Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je to Klausův konec, říká Pospíšil. A zváží kandidaturu do čela ODS

  11:29aktualizováno  11:29
Výsledek voleb je katastrofální prohrou pravice a znamená politický konec Václava Klause, říká místopředseda ODS Jiří Pospíšil, jeden ze 16 poslanců za ODS. Strana podle něj dostala od voličů poslední šanci se změnit. "Mnoho různých šíbrů od ODS odpadne," řekl Pospíšil v rozhovoru pro iDNES.cz. Kolegové ho už vyzvali, aby kandidoval na předsedu ODS.
Jiří Pospíšil sledoval výsledky parlamentních voleb ve štábu ODS v Plzni. (26....

Jiří Pospíšil sledoval výsledky parlamentních voleb ve štábu ODS v Plzni. (26. října 2013) | foto: Martin Polívka, MAFRA

Vy sám jste se stal poslancem, ale pro ODS byly volby tvrdý debakl. Jak na to strana zareaguje?
Považuji výsledek strany za katastrofickou prohru a to ve všech krajích. Nesouhlasím například s názorem pana docenta Svobody, že výsledek v Praze je v zásadě v pořádku. To mě trošku překvapilo, musím říci, ten komentář. Je to velký debakl. ODS si musí zvolit nové vedení, které začne dělat kvalitní věcnou politiku. A doufám, že za účasti co nejvíce nových tváří, které budou schopny nabídnout pravicovému voliči atraktivní pravicovou politiku.

Vy sám budete chtít zůstat ve vedení ODS, nebo by měli všichni členové současného vedení odejít?
Dostal jsem 36 procent preferenčních hlasů v Plzeňském kraji, což je po centrální lídryni paní Němcové nejlepší výsledek. A to i v situaci, kdy jsem nebyl moc v médiích a dělal jsem pouze regionální volební kampaň. To je velmi silný závazek, a proto uvažuji, že budu znovu kandidovat do vedení. Na druhou stranu je pro mě důležité, jak velkou sebereflexi ODS udělá. Ve chvíli, kdy se ukáže, že se jede ve stejných kolejích, pak bych v novém vedení nechtěl být. Jsem zvědav, jak bude probíhat debata uvnitř strany. Pokud tam bude tým, který bude chtít očistit politiku ODS, zabývat se věcnými tématy, věnovat se budování stínové vlády, to by mě zajímalo. Pokud se řekne, že se v zásadě nic neděje, pak bych v takovém týmu nechtěl být.

Fotogalerie

Předčasné parlamentní volby 2013

Bohuslav Sobotka ve volebním štábu ČSSD v Praze. (26. října 2013)
Členové vedení ODS byli z volebního neúspěchu zklamaní. (26. října 2013)
Andrej Babiš a šéf cirkusu Jaromír Joo slaví s tygřím mládětem volební úspěch...
Miroslav Kalousek ve volebním štábu TOP 09 v Praze. (26. října 2013)

Na fotogalerii se podívejte zde

Koho byste rád viděl jako příštího předsedu ODS? Máte svůj tip? Pokud o tom tedy neuvažujete vy...
Já jsem sám vyzýván kolegy v regionu, abych kandidoval. Musím si to promyslet. Mám i nějaké své tipy, kdo by měl politiku vést, ale když dovolíte, jsou to lidé, kteří o tom ještě ani sami neuvažovali nebo se k tomu nevyjadřovali, tak by nebylo fér je teď říkat.

Proč ODS a obecně pravice takový výprask od voličů dostaly?
Je to celá řada důvodů. Počínaje tím, že vládnutí zanechává na každé straně šrámy, konče našimi vlastními chybami, kdy jsme příliš ustupovali koaličním partnerům a od našeho programu třeba zvyšováním daní, přes skandály, které někteří naši členové měli. Až po některé drobnosti typu nepodpory od Václava Klause v posledních dnech. To ještě taky mohlo pár voličů zviklat. Pokud budeme tvrdit, že za všechno mohou zlá média a ne objektivní okolnosti, bylo by to špatně. Doufám, že budeme schopni si připustit, že na tom máme sami výrazný podíl.

