Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kynolog: Psy mohl při hledání Aničky rušit zápach z odpadků i počasí

  14:41aktualizováno  14:41
Když se do pátrání po devítileté Anně vložili její rodiče, jako první povolali kynology. Pátrací akce v Troji se účastnil i Bronislav Přibyl, člen prezidia Svazu záchranných brigád kynologů České republiky. Podle něj psi tělo nenašli, protože jim mohl vadit špatný vítr, pachy jiných osob nebo i těžká hlína.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zkoumali jste místo, kde včera policisté našli ostatky Anny?
V té oblasti jsme hledali. Ale neznám přesné místo, kde policie učinila nález. Nevím tedy, jestli po něm prošli státní policisté se psy nebo my. V celé té oblasti se však hledalo nespočetněkrát.

Tušíte, zda a kde se stala chyba?
Zásah budeme vyhodnocovat z kynologického pohledu později, až se situace uklidní a vyšetřování už nebude tak intenzivní. Chceme se na místo podívat a zjistit, jestli byl postup správný, nebo ne. Prozkoumáme, jestli se po místu prošli psi, nebo tam byla jen lidská rojnice, zda šli lidé přímo, či okolo přesného místa a podobně.

Proč podle vás psi nedokázali tělo dítěte objevit?
Důvodů může být spousta. Tělíčko mohlo být zabalené do nějakého igelitu, takže pachové cesty zůstanou uzavřeny a psi nemají šanci je identifikovat. Dalšími vlivy, které na to působí, je počasí nebo i to, zda už místo prohledaly a pošlapaly jiné osoby. Pak se na místě vyskytuje velké množství pachových stop. A i když je na to pes cvičený, může se stát, že při průchodu terénem místo mine a pach nezaregistruje.

Jak ovlivňují pátrání a šíření pachových stop přírodní vlivy?
Vliv má například složení půdy. Pokud je utěsněná a neprodyšná, když je tam těžká zemina, když je tělo zahrabáno v jílu nebo když je půda mokrá. Místo se pak dá odhalit jen těžce, protože pach se nemá kudy rozšiřovat. Záleží také na tom, kudy jde pes kolem ostatků a jestli vítr fouká správným směrem. I rojnice se psy chodí křížem. Nejprve jedním směrem, poté se otočí a jdou zpět jiným. Mezitím se psi ještě vystřídají.

Jak to, že tedy místo objevila divoká prasata?
V lokalitě jsou od místních zahrádkářů a bezdomovců hromady odpadků. Rozkládají se a prostupují zeminou, což psy samozřejmě ruší. Prasata tam hledala nějakou potravu, je to opuštěný sad s planými ovocnými stromy.

Psi jsou cvičení především na vyhledávání živých osob. Je pravda, že mrtvé záměrně míjejí?
Může se to stát. Ač se snažíte, jak můžete, někteří psi mají k těmto pachům averzi a odmítají je. Samozřejmě, že i toto se dá využít. Výcvik se může pojmout formou hry a pes se cvičí dál. Musíte jej však znát, abyste poznali odlišné chování, pasivní značení místa a mrtvého pachu. Pes místo zaznamená, jen najednou reaguje jinak.

Jak psi vlastně značí pachová místa?
Aktivně i pasivně. U nálezu většinou štěkají, hrabou do země nebo mění polohu, třeba si lehnou. Jsou však psi, kteří přijdou k nálezu a najednou ztuhnou. Když se psem máte zkušenost a umíte jeho chování správně přečíst, můžete místo poznat. Jsou to hodiny, týdny práce. Psa učíte celý jeho život, každé zvíře je individualita a reaguje naprosto jinak.

Je tedy nutné, aby kynolog se psem žil a znal jej?
Nezbytně nutné. Psovodi musí zvířata znát. Není dobré, když se u psů střídají. Musí s nimi být absolutně sžití, pak mají šanci poznat i pasivní značení pro psa nelibých pachů. Hledat a zachraňovat mohou naprosto všechny rasy psů. Nedá se říct, že by nějaké plemeno nebylo pro záchranářské práce předurčeno. Všechno je o vztahu s kynologem. Pes musí vědět, že je to hra a legrace. Ví, že pokud dělá svou práci dobře, dostane odměnu. Pokud je do ní nucen, bude otrávený a výsledky budou chybět.

Po jaké době se pozná, že pes bude dobrým hledačem?
Záleží, jakou má intenzitu výcviku a jak se mu kynolog věnuje. Také záleží, zda se věnuje pouze jednomu odvětví záchranářství, nebo třeba všem pěti - což je sutinové, plošné, vodní, lavinové vyhledávání nebo stopařství. Pes může být v některém směru vynikající a v jiném zase nepoužitelný. Podle mého názoru by se měl pes na vrchol dostat do pěti let svého věku. Tehdy by měl mít složeny nejvyšší zkoušky nebo atesty. Jestliže pes není do této doby maximálně spolehlivý, stala se chyba buď někde ve výcviku, nebo se k tomu zkrátka nehodí.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Poslanci zvolí nového šéfa Sněmovny

Během ustavující schůze Poslanecké sněmovny dne 20. listopadu 2017 zasedli...

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou volit jejího předsedu. Jediným kandidátem...

Nová čtvrť na Smíchově po výhradách lidí zeštíhlí, přibude zeleň

První dva domovní bloky a široký bulvár mezi nimi má být základem nové čtvrtí...

Pokud se nezdrží administrativní přípravy, měl by koncem roku 2018 začít vznikat obří developerský projekt Smíchov City...

Klaus mladší chce funkci v ODS, dere se do čela pražské organizace

Václav Klaus mladší při rozhovoru s Barborou Tachecí pro MF DNES (18. února

Václav Klaus mladší se po úspěchu ve volbách do Sněmovny pokusí získat svoji první velkou politickou funkci ve straně,...Najdete na iDNES.cz