Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Heger: VZP se chová bezohledně. V jejím čele chci někoho, koho znám

  2:01aktualizováno  2:01
Všeobecná zdravotní pojišťovna se chovala vůči klientům a nemocnicím příliš sobecky, proto v ní v pondělí budou padat hlavy. V rozhovoru pro iDNES.cz to řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger. Ministerstvo bude prosazovat, aby nejprve odešel předseda správní rady VZP Marek Šnajdr, poté i ředitel pojišťovny Pavel Horák.

Má stejnou představu o fungování VZP jako já, říká o svém náměstkovi Petru Noskovi (vpravo) ministr zdravotnictví. Noska by rád viděl v čele správní rady této pojišťovny. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Odejde z čela VZP Pavel Horák?
Nikdy jsem se netajil tím, že bych ve vedení VZP po tom, co se odehrálo poslední rok, viděl daleko raději někoho jiného.

Proč by měl odejít?
Ta otázka nezní, proč by měl odejít pan Horák, ale jak by se měla změnit VZP. Chceme, aby byla vstřícnější vůči svým klientům. A to nejen pacientům, ale i poskytovatelům péče. Aby měli jistotu, že VZP se chová transparentně, že se  snaží hospodařit dobře s penězi a že hledá maximální vstřícnost vůči obchodním partnerům v rámci možností, které jí systém dává. Druhým úkolem je lepší dialog mezi pojišťovnou a poskytovateli. Vysvětlování, proč některé věci nejdou, proč se jiné musí dělat. Pojišťovna by se neměla chovat jako silnější hráč, který si může dělat cokoliv. A současná VZP se chová vůči svým partnerům a vůči systému dost bezohledně.

Politická dohoda

Horák končí, do čela míří favorit ODS

Je na Horákově odvolání politická shoda?
Spíše existují náznaky, že by se to tímto způsobem mohlo vyvíjet. Ale v současném složení se správní rada ještě nikdy nesešla (14. listopadu se třetina rady obměnila, pozn. red.), a navíc je v ní spousta lidí z opozice, u nichž se nedá úplně přečíst, jak se budou chovat. Třeba někteří členové za ČSSD z lékařské komory dříve strašně pana ředitele kritizovali, a když přišlo na hlasování, úplně obrátili. Správní rada je svébytný orgán a chová se trošku nepředpověditelně. A já její svéprávnost musím respektovat.

V TOP 09 to máte jak?
Budeme o tom ještě diskutovat a budeme se snažit sladit noty. Ani členové TOP 09 samozřejmě nejsou voděni jako loutky, mají svoje názory. Ale myslím, že naše jednota je celkem rozumná.

VZP

Největší tuzemská zdravotní pojišťovna. Ročně přes ni teče zhruba 150 miliard korun. Na konci loňského roku evidovala 6 247 532 pojištěnců a zaměstnávala 4 327 lidí.

Svoji nespokojenost s ní dává ministr zdravotnictví nahlas najevo zhruba půl roku. Kritizoval například její hospodaření nebo problémový projekt IZIP. Nyní v pojišťovně probíhá kontrola ze strany ministerstva. Na jejím základě Heger podal už jedno trestní oznámení (více zde).

Pojišťovnu už šestým rokem vede Pavel Horák, lékař a bývalý šéf hned několika nemocnic. Podle něj pojišťovna hospodaří dobře, ale nedokáže se vyrovnat se špatným fungováním systému. Za snahou o odvolání vidí politický vliv a touho ovládnout peníze ve VZP (říjnový rozhovor s Horákem čtěte zde).

Dojde k personálním změnám ve VZP na pondělním jednání správní rady pojišťovny?
Je to pravděpodobné, protože je to první jednání po tom, co došlo k abdikaci třetiny poslanců ve správní radě. A tato změna pozice implikuje, že budou dělat něco jiného, než dělali dosud.

Měl by Pavel Horák odejít hned, nebo s koncem roku?
Myslím, že v této situaci je to daleko. Pokud by k té výměně došlo, pak jsou teoreticky možné všechny varianty a já bych o nich jen spekuloval. Je to rozhodnutí správní rady.

Kdo by jej měl nahradit?
Kdybych si mohl úplně volně vybrat, tak těch kandidátů by bylo více. Na jednom z čelných míst by byl jistě Petr Nosek (Hegerův náměstek pro zdravotní pojištění, pozn. red.). Ale protože tyto věci musí být diskutovány politicky, tak náznaky, že by to nebylo průchodné v koalici, byly celkem jasné. TOP 09 evidentně nemůže ovládat ministerstvo a ještě k tomu mít svého člověka ve VZP. To lze pochopit a já to akceptoval.

