Tejc: Zda ČSSD ve volbách uspěla, ukáže až jednání o koalicích

  14:13aktualizováno  14:13
Je předčasné říkat, zda ČSSD ve volbách uspěla, říká poslanec Jeroným Tejc, dříve jeden z představitelů stranické opozice proti Bohuslavu Sobotkovi. „Pokud bude ČSSD ovlivňovat dění ve městech, tak to bude úspěch,“ řekl iDNES.cz Tejc. Sobotkovi už řekl, jak se rozhodl o kandidatuře do vedení strany, veřejně o tom ale ještě mluvit nechce.

O tom, zda ČSSD ve volbách uspěla, jak o tom mluví Bohuslav Sobotka, rozhodne podle Jeronýma Tejce výsledek jednání o koalicích na radnicích. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Je výsledek ČSSD v komunálních volbách a v prvním kole senátních voleb úspěch, jak se tváří předseda Bohuslav Sobotka?
Zatím je to hodnocení předčasné, bez toho, abychom věděli, jaký dopad to bude mít na to, jaké teď vzniknou koalice. Je to do značné míry na místních poměrech. Nejde ani tak o přesný počet procent, ale jak bude zužitkován koaliční potenciál sociální demokracie. Pokud bude ČSSD ovlivňovat dění ve městech a obcích, tak to bude úspěch.

Už v tuhle chvíli ale platí, že se místo vás hnutí ANO prosadilo na Moravě tam, kde jste zatím byli nejsilnější vy, jako v Brně nebo ve vaší dosud vysloveně baště, v Ostravě. Čemu to přičítáte?
Příčin může být víc. Já se nejdřív dívám na vlastní chyby. Nechci teď dávat vinu nikomu jinému než nám samotným, jak jsme přesvědčili voliče, aby šli k volbám. Řada našich voličů zůstala doma. Je na politolozích, aby zhodnotili další příčiny.

V komunálních volbách jste získali 3 773 mandátů, v minulých volbách jste jich měli 4 584, takže jste jich více než osm stovek ztratili. Může to oslabit pozici současného předsedy strany?
Politická situace je proměnlivá. Mění se politická mapa, vstupuje do hry více a více subjektů, média také nejsou v rukou subjektů, které by neměly zájem o politiku... Budu to ale hodnotit na půdě sociální demokracie.

Sdílíte názor šéfa strany Sobotky, že byste na komunální úrovni měli upřednostnit, tam, kde to půjde, model spolupráce podle vládní koalice ČSSD - ANO - KDU-ČSL?
Samozřejmě, kde to půjde, tak je to logická varianta. Není to ale jen na sociální demokracii, ale musí ta nabídka přicházet i od potenciálních koaličních partnerů, od ANO a KDU-ČSL. Pokud se ty nabídky objeví, není důvod, abychom tuto koalici neaplikovali zejména ve větších městech, kde lidé volí více podle stran, než v malých obcích, kde si vybírají nezávislé kandidáty.

V červnu jste ohlásil, že po říjnových volbách povíte, na jakou pozici ve vedení strany budete kandidovat. Už víte, zda půjde o pozici řadového místopředsedy, prvního místopředsedy nebo budete kandidovat proti Bohuslavu Sobotkovi na předsedu sociální demokracie?
Já jsem se už rozhodl a výsledek sdělím až potom, co za sebou budeme mít koaliční jednání. Mohu říci jediné: mé rozhodnutí zná předseda strany.

Může bez ohledu na vaše osobní rozhodnutí výsledek komunálních voleb ohrožovat pozici předsedy strany?
To bych teď nechtěl komentovat.

Co se týká senátních voleb, postoupilo vám 19 kandidátů a je vysoce pravděpodobné, že ČSSD ztratí většinu v Senátu, kterou si ovšem může udržet vládní koalice jako celek.
Bude záležet na tom, jak dopadne druhé kolo. To, že postoupilo devatenáct kandidátů, považuji za dobrý výsledek. Zopakovat minulý výsledek, kdy jsme uspěli ve třiadvaceti obvodech, není teď v silách žádné politické strany. Bylo by dobré uspět ve všech těch 19 obvodech, já pro to udělám maximum a důležité je, aby vládní koalice udržela většinu v Senátu pro rozhodnutí, která by mohla být klíčová vládu, pro její agendu.

Ještě jedna věc. Je to zhruba rok, kdy jste se vzápětí po předčasných volbách do Sněmovny spolu s dalšími kolegy vypravil do Lán za prezidentem Milošem Zemanem a pak jste se neúspěšně usilovali o svržení Bohuslava Sobotky. Ještě vám to někdo v ČSSD připomíná?
Rozhodně ne. A myslím, že tato kapitola je uzavřená. Díváme se dopředu a uvědomujeme si, že ČSSD musí přežít jako silná strana, abychom dokázali hájit zájmy lidí, kteří nejsou mezi horními deseti tisíci.

Co musí udělat ČSSD, aby přežila jako silná strana?
Sociální demokracie musí bojovat s jinými, ne uvnitř, a musí mít jasný tah na branku.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Hutka lže, řekl u soudu Srp. Požaduje omluvu za výroky o udávání StB

Žalovaný Jaroslav Hutka (vlevo) a žalobce Karel Srp u Obvodního soudu pro Prahu...

Soud začal projednávat spor bývalého předsedy Jazzové sekce Karla Srpa a písničkáře Jaroslava Hutky. Srp požaduje...

K vyjednávání patří i taktika, říká Adámek o hlasech, které neměl

Zlínský primátor a lídr hnutí STAN Miroslav Adámek.

Zlínskému primátorovi Miroslavu Adámkovi se nepodařilo vyřešit problém s chybějícím hlasem z jeho hnutí STAN, kvůli...

Komunisté se rozhodli, že pomohou Babišově vládě se státním rozpočtem

Předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání prvního zasedání širšího vedení...

Vláda Andreje Babiše se bude moci spolehnout na komunisty i při schvalování státního rozpočtu na příští rok. Vedení...Najdete na iDNES.cz