Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Problém není jen vyšší DPH, říká před jednáními s rebely ministr Kuba

  16:10aktualizováno  16:10
Čerstvý první místopředseda ODS a ministr průmyslu Martin Kuba vyhlásil, že bude jednat s šesticí poslanců rebelujících proti konsolidačnímu balíčku. Ten počítá mimo jiné i se zvýšením DPH, což je v tuto chvíli hlavní problém. Kuba se proto nyní chce zorientovat v situaci a hledat možný kompromis. Příliš času však nemá

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba | foto:  Petr Topič, MAFRA

Vy jste po sjezdu avizoval, že budete jednat s šesticí rebelů. Už jste se s nimi sešel?
Ještě jsem neměl čas. Rád bych se s nimi sešel a slyšel jejich názory na probíhající jednání a jejich představu následného chování.

Času na rozhovory ale moc nemáte... Kdy ta jednání proběhnou?
Já myslím, že musí proběhnout v řádech hodin.

Vláda přerušila jednání o státním rozpočtu

Bez výsledku skončilo v pondělí mimořádné jednání vlády k návrhu rozpočtu na příští rok. Kabinet Petra Nečase po údajně bouřlivé diskusi přerušil jednání do středy, uvedla ČTK. Právě tento den bude ve Sněmovně probíhat klíčové jednání o daňovém balíčku, se kterým premiér spojil další osud vlády. Ministr financí Miroslav Kalousek původní návrh rozpočtu ze Sněmovny stáhl, protože vycházel i ze zmíněného konsolidačního balíčku. Nový návrh počítá nižšími příjmy a výdaji o 41 miliard. Méně peněz poputuje na vědu a výzkum, výstavbu dopravní infrastruktury či platy učitelů. S návrhem nesouhlasí většina ministerstev, podniky i vědci (více zde). Vláda musí nový rozpočet předložit poslancům do 23. listopadu.

A stále platí, že chcete vyslechnout jejich názory jednotlivě?
Jsme všichni v jedné straně. Pro mě jsou to kolegové a přijde mi nepřirozené se s nimi setkávat jenom oficiálně, ve vyhlášenou hodinu. Budu se snažit se všemi potkat a vyhledávat pohledy obou týmů a udělat si nějaký názor.

Prostor k nějakému kompromisu tedy vidíte?
Nevím. Nebyl jsem totiž u toho, co bylo obsahem těch jednotlivých představ. Diskuse se nejvíc vede o procentech DPH, ale celý ten problém je daleko širší a součástí toho kompromisu mohou být na obou stranách věci, které budou navyšovat například závazek, že vláda bude více efektivní v rušení agend.

Takže vy si těmi jednáními chcete hlavně ujasnit situaci?
Potřebuji se zorientovat, v jakých pozicích vyjednávání skončila. Ono se neustále píše o procentu tam nebo o procentu tuhle. Ale já jsem přesvědčený, že právě tato část dohody může záviset i na tom, jaký se k ní přidá jiný požadavek. A to já musím zjistit.

DPH je však momentálně tím hlavním třecím bodem. Premiér Nečas nejprve prohlásil, že pokud se balíček nepodaří prosadit tak, jak je, vláda skončí. Teď už se v prohlášeních mírnil...
Byla to situace, do které se vstupovalo s poměrně vyhraněnými pozicemi. Jsem nicméně přesvědčen, že musíme hledat dohodu, která by straně umožňovala pokračovat v existenci koaliční vlády a zároveň plnila závazek, který jsme slíbili našim voličům. Za to jsme společně odpovědní.

Tudíž vy sám byste s nějakým ústupkem právě na poli DPH neměl problém?
A dostáváme se do situace, kdy se mě zase ptáte jen na DPH. Já si myslím, že je potřeba hledat dohodu, která bude obsahovat více aspektů. Pokud se všichni budete neustále točit na DPH, tak se nikam nedostaneme. Znovu říkám, že potřebuji zjistit, jaké požadavky na rozpočet mohou být obsahem té dohody.

To chápu, ale ptal jsem se, jestli vy sám byste s takovým ústupkem neměl problém.
V téhle chvíli to nechci předjímat. Přesně proto, že se vždycky zatlačíme už dopředu do nějakých pozic, o kterých vy píšete, a pak se nad nimi potkáváme nad novinami, kde už je napsáno, co jedna strana chce. Já si na to chci udělat svůj názor a pak jsem ochoten ho sdělit vám.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Najdete na iDNES.cz