Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kandidát na Hrad Dienstbier by neměl problém jmenovat vládu ČSSD a KSČM

  15:58aktualizováno  15:58
V přímé volbě budou nakonec úspěšní straničtí kandidáti, kteří jsou čitelní, tvrdí kandidát ČSSD na Hrad Jiří Dienstbier. Nezávislost podle něj může být vnímána jako nedostatek vlastního názoru, řekl v rozhovoru pro iDNES.cz. Jmenovat koaliční vládu ČSSD s komunisty by neměl problém, pokud by měla většinu a garantovala zachování demokracie.

Pokud by ČSSD a KSČM měly většinu, neměl by Jiří Dienstbier problém jmenovat jejich společnou vládu, kdyby garantovala zachování demokracie. | foto:  David Neff, MAFRA

Kdy předpokládáte, že rozjedete naplno svou prezidentskou kampaň?
Mám pocit, že naplno až v posledních měsících před prezidentskou volbou, ale do jisté míry kampaň už začala. Pro mě osobně právě dnes, zvolením v tajné volbě v ČSSD. Je to dobrý začátek.

V průzkumech veřejného mínění se zatím na prvních místech drží nestraníci Jan Fischer a Jan Švejnar, který ještě neřekl, zda vůbec bude kandidovat. Třetí je Miloš Zeman. Vy figurujete níže, mezi klasickými stranickými kandidáty, jimž veřejnost nedává moc velkou šanci. Jak to chcete změnit?
Tak především ty výzkumy dnes podle mě nemají vypovídací schopnost. Nejsou známi kandidáti za jednotlivé strany, doteď nebyl znám kandidát ČSSD. To znamená, že voliči se rozptýlili mezi více kandidátů. Máme tři čtvrtě roku do volby. Samozřejmě nespokojenost lidí s politickou situací dnes vede k tomu, že preferují nestranické kandidáty, ale přímá prezidentská volba je spíše stranickou volbou, protože nakonec jsou úspěšnější ti kandidáti, kteří jsou jasně čitelní, jasně názorově vyhranění. Nezávislost může být vnímána jako nedostatek vlastního názoru.

Koho z protikandidátů vnímáte jako nejsilnějšího soupeře?
Já bych zatím nehodnotil sílu kandidátů. Protikandidátů je třeba si vážit a udělat všechno pro to, abych byl v té kampani úspěšný.

O žádné firmě, která by měla zájem platit kampaň, nevím

Strany zatím navrhují, aby se v kampani mohlo utratit nejvýše 50 milionů korun. Vy sám už jste avizoval, že chcete levnější kampaň. Kolik v ní tedy utratíte, jaký máte svůj limit a kde prioritně chcete peníze sehnat?
Zatím limit nemám. Jenom si neumím představit, že by měla prezidentská kampaň stát 40, respektive 50 milionů korun. Počítám v zásadě se dvěma základními zdroji, s nějakým příspěvkem sociální demokracie a poté spíše s drobnými příspěvky lidí, kteří budou chtít podpořit mě a ty hodnoty, s nimiž půjdu do prezidentské kampaně.

ČSSD podpořila Dienstbiera

zemanovci pohořeli

Sociální demokraté vyšlou do volby prezidenta Jiřího Dienstbiera. Dvaačtyřicetiletý právník, senátor a místopředseda ČSSD získal podporu v tajné volbě na sobotním jednání vedení strany.

Žádná velká firma vám kampaň platit nebude?
Zatím nevím o žádné, která by o to měla zájem. (smích)

Když vypukla velká aféra po zatčení Davida Ratha, vytáhli na vás vaši odpůrci to, že David Rath byl ten, kdo vás navrhoval a podporoval a vy zase ten, kdo na oplátku podporoval Ratha a jeho středočeský model menšinové jednobarevné krajské rady, s komunisty v zákrytu. Jak byste to komentoval?
To je samozřejmě poněkud ubohý argument lidí, kteří se snažili poškodit mou prezidentskou kandidaturu. Je pravda, že David Rath mě podpořil, ale bylo to až poté, co mě podpořili jiní členové, kolegové z vedení sociální demokracie. David Rath byl ten, kdo první přes dohodu, že nejprve budeme diskutovat uvnitř strany, jako první spěchal do médií, aby sdělil moje jméno. S modelem jeho vládnutí na krajském úřadě já nemám nic společného.

Pravice zneužívá proti ČSSD "strašení komunisty"

Ponecháváte si stále názor, s nímž jste dříve vystupoval, že byste neměl problém s tím, kdyby ČSSD zrušila bohumínské usnesení a vládla s komunisty v koalici?
Nejde ani tak o bohumínské usnesení, ale o aktuální situaci. Téměř čtvrt století po listopadu 1989 bychom měli mít plnohodnotné politické spektrum. Budeme se muset konečně rozhodnout, jestli komunistická strana je nedemokratická a v tom případě ji zrušit, nebo jestli ji budeme považovat za demokratickou se vším, co k tomu patří. Je to zejména pravice, která zneužívá proti sociální demokracii strašení komunisty, tak bych očekával od pravicové vlády, pokud považuje KSČM za nedemokratickou, tak ať podá návrh na její rozpuštění k Nejvyššímu správnímu soudu tak, aby byl tady nezávislý soudní orgán, který se v této věci vyjádří. Opačný postup, nepodání takového návrhu, by byl v rozporu s ústavními povinnostmi členů vlády, pokud tvrdí, že ta strana je nedemokratická.

Pokud byste se stal prezidentem, ČSSD vyhrála volby a měla možnost sestavit vládu s komunisty, jmenoval byste takovou koaliční vládu?
Jmenoval bych jakoukoli vládu, která by garantovala zachování demokratického právního státu a ochrany lidských práv a která by se opírala o většinu v Poslanecké sněmovně. Pokud by tato kritéria splňovala vláda, jak jste o ní mluvil, tak bych ji samozřejmě jmenoval.

Dvojí občanství, české i americké, nepovažuji za problém

Kromě českého máte ještě americké občanství. Počítáte s tím, že se v některé fázi kampaně vzdáte amerického občanství?
O této věci jsem příliš nepřemýšlel, nepovažuji to ani za příliš podstatné. Já jsem především Čech, narodil jsem se českým rodičům a žil prakticky celý život v České republice. To, že jsem se narodil na území Spojených států, je shoda okolností. Můj otec byl tou dobou korespondentem Českého rozhlasu ve Washingtonu. Pokud by tady měl být jakýkoli konflikt, který nepředpokládám, tak mé češství a české občanství je to, co pokládám za zásadní.

Zatím tedy počítáte s tím, že byste si ponechal dvojí občanství?
Nevylučuji to. Není žádný konflikt v tomto směru, ale pokud by měl být, tak to české je pro mě samozřejmě přednější.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Najdete na iDNES.cz