Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Alkohol ve Sněmovně můžeme při jednání omezit, připustil Hamáček

  17:50aktualizováno  17:50
Kdyby ve Sněmovně nebyl alkohol, připomínalo by to spíš Saúdskou Arábii či Írán, říká její předseda Jan Hamáček z ČSSD o návrhu kolegů z hnutí ANO zakázat prodej alkoholu ve Sněmovně. "Můžeme se bavit o tom, zda by nebylo vhodné omezit tuto věc po dobu jednání," řekl ale také v rozhovoru pro iDNES.cz Hamáček.

Šéf Sněmovny Jan Hamáček z ČSSD na mimořádně svolané sněmovní schůzi (21. ledna 2014). | foto:  Dan Materna, MAFRA

Místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová z hnutí ANO přišla s návrhem, že by se měl v dolní komoře parlamentu úplně zakázat prodej alkoholu (více zde). Jak se na to jako předseda Sněmovny díváte?
Jsem připraven o té věci debatovat. Ještě jsem ten návrh neviděl. Nevím, jakým způsobem to chtějí udělat, jestli to chtějí přednést na organizačním výboru, nebo vtělit do jednacího řádu Sněmovny...

Vy jste, nepletu-li se, dříve pracoval ve škodovce v Mladé Boleslavi. Tam si lidé během pracovní doby mohli koupit a pít alkohol?
Nemohli.

A v čem jsou poslanci, kteří tvoří zákony, jiní než lidé, kteří si během pracovní doby nemohou v práci koupit a pít alkohol?
Neříkám, že jsou jiní. Pokud kolegové z hnutí ANO cítí, že je potřeba tu věc změnit, můžeme se o tom bavit.

Vám se nestává, že tu a tam potkáváte ve Sněmovně kolegy poslance z různých stran, kteří mají v pracovní době řekněme "vypito"?
V tomto volebním období jsem tento problém nezaznamenal.

Nepřišel jsem do styku s poslancem, který by měl takový problém

Tak nejste nováček mezi poslanci. Ani v minulosti jste si nevšiml?
Zaznamenal jsem asi dvě mediální kauzy, kdy to byl pan poslanec Kott a tuším pan poslanec Turek. Ale já sám jsem nikdy nepřišel do styku s poslancem, který by vykazoval nějaké takovéto problémy. Navíc samozřejmě nemám žádné možnosti, jak to zjistit. Nemůžu dát svým kolegům dýchnout. Můžeme se bavit o tom, zda by nebylo vhodné omezit tuto věc po dobu jednání Sněmovny, aby to bylo srovnatelné s pracovní dobou standardních zaměstnanců, kteří v pracovní době nemohou požívat alkoholické nápoje.

Od kritiků omezení prodeje alkoholu ve Sněmovně jsem zaznamenal argument, že při příjezdu zahraničních návštěv by byl přípitek třeba džusem...
Tak samozřejmě pokud by to kolegové z hnutí ANO chtěli dotáhnout ad absurdum a úplně zakázat alkohol ve Sněmovně, tak by se mohlo stát, že by státní večeře, kterou pořádá například předseda Poslanecké sněmovny, byla bez alkoholu, což by trošku připomínalo spíš Rijád nebo Teherán.

Není ten kompromis v tom, že by pro případ zahraničních návštěv v parlamentu alkohol na přípitek byl, ale těm poslancům, kteří se bez něj nedokáží obejít, by se situace neulehčovala tím, že by si ho nemohli koupit přímo na místě? Nebo že by se prodávalo nejvýše pivo k obědu, ale ne tvrdý alkohol?
Pokud kolegové ten problém skutečně chtějí řešit, musí popsat, jak to chtějí řešit. A budeme hledat řešení, které vyhoví jejich poptávce a neposune nás pro případ zahraničních návštěv někam do Saudské Arábie. Já jsem naznačil směr, kam se ubírá mé uvažování. Pokud se jedná o to, aby se nekonzumoval alkohol v pracovní době, tak se můžeme bavit o úpravě během jednání pléna Sněmovny. To bych viděl jako logické. Na druhou stranu provozy ve Sněmovně mají i restaurační funkci, takže tohle by mohl být kompromis. Protože po skončení pracovní doby si i zaměstnanec Škoda Auto může dojít do restauračního zařízení a nějaké takové nápoje si tam obstarat. Poslechnu si návrhy kolegů z hnutí ANO a určitě se k nějakému závěru dopracujeme.

Omezovat vystoupení poslance nejde, pauzy kratší být mohou

Budete na příští schůzi schvalovat i změnu jednacího řádu Sněmovny. ANO přišlo s tím, že by poslanci k jednomu bodu mohli vystoupit jen dvakrát deset minut. Považují to za dostatečné, aby mohli poslanci říci svůj názor. Co si o tom myslíte?
Sociální demokracie argumentovala v minulosti, když se vládní koalice pokusila umlčet poslance ČSSD, že to je nepřípustné omezování práva poslance na vystoupení. A já názor neměním. Jakékoli omezování vystoupení poslance by bylo zásahem do práv zvoleného poslance.

Mají ještě jeden návrh, aby se nevyužívaly nadměrně pauzy oficiálně zdůvodněné jako na poradu poslaneckého klubu. Ve Sněmovně je sedm uskupení, kdyby si každé vzalo dvě hodiny denně pauzu, jak na to mají právo teď, mohli byste mít 14 hodin denně přestávku. Není návrh, aby se nárok na pauzu zkrátil na hodinu denně pro klub, racionální?
O tom se samozřejmě můžeme bavit. To není upraveno zákonem. Je to na dohodě předsedů poslaneckých klubů, ale je možné debatovat o tom, že ta pauza nemusí být dvouhodinová, ale hodinová. Na druhou stranu vládní většina má dost možností, jak si svůj názor ve Sněmovně prosadit hlasováním a zdaleka ještě všech možností nevyužila. Kolegové z hnutí ANO jdou trochu s kanónem na vrabce. Máme dost hlasů na to, abychom si poradili s obstrukcemi.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

Další z rubriky

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

ŽIVĚ: Kauza Čapí hnízdo je vylhaná, je to na objednávku mafie, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19. ledna...

Premiér Andrej Babiš řekl poslancům, že žijeme v zemi, kde si někdo může objednat vaše stíhání a vy se můžete dostat do...

Najdete na iDNES.cz