Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hašek teď hodlá být zlým mužem ČSSD a beranidlem vůči Babišovi

  19:42aktualizováno  19:42
Budu teď výkonnější japonská kalkulačka, méně funkcí, ale o to větší výkon, říká o sobě jihomoravský hejtman Michal Hašek. "Jsem připraven stát se beranidlem směrem ke koaličním partnerům," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Hašek. Když si udrží post šéfa Asociace krajů, nebude na sjezdu ČSSD kandidovat proti Bohuslavu Sobotkovi, ani na místopředsedu.

Jihomoravký hejtman Michal Hašek chce být zlým mužem ČSSD vůči koaličním partnerům. Když si udrží post šéfa Asociace krajů, nebude na sjezdu ČSSD kandidovat proti Bohuslavu Sobotkovi, ani na místopředsedu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Je váš odchod ze Sněmovny spíš pokusem o restart vaší politické kariéry, která se poněkud zabrzdila, nebo pokračováním vašeho pádu, který přišel loni na podzim po neúspěšném pokusu vyměnit předsedu ČSSD Sobotku? A pokusíte se v příštích volbách o návrat do Sněmovny, ve které jste byl od roku 2002?
Víte, já neberu to, co se děje, jako nějaký naprostý pád. Je to katarze toho, co se stalo loni na podzim po volbách do Poslanecké sněmovny. A ptáte-li se mě, jestli ten krok beru jako nějaký restart, tak ano. Pokouším se o restart Michala Haška v rámci sociální demokracie a v rámci české politiky. Ještě stále mám co ČSSD i české politice nabídnout.

Až budou za dva roky krajské volby, čeká vás možná pokus o obhajobu pozice hejtmana. Chcete se ale vrátit do Sněmovny po příštích parlamentních volbách?
Pokud někdy ČSSD uzná, že budu přínosem pro volby do Sněmovny, doufám, že v té době budou jasná pravidla, která řeknou, jak to bude dál s člověkem, který je v pozici hejtmana, primátora, starosty malé obce. Pokud předseda Sobotka zvedl téma kumulace funkcí, tak by se tomu měl věnovat a dotáhnout to do konce. A tím nemyslím jen verbální výzvy. Do budoucna nic nevyloučím, ale nechci nahrát pro nějaký bombastický titulek Hašek chystá návrat do sněmovny. V politice se může stát naprosto cokoli. Že třeba skončím příští týden, nebo že budou za půl, za tři čtvrtě roku, nebo až za tři a půl roku nové volby. Uvidíme, v jaké pozici budou v tu dobu sociální demokraté, a zda bude zájem, abych kandidoval. Teď se maximálně soustředím na pozici hejtmana a šéfa Asociace krajů.

Neříkám sbohem, ale na shledanou. Nebudu okopávat vládu

Co byste řekl tomu, že jste si odchodem ze Sněmovny rozvázal ruce, abyste mohl říkat, já s tím nemám nic společného, a mohl o to více ostřelovat pozici Bohuslava Sobotky, když se ČSSD ve vládě nebude dařit prosazovat její záměry?
Nejsem alibista. Ani uvnitř ČSSD, ani navenek. Nedělám ten krok proto, aby se ze mě stal rebel. Možná směrem k centrální politice platí, že neříkám sbohem, ale na shledanou. Ale rozhodně to neznamená, že teď začnu okopávat kotníky vládě. Podepsal jsem koaliční smlouvu a hlasoval pro důvěru vládě, i když jsem měl své vnitřní výhrady k tomu, že je to vláda koaliční. Ale vnímám realitu. Volební výsledek nebyl z kategorie snů, Andrej Babiš nám dýchal na záda a nenaplnily se předpoklady, že vznikne silná levicová koalice. Vláda, která byla ustavena, není levicová. Úlohou ČSSD je prosazovat v ní náš program. Já ho budu prosazovat v krajích a jsem připraven stát se beranidlem směrem ke koaličním partnerům. Budu komunikovat s Andrejem Babišem, Věrou Jourovou, Pavlem Bělobrádkem...

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek na tiskové konferenci po setkání...

Znamená to, že chcete být "zlý muž" sociální demokracie?
A proč ne? Já na to nepotřebuji formální funkci. Když to bude třeba, tak to udělám. Ale ne proto, že chci být zlý muž. Když to bude třeba k prosazování našeho programu.

V sobotu to bude sto dní, co je Bohuslav Sobotka premiérem. Uznávám, že je to krátká doba, ale jak si podle vás vede? Může se to jevit tak, že jste zastiňováni vaším koaličním partnerem a že nejsilnější slovo ve vládě má ministr financí, ne předseda vlády...
Rozlišuji realitu politickou a virtuální. Realita politická je, že jsme ustavili koaliční vládu, ta virtuální je dána tím, jakou má kdo sílu prosazovat informace o tom, jak se mu daří, nebo nedaří, například v médiích.

