Tejc: Zda ČSSD ve volbách uspěla, ukáže až jednání o koalicích

  14:13aktualizováno  14:13
Je předčasné říkat, zda ČSSD ve volbách uspěla, říká poslanec Jeroným Tejc, dříve jeden z představitelů stranické opozice proti Bohuslavu Sobotkovi. „Pokud bude ČSSD ovlivňovat dění ve městech, tak to bude úspěch,“ řekl iDNES.cz Tejc. Sobotkovi už řekl, jak se rozhodl o kandidatuře do vedení strany, veřejně o tom ale ještě mluvit nechce.

O tom, zda ČSSD ve volbách uspěla, jak o tom mluví Bohuslav Sobotka, rozhodne podle Jeronýma Tejce výsledek jednání o koalicích na radnicích. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Je výsledek ČSSD v komunálních volbách a v prvním kole senátních voleb úspěch, jak se tváří předseda Bohuslav Sobotka?
Zatím je to hodnocení předčasné, bez toho, abychom věděli, jaký dopad to bude mít na to, jaké teď vzniknou koalice. Je to do značné míry na místních poměrech. Nejde ani tak o přesný počet procent, ale jak bude zužitkován koaliční potenciál sociální demokracie. Pokud bude ČSSD ovlivňovat dění ve městech a obcích, tak to bude úspěch.

Už v tuhle chvíli ale platí, že se místo vás hnutí ANO prosadilo na Moravě tam, kde jste zatím byli nejsilnější vy, jako v Brně nebo ve vaší dosud vysloveně baště, v Ostravě. Čemu to přičítáte?
Příčin může být víc. Já se nejdřív dívám na vlastní chyby. Nechci teď dávat vinu nikomu jinému než nám samotným, jak jsme přesvědčili voliče, aby šli k volbám. Řada našich voličů zůstala doma. Je na politolozích, aby zhodnotili další příčiny.

V komunálních volbách jste získali 3 773 mandátů, v minulých volbách jste jich měli 4 584, takže jste jich více než osm stovek ztratili. Může to oslabit pozici současného předsedy strany?
Politická situace je proměnlivá. Mění se politická mapa, vstupuje do hry více a více subjektů, média také nejsou v rukou subjektů, které by neměly zájem o politiku... Budu to ale hodnotit na půdě sociální demokracie.

Sdílíte názor šéfa strany Sobotky, že byste na komunální úrovni měli upřednostnit, tam, kde to půjde, model spolupráce podle vládní koalice ČSSD - ANO - KDU-ČSL?
Samozřejmě, kde to půjde, tak je to logická varianta. Není to ale jen na sociální demokracii, ale musí ta nabídka přicházet i od potenciálních koaličních partnerů, od ANO a KDU-ČSL. Pokud se ty nabídky objeví, není důvod, abychom tuto koalici neaplikovali zejména ve větších městech, kde lidé volí více podle stran, než v malých obcích, kde si vybírají nezávislé kandidáty.

V červnu jste ohlásil, že po říjnových volbách povíte, na jakou pozici ve vedení strany budete kandidovat. Už víte, zda půjde o pozici řadového místopředsedy, prvního místopředsedy nebo budete kandidovat proti Bohuslavu Sobotkovi na předsedu sociální demokracie?
Já jsem se už rozhodl a výsledek sdělím až potom, co za sebou budeme mít koaliční jednání. Mohu říci jediné: mé rozhodnutí zná předseda strany.

Může bez ohledu na vaše osobní rozhodnutí výsledek komunálních voleb ohrožovat pozici předsedy strany?
To bych teď nechtěl komentovat.

Co se týká senátních voleb, postoupilo vám 19 kandidátů a je vysoce pravděpodobné, že ČSSD ztratí většinu v Senátu, kterou si ovšem může udržet vládní koalice jako celek.
Bude záležet na tom, jak dopadne druhé kolo. To, že postoupilo devatenáct kandidátů, považuji za dobrý výsledek. Zopakovat minulý výsledek, kdy jsme uspěli ve třiadvaceti obvodech, není teď v silách žádné politické strany. Bylo by dobré uspět ve všech těch 19 obvodech, já pro to udělám maximum a důležité je, aby vládní koalice udržela většinu v Senátu pro rozhodnutí, která by mohla být klíčová vládu, pro její agendu.

Ještě jedna věc. Je to zhruba rok, kdy jste se vzápětí po předčasných volbách do Sněmovny spolu s dalšími kolegy vypravil do Lán za prezidentem Milošem Zemanem a pak jste se neúspěšně usilovali o svržení Bohuslava Sobotky. Ještě vám to někdo v ČSSD připomíná?
Rozhodně ne. A myslím, že tato kapitola je uzavřená. Díváme se dopředu a uvědomujeme si, že ČSSD musí přežít jako silná strana, abychom dokázali hájit zájmy lidí, kteří nejsou mezi horními deseti tisíci.

Co musí udělat ČSSD, aby přežila jako silná strana?
Sociální demokracie musí bojovat s jinými, ne uvnitř, a musí mít jasný tah na branku.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Další z rubriky

Ubližování a nadávky ve třídě zažila většina žáků, ukázal průzkum

Do anonymního dotazníkového šetření Mapa školy se každoročně zapojují školy,...

Více než polovina žáků základních škol se setkává s fyzickým ubližováním ve třídě a více než třetina žáků se ve škole...

Jurečka chce snížit DPH na palivové dřevo spolu s návrhem vlády měnícím EET

Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka sleduje průběžné výsledky druhého kola...

S návrhem snížit daň z přidané hodnoty na palivové dříví, stavební řezivo, dřevěné brikety a pelety z 15 na 10 procent...

Úředníci stavbu apartmánů ve Špindlu přezkoumávat nemusí, rozhodl soud

Dva úředníci čelí obvinění kvůli povolení dvou apartmánových domů (na snímku...

Někdejší vrcholový manažer společnosti ČEZ Vladimír Schmalz neuspěl u Krajského soudu v Hradci Králové se svými...

Najdete na iDNES.cz