Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rusnok: Práce je jak na kostele, jen musíme poslat miliardy, kam patří

  11:03aktualizováno  11:03
Vezmeme miliardy ze státních firem, které leží bez užitku v poněkud zvláštním způsobem vybraných bankách, a využijeme je, aby více lidí mělo práci, plánuje premiér Jiří Rusnok. V rozhovoru pro iDNES.cz také řekl, že nepočítá každé ráno hlasy pro důvěru vládě. Víkendové setkání v Lánech s šéfem ODS Martinem Kubou se podle něj věnovalo jen energetice.

Premiér Jiří Rusnok při rozhovoru pro iDNES.cz (30. července 2013) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Pane premiére, co může vaše vláda, pokud se jí podaří získat důvěru, udělat pro to, aby se lidem v této zemi žilo lépe a aby její kritici nemuseli oprávněně říkat, že je to vláda ztraceného času?
Může udělat spoustu věcí. Stát funguje, když to velmi zjednoduším, jako velká firma de facto. Pokud se v té firmě řídí způsobem, jakým se řídilo dosud, to znamená, že se například v rámci vedení takové firmy, což je vláda, lidi spolu nebaví, protože mají nějaké politické, osobní, jiné důvody, tak to velmi významně blokuje chod té firmy. To je velmi jednoduché si představit.

My takový problém nemáme. A já si myslím, že je to už velmi dobře vidět na prvních krocích, které jsme udělali. Namátkou zvýšení minimální mzdy. Zvýšení minimální mzdy celé řadě lidí, byť jich nejsou miliony, ale jsou jich jistě tisíce, možná desetitisíce, přidá pět set korun do jejich výplaty. Já myslím, že když vám někdo přidá pět set korun do výplaty, tak pokud jste průměrný občan země, žije se vám prostě lépe.

Stejný příklad - solární energie, podpora obnovitelných zdrojů. Tady se filozofovalo léta, co s tím a co ne, a cena utěšeně rostla. My jsme jasně řekli, že od příštího roku z tohoto titulu, a já věřím, že jiné důvody pro růst cen nejsou, ceny elektrické energie jak pro domácnosti, tak pro podniky neporostou. Zastropovali jsme úroveň toho příspěvku na obnovitelné zdroje. A vzhledem k situaci na energetickém trhu by spíše ceny mohly mírně klesnout.

Co konkrétně dál vaše vláda může udělat pro nastartování ekonomiky a aby více lidí mělo práci?
Můžeme udělat celou řadu kroků, které pomohou tomu, na co se ptáte. Nejlépe je uvádět příklady. Jestliže na účtech státního podniku Lesy České republiky poněkud bez užitku a v poněkud zvláštním způsobem vybraných bankách, leží patnáct, osmnáct miliard korun, tak když jenom Lesy ČR, kdybych to teď omezil a to omezeno nebude, vzaly několik miliard z této sumy a začaly opravovat lesní cesty, čistit polomy, tak na to všechno potřebují lidi.

Lidi, kteří velmi často trpí v odlehlejších regionech nebo na venkově tím, že velmi těžko shánějí práci vzhledem ke své kvalifikaci, dopravní dostupnosti a tak dále. Jestliže začnou opravovat nějaké mostky, které k těm silnicím patří, aby tam ta technika mohla dojet, jestliže ve spolupráci s energetickými distribučními firmami, z nichž velkou část představuje samotný ČEZ, se začne "čistit" to, co nepatří pod vedení vysokého napětí, všechny ty nárůsty, aby byl přístup k těm zařízením byl zachován, přestože povodně něco mohly poškodit, změnit...

Čili tady je práce jak na kostele, jen je třeba jenom poslat peníze tam, kam patří. Aktivovat ty možnosti. Já vím, že to nezlomí národohospodářské trendy v Evropě. Ale jestli to v souhrnu dá práci několika tisícům lidí v České republice, tak to bude dobře.

Jak daleko jste s přípravou programového prohlášení? Kdy ho bude schvalovat vláda a kdy ho dáte poslancům?
Jsme už ve velmi pokročilé fázi. Vláda ho schválí v pátek dopoledne a okamžitě ho odešleme do Poslanecké sněmovny a bude k dispozici.

