Prokremelský ideolog Nikolaj Starikov

Prokremelský ideolog Nikolaj Starikov | foto: Dan Materna, MAFRA

Prokremelský ideolog: Evropská unie se může stát součástí Ruska

  • 1264
Nikolaj Starikov, hvězda mezi prokremelskými ideology, tvrdí, že Ukrajinci byli, jsou a znovu budou součástí ruského národa. Z rozpadu Ukrajiny viní Západ, který v zemi podpořil převrat. Jeho pražská přednáška v Ruském kulturním centru v Praze nadchla desítky českých příznivců Vladimira Putina. „My Krym nedáme. Za nic,“ zdůraznil ruský nacionalista.

Evropská unie měla mnoho let s Ruskem dobré vztahy. Byla dokonce hotová dohoda o strategickém partnerství. Proč se pak pro Rusko stala protivníkem?
My v Rusku se na Unii jako na nepřítele nedíváme.

Opravdu? Kroky Ruska v posledních třech letech, zvláště ty v souvislosti s Ukrajinou, ukazují, že ji za protivníka považujete.
Rusko a Evropa musí žít v míru a vytvořit jedno velké hospodářské společenství. Eurasijský svaz, který zakládáme, se skvěle doplňuje s Evropskou unií a spolu mohou vytvořit jeden obrovský trh, jak říká prezident Putin, od Lisabonu až po Vladivostok. Ale existují země, které chtějí být jedinou dominantní silou na planetě. Jde o Spojené státy a jejich nejbližšího spojence Velkou Británii. Jejich cílem je oslabovat všechna další mocenská centra ve světě - Rusko, Čínu i EU.

Nikolaj Starikov

Ideolog Nikolaj Starikov (45), ruský politický aktivista a zakladatel hnutí „Antimajdan“, je považován za předního ideologa prokremelských nacionalistických kruhů. Podporuje Vladimira Putina, obnovení Ruského impéria, nepočítá Bělorusy a Ukrajince za samostatné národy a kritizuje liberální hodnoty. Je napojen i na prokremelské motorkářské sdružení Noční vlci. Ve svých knihách rozvíjí různé spiklenecké teorie.

Když to vidíte takto, nebylo by pak pro Rusko lepší, kdyby se snažilo spolupracovat s EU, uzavřelo s ní strategické partnerství a v budoucnosti se třeba stalo i jejím členem?
Rusko do Evropské unie nikdy nikdo přijmout nemůže. Stačí se podívat na mapu. Ale Evropská unie se součástí Ruska stát může. Ale už dnes můžeme spolupracovat. Naše snahy však narážejí na odpor EU, který je podněcován USA, jimž je Unie podřízena.

To je nesmysl. Jak jste na to přišel?
Stačí se podívat na sankce. EU na nátlak USA zavedla sankce proti Rusku. Naše výměna zboží s Unií se výrazně zmenšila, výměna zboží USA s Ruskem vzrostla. Teď mi odpovězte, proti komu byly přijaty sankce? Jsou vlastně namířeny proti EU.

Americké sankce proti Rusku jsou tvrdší než ty unijní. Sankce byly zavedeny poté, co Rusko okupovalo ukrajinský Krym a vaši vojáci napadli východ Ukrajiny.
To není pravda. Už od roku 2008 byly pokusy démonizovat a izolovat Rusko.

Ale to už bylo po ruské invazi do Gruzie, kde Rusko okupovalo Jižní Osetii a Abcházii.
Šlo o odpověď na gruzínský útok na ruské mírové síly, který naše armáda odrazila všemi dostupnými prostředky. Vzpomeňte si na olympiádu v Soči v lednu 2014. Na Ukrajině ještě neproběhl státní převrat, na Krymu ještě nikoho, ani ty nejsmělejší lidi, nenapadlo, že by bylo možné uskutečnit referendum, lidé na východě Ukrajiny netušili, že brzy začne občanská válka. A evropští lídři ani prezident USA už do Soči nepřijeli na slavnostní zahájení naší olympiády. Proč to udělali? Nic z toho, proč se pak zavedly sankce, ještě nenastalo. Západ ale už na Rusko vyvíjel tlak.