Takže za to podle vás mohou novináři...
Nejenom. Pan Babiš udělal všechno proto - a jeho skvělí američtí a jiní poradci, které všechny známe, protože dříve pracovali pro ČSSD - jak správně prezentovat vlastní kroky. Nebudu tady kritizovat to, že pan Babiš má či nemá některá média, protože to je krátkozraké a média tu jsou také od toho, aby dělala politiku. Kdyby pan Babiš nechtěl takto ovlivňovat politické dění, koupil by si časopis Chovatel nebo Zahrádkář a ne Mladou frontu DNES a Lidové noviny...

S OKD to od Babiše byla lekce par excellence

Promiňte, musím vám do toho vstoupit. Média nejsou od toho, aby dělala politiku. Dám vám konkrétní příklad. ČSSD prezentovala svou představu řešení situace dolu OKD, ale Andrej Babiš vzápětí vyjednal řešení o půl miliardy levnější pro stát a nepřispívající do kapsy vlastníka OKD. To od něj dostali politici ČSSD docela "školu", ne?
Byla to politická lekce par excellence. Naprosto nekolegiálně bez vědomí premiéra a příslušného ministra si vyrazil udělat mediální body. Ať si každý udělá obrázek, jestli se takto hraje v týmu. Byla to lekce. Teď už ale víme, jak hraje pan Babiš, jak se připravit na nějaká budoucí témata a jak komunikovat uvnitř vlády. Pro mě je podstatné, že se nakonec dohodla pomoc vlády pro OKD.

V sobotu to bude také přesně šest měsíců od výletu několika sociálních demokratů, včetně vás, v den voleb do Lán za prezidentem Milošem Zemanem, po němž jste se pokusili svrhnout předsedu strany. Už víte kde se z vašeho pohledu stala ta chyba, že se vám to nepovedlo?
Vím a nechci se k tomu vracet. Dodnes považuji za správné, že jsme se sešli jako soukromé osoby - s hlavou státu. Za to se nestydím. Bylo pro mě naopak ctí při tom šoku z volebního výsledku velmi slabého pro ČSSD diskutovat s hlavou státu. Za chybu považuji to, že jsme to špatně zkomunikovali k veřejnosti.

Takže jste měli otevřeně říci, že jste se šli poradit za panem prezidentem, jak vyměnit pana předsedu?
Ale my jsme se nebyli poradit, jak vyměnit předsedu. Podívejte se na jasné komentáře všech účastníků lánské schůzky, včetně ministra vnitra Milana Chovance, který má jistě plnou důvěru pana předsedy Sobotky. I on říká, že se nejednalo o organizaci nějakého puče, a já prostě odmítám interpretaci té schůzky jako nějaké přípravné schůzky k puči v ČSSD. To, jestli nějak hlasovalo předsednictvo, to už byly až následné kroky. Předseda Sobotka tu výzvu slyšel, nevyslyšel ji a všichni vědí, jak to pokračovalo. Za sebe považuji za chybu, že jsem nemluvil pravdu o lánské schůzce. To je něco, co ze sebe musím smýt, co musím odpracovat v rámci české politiky. Zpětně to považuji za hrubou chybu.

Jaké jsou teď vaše vztahy s prezidentem Zemanem?
Uvidíme se společně s dalšími hejtmany příští středu na Pražském hradě. Budeme obědvat s panem prezidentem.

Michal Hašek z ČSSD během jednání Sněmovny (21. ledna 2014)

Předpokládám, že máte dobré vztahy, když jste mu poslal už 150 tisíc korun do jeho nadačního fondu na snižování státního dluhu?
Předpokládám, že naše osobní vztahy se nijak významně nezměnily. Politicky jsou to vztahy hejtmana a hlavy státu.

Úspěchem ČSSD v eurovolbách bude jenom vítězství

Jaký volební výsledek v eurovolbách by byl pro ČSSD úspěchem?
Úspěchem pro ČSSD bude jenom vítězství, pokud by měla potvrdit roli favorita v české politice. Netroufám si šermovat konkrétními procenty. Nebudu si hrát na prognostika, nemám tu skleněnou kouli.

