Dobeš tvrdí, že jeho novému hnutí pro sport pomohou i hokejisté z NHL

  2:50aktualizováno  2:50
Sportovci se mi sami hlásí, říká exministr školství Josef Dobeš, který se stal předsedou nového hnutí Pro sport a zdraví. "Mám tam i nějaké hráče hokejové NHL. Minimálně jedno, dvě jména," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Dobeš, který po odchodu z Věcí veřejných pomáhá jako poslanec vládě Petra Nečase a jeho hlas byl klíčový, aby prošly církevní restituce.

Exministr školství, nově předseda hnutí Pro sport a zdraví Josef Dobeš s šéfem České unie sportu Miroslavem Janstou. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jak vás vlastně napadlo založit politické hnutí na podporu sportu?
Podnětem byly e-maily a kontakty lidí ze sportovního prostředí. Já jsem skončil jako ministr ve chvíli, kdy jsem neprosadil peníze na platy učitelů a tehdy jsem dostával nějaké reakce jednak od učitelů, ale i od sportovců, kteří říkali, že po dlouhé době tu byl ministr školství, který fandil sportu. Tam byl prapůvod myšlenky neopustit to a nějak se tomu tématu dál věnovat. Měl jsem představu vytvořit občanskou iniciativu. Jezdil jsem po republice a myslím, že při čtvrté debatě ve Středočeském kraji, které se zúčastnil i Dominik Hašek, už bylo jasné, že to bude hnutí, ta rezonance byla silná.

Na sněmu hnutí Pro sport a zdraví bylo několik dříve špičkových sportovců i mistrů světa. Gymnastka Věra Černá, krasobruslař René Novotný, hokejista Robert Kysela. Máte políčeno i na další sportovní hvězdy?
V regionech jsou sportovci, kteří se spontánně přihlašují a mají zájem k nám vstoupit. Kdybych teď řekl nějaká jména, možná bych zapříčinil to, že ten krok neudělají. Ale mám tam i nějaké hráče hokejové NHL. Minimálně jedno, dvě jména. Máme políčeno i na olympijské medailisty. Jedna z nich, Olga Charvátová-Křížová, na sněmu seděla. Věřím, že bude aktivní v Královéhradeckém kraji, kde bydlí.

Mohla by za vás kandidovat ve volbách?
Věřím, že k tomu dojde. Má velký zájem se angažovat v místě svého současného bydliště.

Není to na mě vidět, ale hrál jsem fotbal a dělal atletiku

Vy sám máte nějakou sportovní minulost?
Hrál jsem fotbal a dělal jsem atletiku ve Zbrojovce Brno. Sice to na mně není vidět, ale je to tak. Teď jsem rád, že si podobně vedou mí synové. Jsem pro své syny koučem a vedu je k tomu, co jsem sám dělal v mládí.

Fotogalerie

Myslíte si, že ta taktika speciální strany, která se zaměřuje na téma sportu, může být účinná? Není pro vás spíš lepší shánět podporu napříč stranami?
Je to konkrétní téma, které je trošku nad tím pravolevým spektrem, není to proklamace. Není to jen úzké téma sportu. Je tam velmi silný výchovný prvek a to už nejsme daleko od školství a vzdělávacího systému, souvisí to s tématem zdraví, je tam sociální prvek - sport pro všechny bez sociálních bariér, je tam národní prvek, prevence patologických jevů. To znamená najednou se vám to rozprostře do dalších podtémat. Ale to téma sportu je pro nás základní a naše voličská základna by měli být lidé, kteří sportují, kteří vyznávají sport jako hodnotu, ať už sportují profesionálně nebo rekreačně. Takových lidí je mnoho.

