Ministr zdravotnictví v demisi Leoš Heger (archivní snímek)

Ministr zdravotnictví v demisi Leoš Heger (archivní snímek) | foto: O. Němec, MAFRA

Zrušení nadstandardů nahrává prokorupčnímu prostředí, říká Heger

  • 548
Ústavní soud v úterý zrušil nadstandardy i další části reformy zdravotnictví. "Přispěje to k rozvoji šedé ekonomiky ve zdravotnictví," říká ministr zdravotnictví v demisi Leoš Heger v rozhovoru pro iDNES.cz. Plánuje legislativní změny, které by rozhodnutí soudců vyhověly a reformu opět vrátily do hry.

Co si myslíte o rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil nadstandardy ve zdravotnictví?
Ústavní soud je instituce, kterou je potřeba respektovat, není proti tomu odvolání. O tom výroku nelze mluvit a nelze o něm spekulovat. Já jenom vím, že rozhodnutí Ústavního soudu nebylo úplně jednotné, ale je tady. My budeme pracovat na tom, abychom připravili ještě nějakou změnu. Takovou, která by Ústavnímu soudu vyhověla a mohlo se to všechno vrátit zase k tomu stavu, ve kterém to fungovalo.

Ústavní soud zrušil nadstandardy i další části reformy zdravotnictví

Jakou změnu máte na mysli?
Ústavní soud zcela jasně řekl, že nemá nic proti principu nadstandardů. Pokud je péče poskytována odpovídajícím způsobem a na úrovni toho, co je hrazeno ze zdravotního pojištění a pokud se k takovému výkonu najde výkon, který je dražší, ale svým způsobem pro pacienta lukrativnější, tak pak je možno si za něj připlácet. Typický příklad, který jsme měli nachystaný a zatím jsme s ním nepřišli, jsou operace na operačním robotu, které jsou v některých případech pro pacienty výhodné.

Co Ústavní soud rozporoval? Vadí mu pouze to, že jsou nadstandardy uvedené jenom ve vyhlášce a současná podoba zákona k nadstandardům tak není dostatečně srozumitelná?
Podle Ústavního soudu máme nadstandardy v zákoně definovány příliš vágně. Ústavní soud chce, aby to bylo všechno konkretizováno v zákoně a ne ve vyhlášce. Velmi vášnivě se o tom diskutovalo, už když se zákon připravoval, řada lidí si myslela, že by to mělo jít do zákona, nakonec však zvítězila naše varianta. Co se dá dělat, Ústavní soud má jiný názor a my se musíme přizpůsobit. Když budou definice přenesené z vyhlášek do zákona, tak pak si myslím, že se proces bude moct rozběhnout znovu.

Nadstandardy

  • Od ledna 2012 si pacienti mohli vybrat z 18 ekonomicky náročnějších variant zdravotní péče
  • Jednalo se zatím jen o tři oblasti: lehké sádry, nitrooční čočky a některé očkovací vakcíny

Jaké reálné dopady bude mít zrušení nadstandardů na pacienty?
Nejlépe se to vysvětluje na oční čočce, tam za nadstandardy zaplatili pacienti zhruba 40 milionů. Dokud nadstandardy nebyly, tak když si chtěl pacient pořídit lepší čočku například po operaci šedého zákalu, musel ji zaplatit celou. Od platnosti výnosu soudu bude muset pacient zaplatit čočku zase celou.

Jaké další negativní dopady bude zrušení nadstandardů mít?
Ve zdravotnictví se znovu objevuje šedá ekonomika a zrušení nadstandardů prokorupčnímu prostředí bohužel velice vyhovuje. Nikdo to nedokáže změřit, ale všichni to tuší. Například v Praze se za porodníka před dvěma lety platilo deset tisíc korun na ruku, jsou lidé, kteří si takto přilepšují. Zdravotníci také mohou zatěžovat svá zdravotnická zařízení, například někteří pacienti dostali levnou těžkou bílou sádru, jiní zase žlutou lehkou. V současné době, kdy se každý snaží bojovat proti korupci, je škoda, kdyby se prostor pro korupci zase zvětšoval.

Ústavní soud zrušil také zvýšení poplatků za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun. Budou tyto peníze nemocnicím chybět? 
Myslím si, že není problém ke stokorunovému poplatku vyrobit nějakou sociální klauzuli, jakože ho nebudou platit děti, staří lidé a lidé v nějakém špatném sociálním stavu. Bude to limitováno třeba na dva a půl tisíce ročně, to je dneska u většiny regulačních poplatků zavedeno. Nebo se tam udělá omezení, že se platí první měsíc v nemocnici a další už ne. Regulační poplatek přinesl do systému asi jeden a půl miliardy, to už je velmi podstatné, nemocnicím to bude chybět a budou muset zvednout úhrady. Počítá se s tím, že ta sociální klauzule by stála asi tři čtvrtě miliardy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video