Dobře, mnozí západní státníci nejeli do Soči. Ale opakuji, vy jste okupovali Krym a vojensky intervenovali na východní Ukrajinu.
Západ přešel do otevřené konfrontace s Ruskem ve chvíli, kdy podpořil státní převrat na Ukrajině (proevropskou revoluci na kyjevském Majdanu – pozn. red.). Převrat, který byl namířen přímo proti našemu národu žijícímu na Ukrajině. Protože Rusko a Ukrajina, to je jako Spolková republika a východní Německo. Země různé, ale národ jeden.

„Ukrajina je suverénní, ale musí zvážit důsledky“

Mnoho Ukrajinců to vidí jinak. Vraťme se ještě k počátku krize. Co je pro Rusko špatného na tom, že Ukrajina podepsala asociační dohodu s EU?
Ukrajina jako suverénní stát může uzavírat jakékoli smlouvy a vstupovat kam chce. Ale musí zvážit důsledky takových aktů. Dohodou s EU Ukrajina předala moc nad svojí zemí Bruselu.

My jsme měli také asociační dohodu s EU a byli jsme suverénní.
Ne, je to tak. Přečtěte si asociační dohodu Ukrajiny. Rusko muselo ochránit svůj trh. Ukrajina by se stala tranzitní zemí, přes kterou by do Ruska nekontrolovatelně proudilo zboží z EU. Měli jsme s ní bezcelní dohodu, ale ta byla pro ukrajinskou ekonomiku, a ne pro celou Unii. A když ukrajinskému prezidentovi naši specialisté vysvětlili, jaké by dohoda s EU měla důsledky, tak ji Viktor Janukovyč odmítl podepsat. Toť vše. Západ pak podpořil pučisty, fašisty, zavřel oči nad porušením ústavy.

Dobře, Rusko má právo bránit svůj trh. Ale na to jsou ekonomické nástroje, kvůli tomu se neokupuje část území sousedního státu a neposílají se na jeho území vojáci, aby podpořili separatisty?
Žádná okupace Krymu nebyla, uskutečnilo se referendum podpořené Ruskou federací, v němž lidé svobodně sdělili svůj názor. Jeďte na Krym a uvidíte to sám, 94 % jeho obyvatel hlasovalo pro sjednocení s Ruskem.

Před referendem Krym okupovala ruská vojska, oni „zelení mužici“.
Ruská vojska se na Krymu nacházela na základě dohody s legitimní ukrajinskou vládou.

Ale měli být jen na základnách.
Zadruhé. Žádná invaze ruské armády na východní Ukrajinu se neuskutečnila a ubezpečuji vás, že se neuskuteční. To jsou jen výmysly kyjevské vlády, hledání vnějšího nepřítele, aby se našla výmluva, proč se na východě země bojuje a proč se žádné sliby z Majdanu dodnes neplní.

Ale sám Vladimir Putin přiznal, že na východní Ukrajině ruští vojáci jsou.
Byli tam dobrovolníci, lidé, pro které je Rusko, Ukrajina, Bělorusko jeden národ, a jeli tam tyto ideje bránit. O tom mluvil náš prezident.

Mluvil i o vojácích...
Jestli máte otázky na našeho prezidenta, bude lépe, když je položíte přímo jemu nebo jeho mluvčímu.

Co tedy chcete na východě Ukrajiny?
Aby tam skončily boje a občanská válka. K tomu je třeba plnit minské dohody, Doněcká a Luhanská lidová republika mají získat dodatečné pravomoce. Nemáme žádné teritoriální nároky.