Roční splátka za stíhačky bude nižší, než je teď

Můžete říci nějaké detaily? Jaká bude délka programového prohlášení vlády a jaké věci v něm zdůrazníte?
Bude mít řádově kolem deseti stran standardního textu. Moje ambice byla přece jen stručnější programové prohlášení. Je to vždycky boj mezi stručností, která by se mi líbila a tím, že resorty oprávněně říkají - ano, ale musíme vyjádřit konkrétně některé priority, aby v tom prohlášení byly, aby se daly sdělit poslancům a národu a aby se potom daly vymáhat. Aby to bylo sledovatelné, kontrolovatelné, takže výsledkem bude nějaký kompromis tohoto rozsahu.

Hlavními prioritami budou zaměstnanost a ekonomický růst. To se táhne celým prohlášením jako červená nit. V oblasti podpory zaměstnanosti a ekonomického růstu počítáme s tím, že navýšené prostředky ve výdajích státního rozpočtu, jak už je víceméně schválila předchozí vláda, chceme věnovat na ta opatření, která mohou být nazývána prorůstovými. Nepůjde to ani do spotřeby státu, ani do spotřeby obyvatelstva. Půjde to do posílení prostředků na infrastrukturní investice, ale také na záležitosti spojené s vědou, výzkumem, školstvím.

Máme jisté problémy ve zdravotnictví, kde jak známo situace financování zdravotnických služeb je velmi, velmi napjatá, protože už delší dobu se tam dostává méně prostředků, než se vydává. Tam také budeme chtít nějaké zdroje poslat, aby se ta situace zmírnila. Naším cílem je zachovat plynulost financování zdravotnických služeb, protože to je kritická záležitost.

Fotogalerie

Co bude v programovém prohlášení napsáno o dostavbě Temelína a nadzvukovém letectvu?
O dostavbě Temelína tak explicitně pravděpodobně nebude vůbec nic. Dokonce tam nebude možná vůbec nic ani o atomové energetice, protože to tak nějak považujeme za samozřejmé, že to je součást naší energetické koncepce v naší zemi. A naše vláda vzhledem k časovému horizontu nemá ambici - a není pro to ani žádný fatální důvod - rozhodovat o té velké investici, jako je Temelín. Takže toto nebude součástí programového prohlášení.

Pokud jde o nadzvukové letectvo, je tato záležitost v návrhu ministerstva obrany explicitně uvedena. O tom, že vláda rozhodne nebo že vláda rozhodne o prodloužení pronájmu za nových výhodnějších podmínek na další období. Tomu já se vůbec nebráním. To je věc, která je velmi naléhavá, tam už čas nezbývá na další rozhodování. Končí starý pronájem a musí se udělat ten nový. Je tam partner, který dává nějakou nabídku, podle mě zajímavou pro Českou republiku a ten také tu nabídku nedává neomezeně dlouho. Navíc panuje velmi široký konsensus. Já jsem se nesetkal s relevantním názorem, který by zpochybnil tuto cestu řešení, protože ona je jednoznačně nejefektivnější v dané situaci pro nás.

Dá se říci, jak ta nabídka zní?
To vám říci nemohu, bohužel, ale jak jsem se s ní zatím povrchně, bez detailů, seznámil, je pro Českou republiku určitě zajímavá. Mohu asi prozradit, že jejím výsledkem by mělo být zlepšení cash flow z hlediska českých veřejných financí, protože splátka za pronájem by se z hlediska jednotlivého roku měla výrazně snížit oproti dnešku.

Sobotkova slova, že vládě chybí legitimita, jsou nelogická

Předseda ČSSD, který byl v pondělí tady u vás na Úřadu vlády, vytýká vaší vládě, nedostatek demokratické legitimity (více o tom čtěte zde), protože ta vláda se neodvíjí od síly zastoupení stran ve Sněmovně, jak to bývá v parlamentních demokraciích běžné, ale od vůle prezidenta republiky. Jak byste čelil tomuto argumentu?
Čelil bych mu asi tak, že tato vláda se odvíjí od jmenování prezidentem, což je zcela v souladu s ústavním pořádkem České republiky. Jinak se u nás vlády nejmenují, to za prvé. Za druhé je vláda povinována, a také tak učiní, dojít si do Poslanecké sněmovny pro potvrzení své legitimity. Pan Sobotka jako jistě významný představitel parlamentní frakce, dokonce předseda největší strany, která má největší parlamentní frakci, může svým hlasováním legitimitu této vlády potvrdit. Mně připadají jeho slova mírně řečeno nelogická. Tak jakou může mít v tuto chvíli vláda legitimitu, když ještě neproběhlo hlasování o důvěře. Nevím. Moje politologická kreativita je na to krátká.