Ukončily podle vás letošní volby definitivně angažmá Václava Klause v české politice, poté, co naprosto drtivě propadl blok Jany Bobošíkové, která nedostala skoro žádné hlasy, mnohem méně, než když kandidovala bez podpory Klause?
Jsem přesvědčen, že ano. Toto je politický konec Václava Klause. Mrzí mě, že odmítl komunikaci s ODS, že v posledních týdnech házel na ODS bláto. Nevím, co ho k tomu vedlo. Výsledek Jany Bobošíkové potvrdil politický konec Václava Klause.

Šíbři odpadnou, ODS má poslední šanci

Volby 2013

Oddělí se teď konečně od ODS kmotři, že pro ně přestanete být lukrativní, když jim ze spolupráce s vaší stranou nebude nic kynout?
Náš pokles preferencí a odchod do opozice je příležitost udělat určitou čáru za problémy, které jsme v tomto směru měli jako nejsilnější vládní strana. Mnoho různých šíbrů od ODS odpadne. Nebudeme spojováni s vládní odpovědností a budeme schopni prezentovat věcnou, pravicovou politiku. A nebudeme nuceni k různým kompromisům. Výsledek voleb vnímám i jako poslední šanci, kterou ODS dostala. Opravdu, když pojedeme dál ve stejných kolejích, příště už žádná šance nebude.

Kdo podle vás bude vládnout, podle toho, jak volby dopadly?
Nejpravděpodobnější je vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Doufám, že pan Babiš, který takto uspěl, se nebude zdráhat vládní odpovědnosti. Bez ANO se těžko vytvoří nějaká alespoň trochu stabilní vládní většina. A pokud bude skutečně odmítat vstup do vlády, je to velký podvod na voličích, protože změnit obsah politiky se dá pouze vstupem do vlády. Takže doufám, že ANO nám skutečně po vstupu do vlády ukáže, jak to tady bude dělat lépe. Já jsem k tomu skeptický, že to budou dělat lépe, ale to se přesvědčíme na vlastní oči.

Křišťálová lupa

Určitě jste nemohl přehlédnout ani to, že součet mandátů ODS, TOP 09, KDU-ČSL a ANO je 103...
Toho jsem si všiml, ale já bych v tuto chvíli za žádných okolností nesouhlasil s tím, abychom šli do vlády. Zkrátka a dobře občanská pravice tyto volby výrazně prohrála. Je to totální prohra a musíme jít do opozice, jinak je to naše poslední parlamentní angažmá. Nedoporučoval bych v žádném případě, aby šla ODS do koalice s populistickou politickou stranou. My jsme byli v koalici s jednou takovou stranou, s Věcmi veřejnými, a strašlivě jsme na to doplatili. Hrozně náš to poškodilo. Extempore Víta Bárty, jeho politický styl, kauzy, to všechno poškodilo ODS. Máme jedinou šanci. Jít do opozice a dělat kvalitní věcnou, pravicovou opoziční politiku.

Poté, jak volby dopadly z hlediska hodně roztříštěné Sněmovny, nemůže se podle vás stát, že příští rok půjdeme znovu k předčasným volbám?
Doufám, že nikoli. Pokud by byly další předčasné volby, jen by se zesílila deziluze občanů, že by pro standardní politické strany dopadly ještě hůře než tyto volby. Pan Babiš vytvořil velká očekávání, dnes už nemůže říkat, že není politik a se svou druhou největší politickou stranou nese za budoucí vývoj země odpovědnost. Pokud nevznikne žádná vláda, mohl by za to nejen vítěz voleb, ale i hnutí ANO. A jsem přesvědčen, že by to voliči panu Babišovi spočítali. Jsem hluboce přesvědčen, že si to pan Babiš uvědomuje a bude dělat všechno pro to, aby tady nějaká vláda vznikla. Odpovědnost za chaos, bezvládí by měl v prvé řadě on.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...Najdete na iDNES.cz