Přestřelky ve vládě beru nelibě. Jede samospádem z kopce

Pro vládu jste byl v minulých měsících klíčovým poslancem. Pomohl jste jí prosadit církevní restituce. Po ustavení vašeho hnutí jste se vlastně staly dalším politickým uskupením zastoupeným v parlamentu. Budete dál vládním poslancem?
Moje klíčová podpora vládě byla ve vztahu k rozpočtu. Tam jsem měl svoji podmínku a to byla podpora sportu. A to se stalo, i když tak trochu napůl, protože stále není jasný osud 300 milionů korun určených pro tělovýchovné jednoty a kluby. Jestli jste na sněmu slyšel delegáty, oni na ty peníze čekají. Já se přiznám, že současné rozmíšky a přestřelky ve vládě beru velmi nelibě. Tato vláda už pojede jen setrvačností, nic zásadního nepodpoří, ale na druhé straně není z žádné strany vůle tuto vládu teď sundat. Jede z kopce samospádem. Pokud by vláda přišla a řekla, chceme prosadit ještě kvalitní zákon o úřednících, tak bych to velmi podporoval. Ale to se nestane. Bohužel.

Pomohl jste vládě prosadit církevní restituce a pak za to pro sport prolobboval navíc 800 milionů korun. Budete letos při hlasování o rozpočtu zase od vlády chtít nějaké peníze pro sport?
Uvidím, co vláda předloží. Možná, že některé naše programové body budou chtít prosadit i jiné strany, když uvidí, že naše hnutí nabírá na síle. A já bych se vůbec nedivil, kdyby TOP 09 nebo jiný politický subjekt přišel s tím, že velmi masivně podpoří sport, takže já si skoro myslím, že se může blýskat na lepší časy už jen tím, že se tu vyvíjí určitý tlak...

Ale ještě k těm církevním restitucím musím říci dvě věci. Patřil jsem ve Věcech veřejných těm, kteří církevní restituce vždy podporovali. A také Kateřina Klasnová mě opakovaně zaříkávala, abych jako ministr hlasoval pro církevní restituce. Jsem aktivní věřící katolík a podporuji je. Řeknu vám ještě jednu perličku, možná si to pamatujete. Premiér Nečas tehdy prohlásil, že kdo na vládě nepodpoří církevní restituce, tak ať si rovnou napíše rezignaci. To byl jediný moment, kdy jsem byl proti a říkal jsem i na jednání VV - ne, jdeme od toho. A tehdy mě, Bártu, Johna a Jarolíma přehlasovali Jankovský, Peake, Klasnová, Navrátilová a ještě jeden hlas. Prohráli jsme to pět ku čtyřem. Ale jinak jsem vždy podporoval církevní restituce a pak to i v parlamentu potvrdil.

Vaše nové hnutí bude příští rok kandidovat do Sněmovny a také v komunálních volbách. Podle čeho se rozhodnete vy osobně, jestli se znovu pokusíte stát poslancem?
Bude to záležet na tom, co mi řeknou kolegové ve Středočeském kraji, jestli budou chtít, abych to podpořil z předního místa nebo zezadu. Já bych spíš chtěl výrazně promluvit do komunální politiky ve Slaném. Pokud mě středočeská organizace vyzve, je to otevřené. Ale když si srovnám práci ministra a poslance, tak je to nebetyčně rozdílná práce. To, že sedím ve Sněmovně a poslouchám unylé projevy a hádání o něčem, co se dá vyřešit za čtvrt hodiny, mě ubíjí a na rovinu říkám, že mě to nebaví. To dění v současné Sněmovně je ubíjející.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Příští válka může být v kyberprostoru. Je potřeba mít hackery, říká odborník

Vedoucí katedry informační bezpečnosti na Fakultě informačních technologií ČVUT...

V Praze vznikla první katedra, která „vychovává hackery“. Na Fakultě informačních technologií ČVUT studují budoucí IT...

Komunisté účtují. Filip kvůli volebnímu debaklu čelí výzvě k rezignaci

Znovuzvolený předseda KSČM Vojtěch Filip na sjezdu strany v Praze

Vojtěch Filip čelí na sobotním jednání vedení komunistické strany slovům, na která není zvyklý. Nespokojenci ve straně...

Komunisté se rozhodli, že pomohou Babišově vládě se státním rozpočtem

Předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání prvního zasedání širšího vedení...

Vláda Andreje Babiše se bude moci spolehnout na komunisty i při schvalování státního rozpočtu na příští rok. Vedení...Najdete na iDNES.cz