Jak stabilní je podle vás vláda? Mohou s ní otřást evropské, nebo podzimní komunální a senátní volby? Nebo to řeknu ještě jinak. Nemůže se panu Sobotkovi po eurovolbách přihodit něco takového jako Vladimíru Špidlovi, když ho sama ČSSD po neúspěchu v eurovolbách vyměnila?
Nepředpokládám, že by se mu přihodilo něco podobného, jako panu Špidlovi. Uvnitř strany komunikuje, samozřejmě s někým víc, s někým méně, komunikuje i s hejtmany. Jako hejtman a šéf Asociace krajů si na vládu nemohu stěžovat. Co se týče stability, je to jedna z nejstabilnějších vlád podle počtu mandátů ve Sněmovně. Jsem přesvědčen, že vláda bude pokračovat po eurovolbách, i po těch podzimních volbách. Uvnitř stran bude v reakci na výsledky probíhat samozřejmě diskuse. Já budu dělat všechno pro to, aby výsledky v těch volbách byly pro sociální demokracii co nejlepší. Věřím, že pro to bude dělat maximum vedení strany i ministři, kteří budou konzultovat své iniciativy s ČSSD. Jako třeba Jiří Dienstbier svůj "skvělý" nápad na adoptování dětí homosexuály. To je opravdu "výborná" věc, která nám na jižní Moravě přidá řadu voličů. Ale teď vážně. Musela by přijít vážná, fatální věc a myslím, že by to nebyla sociální demokracii, která by tuhle vládu rozbila. Muselo by to přijít od jiné vládní strany.

Když bude šéf Asociace krajů, nebudu na sjezdu kandidovat

Máte příští rok na jaře volební sjezd. Pokusíte se vrátit na funkci do nejužšího vedení strany? Na čem to bude záviset? Na tom, jestli bude existovat Sobotkova vláda?
Já v nejužším vedení strany jsem jako nejvýše postavený hejtman v Asociaci krajů. Veřejně jsem avizoval, že budu obhajovat mandát v Asociaci krajů na příští dva roky, a když se to povede, budu součástí grémia ČSSD a nebudu kandidovat na sjezdu ČSSD do nejvyšších funkcí ve straně.

Jen se chci ujistit. Když povedete dál Asociaci krajů, nebudete kandidovat na post předsedy ani místopředsedy ČSSD na příštím sjezdu?
Pokud budu potvrzen jako šéf Asociace krajů, nepočítám s tím, že bych se na březnovém sjezdu ucházel o některou z vrcholných funkcí v nejužším vedení, tedy o funkci předsedy, nebo místopředsedy.

Co říkáte tomu, že váš kolega, karlovarský hejtman Josef Novotný, se nevzdá pozice poslance a nechá si obě funkce?
Beru to na vědomí, je to jeho individuální rozhodnutí. Každý z příběhů poslanců, hejtmanů je individuální příběh s individuálním koncem.

Michal Hašek a Jeroným Tejc před sídlem ČSSD v Praze. (26. října 2013)

Michal Hašek a Jeroným Tejc před sídlem ČSSD v Praze. (26. října 2013)

Máte dohodu uvnitř ČSSD, že strana předloží návrh o prosazení klouzavého mandátu, aby ministři, včetně premiéra, nemohli být zároveň poslanci?
Nemáme dohodu, ale máme předsedu, který neustále opakuje, že je třeba řešit kumulaci funkcí. A věřím, že když něco takto vážně říká, že to chce také dotáhnout do konce. My jsme to jako hejtmani předložili do vnitřní debaty v ČSSD, uvidíme, jestli se toho poslanecký nebo senátorský klub ujme.

V jaké pozici byste se rád viděl, řekněme za čtyři roky?
Za čtyři roky chci být dál hrdý jihomoravský patriot Michal Hašek, který bude mít čistou hlavu, bude zdráv, budou zdrávi jeho rodinní příslušníci. A zbytek, to se ukáže. Česká politika je velmi nevyzpytatelná. Odchodem ze Sněmovny směrem k Praze a centrální politice neříkám sbohem, ale na shledanou.

Japonská kalkulačka teď bude mít méně funkcí, ale větší výkon

Už jste se naučil žít s tím, že vás přirovnávají k japonské kalkulačce, která nyní pouze přišla o jednu svou funkci?
Za tu otázku děkuji. Já vás překvapím. Já jsem z těch původních asi 27 funkcí dnes na deseti funkcích. Takže jsem řekl kolegům z ODS, kteří mi dali tu nálepku japonské kalkulačky před posledními volbami - dámy a pánové z ODS, upozorňuji vás, že japonská kalkulačka má v současné době méně funkcí, ale bude více výkonná. Hovoříme tedy o nové generaci japonské kalkulačky. Opakuji - méně funkcí, větší výkon.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Dva hasičské tanky přijely do Prahy na pomoc s vyprošťováním zřícené trojské lávky z Vltavy. Dosud nasazená technika na...

Nejkrásnější alej je z Dubé. Jsou jí dva roky a vysázeli ji trampové

Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní soutěži Alej roku.

Jsou jí teprve dva roky, ale už vyhrála soutěž krásy. Alej na Staré Husí cestě nedaleko Dubé zvítězila v prestižní...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...Najdete na iDNES.cz