Jak jste na tom v tuto chvíli, zhruba týden před hlasováním o důvěře, s počtem hlasů pro vaši vládu? Kolik poslanců vám přislíbilo, že vaši vládu podpoří?
Nedělám si žádné součty, každé ráno, že bych si odškrtával na stěnách. Vidíte, že tady nic takového nemám. Samozřejmě ta jednání probíhají na různých úrovních a já postupně navštívím všechny poslanecké kluby. A v této věci samozřejmě je suverénem Poslanecká sněmovna a ona rozhodne. Při dnešní, poněkud složité situaci v Poslanecké sněmovně, by bylo příliš troufalé ode mě dělat nějaké součty, odhadovat, jak se kdo zachová. Já to prostě nevím.

S Kubou v Lánech? Řeč byla jen o energetice

O víkendu jste se v Lánech podle fotky na twitteru pana prezidenta potkal mimo jiné i s úřadujícím šéfem  ODS Martinem Kubou. Oficiálně tam byla řeč o obnovitelných zdrojích energie. Měl jste možnost alespoň neoficiálně hovořit o tom, jak by ODS mohla napomoci tomu, aby vaše vláda získala důvěru? Třeba, že by část jejích poslanců opustila sál?
Ne, takovou možnost jsem neměl. Pan předseda Kuba odjížděl dříve z toho debatního setkání. To setkání, které bylo naplánováno už dávno před pádem vlády, se věnovalo dvěma věcem. Energetické politice a podpoře exportu. Čili záležitostem z portfolia ministerstva průmyslu a obchodu. Proto tam byl také pan předseda jako bývalý ministr průmyslu a obchodu. A já jsem se tam neměl možnost se tam s ním individuálně setkat, ani s ním diskutovat tuto aktuální otázku, takže já jsem s ním na tohle téma nehovořil.

Už dříve jste zmínil, že budete chtít jednat i s některými nezařazenými poslanci o možnosti podpory vládě. Už jste se s někým z nich potkal nebo máte domluvenou schůzku?
Ne, v tuto chvíli jsem se s nikým z nich nepotkal a ani žádnou schůzku domluvenou nemám. Myslím, že konec týdne, respektive začátek příštího bude asi v tomto směru hektický. Tam ten prostor na schůzky v parlamentu, nebo mimo parlament, to už je jedno, s představiteli Poslanecké sněmovny bude.

O odvolání ministra Fischera neuvažuji

Určitě jste zaznamenal silné výhrady některých politiků vůči ministrovi financí Janu Fischerovi. Neuvažujete o variantě, že byste ho ještě na posledních chvíli stáhnul z vlády, abyste zvýšil šanci, že vláda důvěru získá?
Ne, o ničem takovém v tuto chvíli neuvažuji. Nevidím pro to nejmenší důvod. Pan ministr podle mého názoru vysvětlil okolnosti sponzorů, kteří mu přispěli na vyřešení toho dluhu. Mně to je v tuto chvíli jasné, nevidím tam nic složitého a zázračného, co by vyžadovalo nějaké další bádání a pan ministr má za úkol se věnovat řadě problémů, které souvisí s jeho rolí. Zvláště teď, v době, kdy se sestavuje státní rozpočet a připravují se různá rozhodnutí. Takže, nemám takový důvod a o ničem takovém neuvažuji.

Musíte počítat i s možností, že vláda důvěru nezíská, i když se budete snažit o to, aby prošla. Dovedete si představit, že by v takové situaci vaše vláda i bez důvěry dovládla až do května příštího roku? Bylo by to pro vás akceptovatelné?
Zatím jsem o těchto věcech příliš neuvažoval, protože se soustřeďuju na to, abychom důvěru získali a abychom dělali, co máme. Není to v zásadě v mých rukou. A co bude, když bude...

Vy byste to ale mohl odmítnout, kdyby vám to bylo nabídnuto.
O tom jsem skutečně do důsledků neuvažoval.

Ještě je tu možnost, kdybyste napoprvé s vládou neprošel, že byste mohl dostat šanci zkusit to ještě jednou. Kdyby vám pan prezident nabídl podruhé šanci sestavit vládu, přijal byste to?
Ta odpověď bude stejná, omlouvám se. Co bude až bude, tak potom to budu řešit a potom se k tomu vyjadřovat. V tuto chvíli o tom nechci spekulovat.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz