, který je mrtev, dostane vyznamenání „in memoriam“?
Podívejte, jako rodiče asi víme, že by nám nic nenahradilo naše děti, kdyby se něco podobného stalo. Na druhé straně by to určitě bylo na místě. Ale té rodině to toho chlapce nevrátí. 

Svědectví ze školy. Útočnice ve Žďáru chtěla, aby ji zastřelili:
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Další z rubriky

Horník ze STAN radí ODS, ať najde do čela Senátu někoho jiného než Kuberu

Šéf senátního klubu Starostové a nezávislí Jan Horník přichází na jednání STAN,...

V horní komoře parlamentu se tři uskupení přetahují o to, kdo bude mít nejsilnější klub a nárok na šéfa Senátu. Každý z...

Senátor Valenta napsal Zemanovi, aby Česko žádalo od Rakouska zpět klenoty

Pozlacené stříbrné žezlo a jablko Království českého v Hofburgu (říjen 2007)

Česká republika má podle senátora Iva Valenty usilovat o vrácení části českých korunovačních klenotů z Rakouska....

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Najdete na iDNES.cz