Takže funkci získá vrchní ředitel pro ekonomiku ministerstva zdravotnictví Zdeněk Kabátek?
Jak to dopadne s těmi dalšími jmény, která se objevila, to je malinko ve hvězdách. Ale to, že zaznělo, že kandidátem ODS by mohl být Zdeněk Kabátek, to je pro mě přijatelné. Já bych chtěl mít v čele VZP člověka, kterého znám, nebo který dává záruku, že spolupráce mezi ministerstvem a pojišťovnou bude korektní a pozitivní. Problém s takovými dvěma institucemi, jakými jsou ministerstvo jako dohledový orgán a VZP, která financuje převažující většinu celého zdravotnictví, je, že nemohou postupovat nějakými tajnými dohodami.

Na druhou stranu bude-li dobrá vůle a představa o tom, co systém potřebuje jako celek, tak se řada věcí dá udělat, aniž by se změnil zákon, a klidně se s tím může rok žít a systém z toho bude profitovat. A to za současného vedení VZP není možné. Poslední rok ukázal, že cesta ke změnám vede jedině přes zákon, ale to je hrozně dlouhodobé.

Kabátkovi důvěřuji

O Kabátkovi se ale mluví jako o někdejší pravé ruce bývalého náměstka Marka Šnajdra. Tedy stejného člověka, který by mohl odejít ze správní rady a kterého sám označujete za vlivného hráče...
Přestože tu pověst má, tak prokázal, že je muž tohoto ministerstva a tohoto systému. Měl pravomoc nad fakultními nemocnicemi a ty jsou velmi podstatnou součástí celého systému, on je dirigoval a dělal to dobře. Na čem jsme se dohodli, to vždycky bylo, takže jsem k němu pojal profesní důvěru a mám jej zařazeného jako člověka, který dělal to, co chci. Proto věřím, že za jeho působení by se ve VZP pěstoval férový systém a vše by bylo průhledné.

Odejde Marek Šnajdr z čela správní rady VZP?
Priority, které vidím za ministerstvo, jsou, že nejdříve by se měly vyjasnit poměry ve správní radě. Jak se pan bývalý náměstek Šnajdr zachová, nevím. On je velmi silný hráč a nepochybuji o tom, že vedl kvanta rozhovorů se členy správní rady. Až se vyjeví, zda bude, nebo nebude dále předsedou správní rady, pak bude možné, aby správní rada jednala o řediteli VZP. Myslím, že dříve to nepůjde.

Kdo nahradí Marka Šnajdra, pokud odejde, nebo bude odvolán z čela správní rady VZP?
Ideálním kandidátem, za kterého bych se v tomto případě stavěl, by byl pan náměstek Nosek. Bývalo zvykem za minulých ministrů, že měli svého předsedu správní rady. Pan Nosek má ve své pracovní náplni dohlížet na pojišťovny. Je velmi zkušený a spolehlivý. Navíc je to funkce, která by ho neodvedla od povinností náměstka.

Pokud se změní tváře, změní se něco i v systému celého zdravotnictví?
Máme připravenou řadu tezí o celém bloku zdravotních pojišťoven, které jsme chtěli prosadit cestou věcného záměru zákona. K tomu nedošlo, takže nyní chystáme novely pojišťovnických zákonů. Hlavním principem je, aby se trochu uvolnily pojišťovnám ruce a rozpohybovala se konkurence. Jednou z nejvíce průlomových věcí, kterou bychom chtěli udělat, je zavedení dvousložkového pojistného. Aby pojišťovny mohly svým klientům odpustit část peněz při vybírání pojistného. A u těch neúspěšných klientů zase výběr o trochu zvýšit (jde o dlouhodobý plán ministerstva, který zamýšlí, že část pojistného by nemuseli platit např. ti, kteří chodí pravidelně a včas na preventivní prohlídky, pozn. red.). Lidé by tím byli motivováni k péči o své zdraví a vyšlo by najevo, která pojišťovna funguje lépe. To se musí samozřejmě udělat velmi opatrně, aby nenastal masivní běh pojištěnců mezi pojišťovnami.

Takže přilévání peněz formou například zvýšení plateb za státní pojištěnce není cestou, kterou se půjde?
Ne. Byli bychom rádi, kdyby si pojišťovny mohly pomoci samy. Jde o to, aby bylo jasně vidět, které pojišťovny jsou efektivnější a které ne.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Pelikán zprostil funkce soudkyni Královou, která rozhoduje poslanecké trafiky

Soudkyně Helena Králová při příchodu do soudní síně Obvodního soudu pro Prahu...

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) dočasně zprostil výkonu funkce soudkyni Obvodního soudu pro Prahu 1 Helenu...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...Najdete na iDNES.cz