„Rusko bude vždy. Můžete říct, že za padesát let bude EU?“

Vy říkáte, že Ukrajinci a Rusové tvoří jeden národ. Ale vždyť jste z nich svojí politikou udělali největší nepřátele Ruska. To je hodně špatný výsledek politiky Kremlu.
To není konec politiky. Politika nemá konce. Můžete říci, že za padesát let bude existovat EU, jste si jist, že bude existovat za pět nebo deset let?

A vy jste si jistý, že za padesát let bude ještě nějaká Ruská federace?
Rusko bude existovat určitě. Ale jestli Ukrajina, to je velká otázka. Protože teritoriální nároky vůči Ukrajině má Rumunsko, Polsko, Maďarsko.

Já nic takového neslyšel.
Brzy uslyšíte. Války začínají nečekaně. Politika pokračuje. Ukrajina nikdy nebyla nepřítelem Ruska a nebude. Jen dnes sedí v Kyjevě americké loutky, které někdy v budoucnosti stanou před soudem za provedení státního převratu, za rozpoutání občanské války. Tato vláda dělá vše pro to, aby rozeštvala dvě části jednoho národa.

Ukrajinština je jiný jazyk než ruština, Ukrajinci mají svoji historii, mimochodem delší než Rusové.
Znáte špatně naši historii. Poslední sjednocení našeho národa proběhlo po druhé světové válce. Rozdíl mezi ukrajinským a ruským jazykem je menší než mezi hochdeutsch a bavorským dialektem. Budete tvrdit, že Bavoři a Berlíňané tvoří jiný národ? K poslednímu sjednocení německého národa došlo v roce 1990, za pomoci Moskvy. Proto otázka sjednocení na kusy rozervaného národa bude někdy v budoucnosti vyřešena. Hranice států se mění, když se změní rovnováha sil. Když byl Sovětský svaz v plné síle, nikoho by ani nenapadlo, že by ho mohl rozervat na části. SSSR zeslábl, změnily se hranice. Ti, kteří provedli na Ukrajině státní převrat, spustili mechanismus zničení svého státu. Téměř okamžitě ztratila Ukrajina část území. A ztratí kontrolu i nad dalšími.

Ukrajina neztratila kontrolu, ale Rusko okupovalo Krym a na východ Ukrajiny poslalo vojáky.
Tam žádné ruské jednotky nejsou.

Ale jsou.
Nejsou.

Na co je tak obrovské zemi jako Rusko Krym, maličká gruzínská Osetie, Abcházie? Proč jste je museli okupovat?
Podobnou otázku můžete položit Británii. Na co jí jsou Malvíny (Falklandské ostrovy – pozn. red.) nebo Severní Irsko. Proč se Spolková republika sjednotila s NDR. Vždyť mohli ušetřit tolik peněz. Pokud najdete odpověď na tyto otázky, tak vám odpovím já.

Rusko je dnes i díky západním sankcím v největší krizi od roku 1998. Stál vám Krym za to?
A za kolik byste vy prodal Prahu jinému státu? Pro všechny Rusy představoval Krym ruskou půdu. My ho nedáme. Za nic! Pro všechny Rusy jsou Ukrajinci stejný národ jako oni. A tuto část našeho národa se snaží přesvědčit, že jejich vlast je jejich nepřítel. V tom leží základ tragédie.

Kvůli Krymu jste zničili a dodnes poškozujete spojenectví se Západem. Na východě vám roste obří konkurent v Číně. Nebojíte se, že až budete Západ potřebovat, bude pozdě?
Západ nám nikdy v historii nepomohl, pokud to nebylo v jeho zájmu. Když se naše zájmy rozcházejí, jeho pomoci se nikdy nedočkáme. Proto naši schopní vůdci spoléhají jen na vlastní síly. Jak řekl car Alexandr III., Rusko má jen dva spojence, svoji armádu a svoji flotilu. My jsme připraveni být se Západem přáteli, ale pouze pokud on bude brát v úvahu naše zájmy. Jestliže se k nám EU a USA budou chovat jako k hadru, s kterým si vytřou podlahu, tak s žádným přátelstvím, drazí přátelé, nepočítejte.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video