Vicepremiérka Karolína Peake.

Vicepremiérka Karolína Peake. | foto: ČTK

Peake: Registr šlape. Ale musí fungovat minimálně ještě příští týden

  • 263
Neodcházela jsem z Věcí veřejných, abych musela vysvětlovat nevysvětlitelné věci, zdůvodňuje vicepremiérka Karolína Peake ze vznikající strany LIDEM, proč požadovala kvůli kolabujícímu centrálnímu registru odchod ministra Pavla Dobeše. Dokonce ostřeji než premiér Petr Nečas. Hlavní zkouškou, zda registr už šlape, bude podle ní až příští týden.

Premiér Nečas prodloužil ultimátum pro vašeho ministra dopravy Pavla Dobeše kvůli centrálnímu registru vozidel. Bude muset z vlády odejít, když se registr opět zhroutí. Jak premiérovo rozhodnutí vnímáte?
Naprosto se shoduje s mým postojem. Já jsem říkala už ve čtvrtek po zasedání našeho přípravného výboru, že plně respektujeme lhůtu, kterou dal ministru Dobešovi k nápravě. Zdá se, že ji pan ministr využil a registr šlape, ale samozřejmě si všichni dobře uvědomujeme, že prubířským kamenem není pátek, kdy většina lidí na úřady nezamíří, ale jsou to typické úřední dny, pondělky a středy. Takže určitě ten registr musí fungovat minimálně ještě příští týden.

Jenže příští týden má už vláda prázdniny, a to na čtrnáct dní. Takže kdyby příští týden registr opět začal kolabovat, skončil by ministr, nebo ne, když ani vláda nejedná a někteří z ministrů budou úplně pryč?
Já jsem příští týden v Praze a rozhodně tu situaci budu sledovat. Pokud by došlo k nějakým kolapsům, tak se s panem premiérem telefonicky spojím.

Je ve vašem okolí někdo, kdo má šílenou zkušenost s novým centrálním registrem, že šel opakovaně zbytečně na úřad?
Znám asi dva nebo tři lidi, kteří radši kvůli těm problémům na registr ani nešli, ačkoli jít na něj potřebovali, ale hlavně jsem dostávala celou řadu e-mailů od rozezlených občanů. I to bylo důvodem pro poměrně příkrá vyjádření z mé strany na adresu ministerstva dopravy.

Právě. Vy jste se na adresu svého kolegy Dobeše vyjadřovala ostřeji než premiér z jiné politické strany. Dokonce jste řekla, že Dobeš měl už dát demisi. Budete spolu schopni ve vládě dál pracovat, když už jste ho posílala z toho týmu pryč?
Já jsem pana ministra Dobeše informovala, že takový bude můj postoj, že se k tomu postavím razantně. Neodcházela jsem z Věcí veřejných proto, abych musela vysvětlovat nějaké nepochopitelné nebo nevysvětlitelné věci. Cílem strany, kterou s kolegy zakládáme, není spokojený ministr, ale spokojený občan.

Jak byste charakterizovala vaše vztahy s Dobešem, jste kamarádi, nebo jen spolupracovníci?
Pan ministr je jedním ze dvou ministrů ve vládě, se kterými si tykám, považuji naše vztahy za naprosto korektní a velmi kolegiální.

Vy jste také říkala, že už máte připraveného jeho nástupce do vlády. Chápu, že když teď Pavel Dobeš ve vládě zatím politicky "přežil", nebudete asi chtít říci, kdo to měl být, ale přesto to zkusím. Údajně se měl pan Jankovský přesunout z ministerstva pro místní rozvoj na dopravu. Nebo byste připustili nástup nestranického odborníka, jako když si premiér do vlády vybral Jana Kubiceho pro vnitro a Petra Fialu na školství?
Mohu vyloučit, že bych se účastnila jakýchkoli jednání nebo dohod, kdy bychom se dohodli na nějakých výměnách resortů nebo o přesunech ministrů na resorty jiné. Počítala jsem spíš s nahrazením Pavla Dobeše nominantem politické strany LIDEM, ať už se stranickou nebo bez stranické příslušnosti.

Necítím se ve vládě jako páté kolo u vozu, říká vicepremiérka

Jak jste vlastně spokojena s fungováním platformy LIDEM ve vládě? Dokážete v ní vůbec něco prosadit, když máte na něco odlišné názory než ODS a TOP 09, nebo vás partneři berou jako osm hlasů, které potřebují ve Sněmovně, ale že si nemůžete moc vyskakovat, protože kdyby vláda padla, budou předčasné volby a vy nemáte šanci se po nich udržet v politice?
Ne, musím říci, že nám nic takového naši koaliční partneři najevo nedávají. Necítím se být pátým kolem u vozu a nepřistoupila bych na roli nějaké roztleskávačky ve vládě bez jakéhokoli vlivu. Samozřejmě, mně se jedná hlavně o tu protikorupční agendu, kterou koordinuji a jejíž prosazování hlídám. Stejně tak kolegové, kteří mají své resorty - ministerstvo pro místní rozvoj a dopravu - mají své priority. Samozřejmě chleba se bude lámat nad rozpočtem, tak jako každý rok, ale necítím ze strany našich koaličních partnerů nějaké opovržení nebo něco takového.

Co byste vy osobně ráda ve vládě letos prosadila, aby to neslo rukopis strany LIDEM, nebo ještě spíš rukopis Karolíny Peake?
Mojí úlohou je donutit kolegy, aby prosadili z protikorupční strategie to, co mají v popisu. Tedy věci, které třeba ani nepřipravuji já, ale dohlížím na to, aby je ostatní resorty připravily tak, jak mají. Za naprostou prioritu považuji zákon o úřednících, který se připravuje na ministerstvu vnitra. Já sama připravuji ve svém úřadě zákon o lobbingu a zákon na ochranu oznamovatelů korupce. Takovou třetí věcí, kterou považuji do konce roku za jednu z priorit, je zákon o dohledu nad financováním politických stran, což je zákon z dílny ministerstva vnitra.

Na čem se podle vás bude lámat, jestli vláda vydrží "přes švestky"? Bude to výsledek vládních stran v krajských volbách, nebo osud zákona o církevních restitucích? Nebo žádná taková sporná věc není?
O možném pádu vlády se spekuluje každý rok. Zatím jsme každou zatáčku vybrali a doufám, že se nám to bude dařit i dál, že ty problémy, které nás čekají, nás budou spíš stmelovat než nějak rozdělovat. Ale situace v politice je velmi dynamická.

Zkusím se zeptat ještě jinak. Už delší dobu se mluví o tom, že až budou definitivně schváleny církevní restituce, u jedné koaliční strany může pominout motivace být za každou cenu dál v té vládě. Necítíte něco takového třeba ze strany TOP 09? Nejsou církevní restituce to, co vás zatím drží pohromadě, a až bude hotovo, vztah některých k té vládě rázem nebude tak vřelý jako doposud?
Nemyslím si to. Je to něco, o čem se mluví od začátku tohoto volebního období. Jsem přesvědčena, že těch věcí, které vládu spojují, je víc než církevní restituce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video